UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Musimy być gotowi na walkę z koronawirusem

 
Elbląg, Musimy być gotowi na walkę z koronawirusem
fot. Senat RP

- Służbie zdrowia i sanitarnej – nie tylko wybranym szpitalom – potrzebne są środki ochrony osobistej, środki biobójcze, maski, fartuchy, okulary i inne wyroby dla ochrony przed wirusem SARS-CoV-2. Nie jest z tym dobrze - opowiada w wywiadzie Jerzy Wcisła, Senator RP. Tym bardziej że w kwietniu spodziewać się można aż 10 tys. chorych na koronawirusa w Polsce.

- Senat na ostatnim posiedzeniu – 12 i 13 marca – znowelizował ustawę o koronawirusie. Czego dotyczyła nowelizacja?

- Jerzy Wcisła: Ustawa w Sejmie była procedowana w błyskawicznym tempie – w ciągu jednej doby. Siłą rzeczy jest więc niedoskonała. Po konsultacjach ze środowiskami lekarskimi, eksperckimi, zebraniu doświadczeń z innych krajów wprowadziliśmy punkty, które pozwolą lepiej zorganizować i zabezpieczyć służbę zdrowia oraz wsparcie dla rodzin, pracowników i przedsiębiorstw.

 

- Czego najbardziej obawiają się lekarze?

- Służbie zdrowia i sanitarnej – nie tylko wybranym szpitalom – potrzebne są środki ochrony osobistej, środki biobójcze, maski, fartuchy, okulary i inne wyroby dla ochrony przed wirusem SARS-CoV-2. Nie jest z tym dobrze. Państwo musi te środki zabezpieczyć – kupić lub udostępnić z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Lekarze oraz personel medyczny sanitarny są na pierwszej linii zagrożenia i jeśli ich nie ochronimy, oni nie ochronią nas.

 

- A sprawa testów?

- Dostępność testów musi być powszechniejsza, a ich wykonywanie sprawniejsze – należy złagodzić kryteria ich wykonywania. Szybko wykryty wirus to mniej zarażonych. Przykładem powinny być dla nas Niemcy, gdzie masowo wykonuje się testy (ponad 200 tys. testów, w Polsce prawie sto razy mniej) liczba zgonów jest bardzo niska – 10-20 razy niższa niż np. w Hiszpanii czy Francji – gdzie liczba zarażonych jest podobna. To bardzo ważne, by nasza służba zdrowia, która dysponuje ok. 3 tysiącami łóżek w oddziałach zakaźnych, wspartych tworzonymi 19 szpitalami dedykowanymi walce z COVID-19 – poradziła sobie z już dziś szacowaną na 10 tysięcy liczbą zakażonych w kwietniu. A ta liczba pewnie jeszcze będzie rosła.

 

- Zabiegacie też o wsparcie dla rodzin?

- Tak. Chcemy poszerzyć zakres osób uprawnionych do zasiłków opiekuńczych. Zwiększamy wiek dzieci, na które rodzice powinni otrzymać zasiłek do 15 lat (z 8) i wykreślamy limit 14 dni zasiłku na czas, w którym zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobki czy inne placówki. Dla rodzin i tak będzie to trudna sytuacja, Państwo musi ich wesprzeć.

 

- To także trudny czas dla przedsiębiorstw…

- Dlatego zakładamy uruchomienie dotacji dla firm, które z powodu wirusa znajdą się w tarapatach. Taka dotacja byłaby w 75% umarzana. Uważamy też, że w przypadku zleceń związanych z CORVID-19 (takie uprawnienia daje władzom ustawa) Państwo musi przejąć wszystkie koszty z tym związane oraz ewentualne straty z tytułu zerwania umów lub kontraktów przez daną firmę.

 

- Kondycja przedsiębiorstw przekłada się wprost na sytuację pracowników. Jak ich można chronić?

- Wprowadzamy odłożenie opłat ZUS i możliwość zapłaty ich na raty. Upraszczamy procedury wsparcia z tytułu ochrony miejsc pracy. Wprowadzamy też zasadę, że w sytuacji, gdy pracodawcy nie stać na płacenie pracownikom, połowę kosztów przejmuje Państwo, a gdy pracownicy poddani zostaną hospitalizacji lub kwarantannie to wypłaty wynagrodzeń przejmuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wprowadzamy też system zachęt dla systemu „pracy zdalnej” (home work), czyli jej wykonywania w domu.

 

- Czy Senat w konsensusie – tak jak w Sejmie – przyjął nowelizację?

- Niestety nie. Senatorowie PiS zagłosowali przeciwko nowelizacji i wprowadzanym rozwiązaniom.

 

- Jakie były argumenty?

- Nawet trudno powiedzieć, bo np. merytorycznie były one lepiej przygotowane niż sejmowe. Przez tydzień prowadziliśmy konsultacje z wieloma środowiskami. Padały w Senacie pytania o koszty, ale przecież tych nikt nie zna. Ale jeśli teraz Państwo nie wesprze zdecydowanie rodzin, pracowników oraz dużych i małych przedsiębiorców, to po epidemii czeka nas głęboki kryzys społeczny i gospodarczy. Warto dodać, że sytuacja Polski jest dzisiaj dużo lepsza niż na początku marca, bo – przypomnę – Unia Europejska uruchamia specjalny fundusz na walkę ze skutkami epidemii, z którego Polska otrzyma gigantyczną kwotę ponad 34 mld zł.

 

- Jaki zatem będzie scenariusz dalszych działań?

- Przede wszystkim liczymy, że Sejm się zbierze i przyjmie ten projekt. Posłowie i senatorowie, podobnie jak lekarze, służby kryzysowe czy rząd nie mogą schować się w domu. Muszą podejmować decyzje. Jeśli jednak marszałek Sejmu nie zwoła posiedzenia, będziemy interweniowali.

- Oby taka sytuacja nie zaistniała.

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Na razie jest bardzo dobrze, PIS dobrze wszystko zorganizował. jestem pod wrażeniem szybkich działań w związku z pandemią. Polska dzięki tym działaniom została wzorem dla innych państw. Bardzo się ciesze z tego powodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 10
  Mackup(2020-03-18)
 • A może nie przeszkadzajcie, jest rząd i sobie sprawnie radzi. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 8
  bertyl(2020-03-18)
 • powiedział co wiedział - weź się za robotę chłopie, zakasać rękawy a nie w garniturach i się mądrzysz! Hashtagi: #doroboty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 5
  zostańwdomu(2020-03-18)
 • @mackup? To tak na serio ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 8
  lac(2020-03-18)
 • Odnoszę niestety wrażenie, że im gorzej w kraju tym lepiej dla opozycji. Bo bez koronawirusa nie mielibyście narzędzia do atakowania rządu. Wstyd Panie Wcisła. I żenada. Dlatego ponawiam propozycję o natychmiastowym rozwiązaniu Senatu Rzeczypospolitej i PR i przekazaniu jego środków na walkę z koronawirusem. Zadziwiające, że jeszcze to nie nastąpiło. A wystarczyło pomyśleć o przydatności Senatu w obliczu kryzysu. Na szczęście jest rząd, który radzi sobie w obliczu zagrożenia w przeciwieństwie do innych rządów europejskich. Który nie tylko konsultuje, ale działa i to skutecznie. Co do Unii Europejskiej, jak się okazało nie spełnia moich oczekiwań, co było do przewidzenia i nawet pieniądze nie zmyją złego wrażenia poczynań UE. I kończąc, Pan jest jakiś taki spóźniony i to cyklicznie i systematycznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 5
  (2020-03-18)
 • Uczciwa i rzetelna współpraca rządzących z opozycją to jest priorytet. Polki i Polacy pokazują Solidarność między ludzką, jest więc przykład oddolny z którego należy i trzeba korzystać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  wist(2020-03-18)
 • Ale przecież jest szybka dostępność testów, o tym mówił w wywiadzie marszałek Senatu, pan Grodzki. Powiedział, że poszedł do przychodni i zrobili mu testy. To jak to jest, kto mija się z prawdą? Takie trochę to słabe, cwaniackie wydaje się być!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2020-03-18)
 • Gdy widze i czytam wypociny tego lansera wcislo to jestem za likwidacja senatu. Po co nam senat? Nie stac nas na utrzymywanie nierobow typu wcisla i marszalek grodzki. Trzeba zaciskac pasa, senat do likwidacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  MamaKaroliny(2020-03-18)
 • Obecnie przebywam w Niemczech na Bawarii. Wczoraj rozmawiałam ze znajomą lekarką na temat koronawirusa i sytuacji w szpitalach. Niema takiej ilości testów, aby każdemu robić, braki personelu szpitalnego jak lekarze i pielęgniarki. Więc panie Wcisła, proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Rządziliście przez osiem lat i Szpitale były puste. Skoro tak za waszych rządów było dobrze to ja się pytam gdzie te respiratory, przecież to nie żarówka, że się przepaliła lub skończył się termin ważności. Zamiast krytykować to pomagać, pomagać i ręce na jeden pokład. Życzę wszystkim moim rodakom zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  azenob(2020-03-18)
 • Widzę, że większość "recenzentów"ograniczyło się do przeczytania, że to wywiad z Wcisłą i dawaj hejtować. A może byście przeczytali tekst? Konkretne propozycje wsparcia dla matek, pracowników i małych przedsiębiorców, których w Elblągu nie brakuje, a którzy za chwilę nie będą mieli z czego żyć, jeśli rząd będzie dawać 2 mld na propagandę a oszczędzał na testach, jeśli zabraknie rękawiczek i jeśli fryzjer czy z osiedla nie dostanie wsparcia albo ulgi w podatku. Wtedy kogo będziecie hejtować? Może tych, którzy nabrali wodę w usta i ani nic nie robią ani nic nie mówią?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 15
  spostrzegawczy(2020-03-18)
 • I znów ten Błazen. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  Wiruss .(2020-03-18)
 • Bardzo potrzebne rozwiązania czas najwyższy je wprowadzić, trzeba pomóc gospodarce bo sama sobie nie poradzi na pewno.Będę duże straty i upadłości należy działać już!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  Rojek(2020-03-18)
Reklama