UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Najpopularniejsze książki dla dzieci, czyli co czytać maluchom

 
Najpopularniejsze książki dla dzieci, czyli co czytać maluchom

Początki literatury pisanej dla najmłodszych czytelników sięgają dopiero XVIII w. Wcześniej literatura o takiej specyfice praktycznie nie istniała, zarówno dzieci jak i młodzież czytali te same książki co dorośli, co najwyżej rodzice lub ich opiekunowie sprawowali pieczę nad wyborem lektury. Co więcej, nawet baśnie i bajki, które dziś kojarzą nam się ściśle z literaturą dziecięcą, wcześniej były pisane dla osób dorosłych.

Jednak pomimo faktu, iż w dawnych czasach nie istniała literatura stricte dziecięca, niektóre książki dla dorosłych były pisane w taki sposób, by mogły czytać je również młodsi odbiorcy. Różnice w opracowywaniu takich tekstów sprowadzały się np. do skracania podstawowego tekstu, rezygnowania z opisów, które mogłyby spowolnić rozgrywającą się akcję, czy też całkowitego usuwania takich elementów tekstu, które można by uznać za ,,niepedagogiczne”. Dziś literatura dziecięca rośnie w siłę, a coraz większa liczba rodziców jest zainteresowana tym, by ich dzieci możliwie jak najwcześniej wyrobiły w sobie dobry nawyk czytania książek, co przekłada się na ich popularność. 
       Wśród najpopularniejszych książek w kategorii ,,dla najmłodszych” znajdują się obecnie pozycje, które służą ich edukowaniu poprzez zabawę i pobudzanie wyobraźni. Przykładem jest bardzo popularna ostatnimi czasy seria ,,Pucio” opracowywana przez Martę Galewską – Kustrę - ,,Pucio na wakacjach. Ćwiczenia wymowy dla przedszkolaków”  czy też ,,Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania” . Jedną z popularniejszych obecnie pozycji są też ,,Mądre bajki” autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Jest to zbiór ciekawie opracowanych opowiadań, w których mowa o ważnych prawdach i wartościach. Piękna estetyka i opracowanie graficzne to z kolei ,,Nie płacz, króliczku” Muhle Jorg. Kartonowa książeczka, która ma za zadanie pocieszyć każdego malucha, gdy po figlach coś zaboli. Zdobywającą popularność, książeczką z tej samej serii jest też ,,Śpij króliczku”. Jej tekst wycisza, i pomaga ułożyć dziecko do snu, przy okazji racząc go bardzo fajnymi ilustracjami. Pozytywnie odbieraną przez maluchów jest też historia wiewiórki Cyryla, która to gromadziła zapasy na zimę, opisana w książce ,,Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Mogłabym nawet nadmienić, że historia wciąga nie tylko najmłodszych… Szczególnie polecaną książką dla nieco starszych już dzieci jest ,,Wielka księga wartości” autorstwa Teresy Blanch i Anny Gasol. W skład ,,Wielkiej księgi wartości” wchodzi 16 niezwykłych opowieści, które mają uczyć dzieci stawiania czoła trudnym sytuacjom i szukania dla nich rozwiązań. Książka porusza takie tematy jak tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość, empatia oraz samoakceptacja. Bardzo aktualna pozycja na liście bestsellerów. Jako dziecko marzyliście o tym żeby coś kolekcjonować czy odkrywać? Dzieci wciąż lubią takie rzeczy, dlatego właśnie powstała ,,Wielka księga robali”, która pozwala odkrywać dzieciom poprzez zabawne teksty i ilustracje  informacje na temat motyli, chrząszczy, żuków czy innych robali, i czyni ich małymi odkrywcami. 
       Zachęcając dzieci do czytania już od najmłodszych lat warto pamiętać, że ,,czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał.”
        
       Wybór książek powstał na podstawie listy najpopularniejszych książek dla dzieci na Nieprzeczytane.pl.
      

       ----- materiał płatny -----

      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl