UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięci Obrońców Birczy

 
Elbląg, foto Sebastian Malicki
foto Sebastian Malicki
Reklama

W samo południe u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości rozpoczęła się uroczystość nadania rondu imienia Obrońców Birczy. To ostatni etap wielomiesięcznych starań grupy elblążan, która w ten sposób chciała upamiętnić ofiary konfliktu polsko – ukraińskiego z lat 40 – tych XX wieku. Zobacz zdjęcia.

Nie bez zgrzytów odbyła się dzisiejsza (13 października) uroczystość nadania rondu u zbiegu ul. Legionów i Niepodległości imienia Obrońców Birczy. Dziś rano okazało się, że „nieznani sprawcy” pomalowali pamiątkową tablicę poświęconą patronom ronda. Na szczęście do momentu rozpoczęcia uroczystości udało się doprowadzić wszystko do porządku. Na uroczystości obecny był też działacz partii Razem Robert Koliński, który milcząco protestował przeciwko takiemu patronowi ronda.
       Radni nadali imię Obrońców Birczy rondu u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości na sesji 28 czerwca. Był to kompromis zawarty z inicjatorami pomysłu, którzy chcieli, aby rondo nosiło nazwę „Ofiar Ludobójstwa OUN – UPA na Kresach Południowo – Wschodnich”.
       - Bircza stała się dla nas, mieszkańców Elbląga, symbolem męstwa i niezłomności w walce o polskość. Nazwa ronda jest wyrazem naszej czci dla tych, którzy tam walczyli i ginęli. Jest również wyrazem troski o zachowanie prawdy historycznej – mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej na uroczystości nadania imienia rondu.
       Bircza to mała miejscowość na Podkarpaciu, która w latach 1945 – 46 była trzykrotnie atakowana przez odziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ataki UPA zostały odparte, a podczas walk zginęło kilkudziesięciu Polaków.
       - Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas mieszkańców Birczy jest niezwykła. Nadanie imienia Obrońców Birczy temu rondu jest przywróceniem pamięci o tych ludziach, przywróceniem ich honoru – mówił Wojciech Bobowski, przewodniczący Rady Gminy Bircza, goszczący na uroczystości.
       O patronie ronda przypomina głaz z pamiątkową tablicą poświęconą Obrońcom Birczy.
       Marek Pruszak i Jacek Boki (inicjator nadania imienia rondu) zostali przez Radę Gminy Bircza uhonorowani tytułem Zasłużony dla gminy Bircza.
        

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Widziałem wczoraj staranne przygotowania RONDA. Nie widzę żadnej różnicy, czy jadę po RONDZIE, czy jadę po RONDZIE PAMIĘCI OBROŃCÓW BIRCZY. Dzisiaj o 11:00 było bardzo zabawnie jak jakaś Pani przyczepiała wstążka biało - czerowną, wokół harcerz, czy osoby w garniturach. Według mojej oceny to tani...bardzo tani teatr...po co RONDO ma mieć jakiekolwiek imię. Bzdura, szkoda czasu, ale jest lans.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 27
  wyborca21.10.2018(2018-10-13)
 • czekam, kiedy będą nadawać imiona lampom ulicznym lub sygnalizacji świetlnej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 24
  (2018-10-13)
 • RobertKoliński Tow. Redaktorze, nie tak znowu milcząco - miałem ze sobą plakat "Nacjonalizm Zabija", a do tego towarzyszący mi piesełek (w czerwonej obroży!;) podczas solo na trąbce dołączył do trębacza, czym wzbudził niekłamaną wesołość zebranych. Warto by jednak dla porządku odnotować;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 26
  RobertKoliński(2018-10-13)
 • RobertKoliński A, jeszcze jedno - przypomnijmy też, że Birczy bronili żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa. Wszystko to były jednostki przez dzisiejszą, PiS-owską władzę „wyklęte” (w sumie było to nawet ok. 10-15 tys. żołnierzy), stanowiły bowiem siły tzw. Ludowego Wojska Polskiego, czyli formalnie wchodziły w skład Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR i Armii Ludowej. Tej samej Armii Ludowej, której kilka miesięcy temu ci sami radni (wtedy całego niemal elbląskiego PO-PiS-u) przegłosowali "dekomunizacyjną" kradzież nazwy elbląskiej ulicy Armii Ludowej (na koszt mieszkańców!), która nie pasowała im do obecnie prowadzonej pod nadzorem IPN polityki historycznej. Dziś natomiast przew. Pruszak et consortes nie mogli się nachwalić odwagi i poświęcenia żołnierzy "komunistycznej" armii, chwalebnych obrońców Birczy przed bandami UPA:) Kto mądry i powie, w jaki sposób nie jest to skończona hipokryzja i dwulicowość?;]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 34
  RobertKoliński(2018-10-13)
 • A moim zdaniem 99% ludzi nie wie o co w tym chodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 5
  zdezorientowany(2018-10-13)
 • Armia Ludowa to była inspirowana przez ruskie służby kolsborujaca z nimi " niby " polska partyzantka, wstyd że trzeba to nieukom tłumaczyć gdy wszystkie dokumenty historyczne z tym związane są od dawna już znane,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 12
  Wstyd kołtuński(2018-10-13)
 • RobertKoliński @Wstyd kołtuński - Głupoty, nie mam jednak teraz czasu ich prostować. Nie zmienia to faktu, że to ci ludzie wyzwolili Birczę i to tym ludziom odebrał niedawno ulicę załgany PO-PiS (na koszt mieszkańców, powtórzmy), aby dziś uhonorować po raz kolejny "komunistów", tow. niedoinformowany anonimie:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 19
  RobertKoliński(2018-10-13)
 • RobertKoliński @RobertKoliński - Obronili, oczywiście - pośpiech;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 14
  RobertKoliński(2018-10-13)
 • Precz z miasta z Ukraińcami przypominam ze PiS sprowadził już ich ponad 4mln przez co mamy stawki jakie mamy! Ukraińcom dopłaca się do zatrudnienienia Polakom nie!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 19
  Precz z uon upa!(2018-10-13)
 • Proponowałbym zmienić lekarza panu R. K. albo bibliotekę z której korzysta. Współczuję również nauczycielowi historii pana R. K. chyba, że korzystał z tych samych wasilewsko-świerczewsko- dobraczyńskich żródeł wiedzy oświeconych komunistów. Swoją drogą pan R. K. jako pewnego rodzaju celebryta/dziwoląg nabija portelowi oglądalność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 15
  szacunwszystkichzolnierzom(2018-10-13)
 • Moje wiadro na śmieci nosi nazwę PiS. Kto mi zabroni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 15
  (2018-10-13)
 • Znowu się udziela pan lewak R.K gwiazda pośrednika i mistrz zasiłków pisząc nową historię pod swoją totalitarną czerwoną ideologię i to ma być przyszły samorządowiec co nowego nam zaproponuje rocznicę otwarcia pierwszego gułagu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 7
  (2018-10-13)
Reklama