UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości

2018-03-28
Aktualizowany 2018-04-16 09:48
Elbląg, Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu oraz Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida organizują konferencję pt. Drogi do Niepodległości. Odbędzie się ona we wtorek, 17 kwietnia o godz. 10 w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha 3-7 (sala św. Ducha).

Konferencji towarzyszyć będzie także wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”. Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest niezwykłym wydarzeniem. Dzieje naszego narodu uczą, że Polacy dzięki umiłowaniu historii, tradycji, przywiązaniu do języka i kultury, a nawet krajobrazu ojczystego byli zdolni do poświęceń i wielkich ofiar. Tak odrodziła się Polska. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych w dziejach naszego narodu i stało się inspiracją dla organizatorów konferencji.
       Pragniemy zaangażować się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym elbląskim środowisku. Dlatego konferencja ma charakter otwarty, nie tylko naukowy, ale i wychowawczy w celu wspierania naszego lokalnego patriotyzmu. Adresowana jest do wszystkich zainteresowanych tematyką. Konferencja ma na celu ugruntowanie, być może poszerzenie wiedzy na temat dróg, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.
       Otwarcia konferencji dokonają Natalia Oleksy i Bartłomiej Firlej tegoroczni maturzyści z I LO w Elblągu. W programie konferencji wysłuchamy wystąpienia prof. dra hab. Norberta Kasparka z UWM na temat: Czy Polska utraciła XIX wiek? Refleksje w przededniu odzyskania niepodległości. Prof. dr hab. Piotr Niwiński z UG opowie o Fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Efekt Polski Niepodległej. Dr Piotr Gawryszczak przypomni Walki 4. Pułku Piechoty Legionów na Lubelszczyźnie i Wołyniu w latach 1915-1916. Dr Tomasz Gliniecki przedstawi - Jak świętowaliśmy pamięć o Niepodległej?
      
       Panel dyskusyjny na temat Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości poprowadzi Rafał Gruchalski, redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej portEL.pl. Jego rozmówcami będą: Jacek Bury, Piotr Gawryszczak, Andrzej Kilanowski, Tomasz Gliniecki, Norbert Kasparek, Piotr Niwiński oraz obecni uczestnicy konferencji.
      
       Patronat honorowy nad konferencją objął Witold Wróblewski Prezydent Elbląga oraz Pan Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.
      

       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Marzena Kosińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Proszę o rzetelną informację że te 100 lat to pasmo przypadków i słabości państwa : Cud Nad Wisłą - gdyby sowiecki front południowy nie zdobywał niepotrzebnie Lwowa i szedł na Warszawę jak Tuchaczewski, to wg. francuskich historyków byśmy ponieśli klęskę. Następne 19 lat, do 1939r to pasmo słabości elit politycznych : przewrót majowy, niesnaski, brak przywódcy, Bereza Kartuzka, szczucie jednych na drugich, potworna bieda na wsi - chłopi którzy na wezwanie Marszałka pojechali na Ukrainę uciekają przed rzeziami jako bankruci ( nikt ich nie broni). Wokół sami nieprzyjaciele - jak dzisiaj. Rozpoczęto zaledwie COP i Gdynię. Na wojsko zbierane są datki od ludności - armia zacofana, na koniach, bo wg. strategii mieliśmy walczyć z bolszewikami. .. tak jak dzisiaj !!! Okupacja niemiecka, 5 lat i sowiecka -PRL 44 lata ! Tak więc z tych 100 lat straciliśmy prawie 50 lat - połowę. Kolejne lata to walki polityczne wewnętrzne, gdzie w imię miłości bożej by się pozabijali. Teraz zgodnie z obecną polityką patrzymy w przeszłość, nie podejmując rozumnych rozwiązań co do przyszłości. Lokujemy na naszym terytorium wyrzutnie " Patriotów". .. przeciwko sąsiadowi - Rosji. .. bo Wielki Brat znowu nie chce nadstawiać karku i za 4 miliardy nam 4 wyrzutnie. .. ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-03-28)
 • Tak to Rodakom zwisa, że nawet nie ma komentarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-03-29)
 • bo nie ma wolności, dziś rodak jest niewolnikiem dla rodaka przedsiębiorcy, zniewolenie totalne przez urzędy, polityków, rządy, co Polacy wywalczyli wolność rządy znowu pakowały naród w niewolę, jaką przyszłość mają dziś młodzi ludzie, zero, ba nawet mniej niż zero, jeśli istnieje taka forma, przez lata sowiecki bandyta, dziś zachodni, więc gdzie ta wolność, ,, ,, !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  grace(2018-04-04)
 • byle łachudra zachodni otworzy biznes polaka-rodaka traktuję jak niewolnika, przykład Włoch, który robił co chciał obrzucając ludzi mięsem i przekleństwami, tj, wolność, korporacje, które wysysają z naszej ziemi i ludzi resztki zdrowia czy tj, wolność, pracują po 10 godz, dziennie tj, wolność, ,więc co świętować w tym naszym upadłym państwie pod każdym względem, ,co świętować,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  grace(2018-04-04)
 • nie wybrzydzaj. Napisz co teraz jednak ci się podoba, mimo wszystko. Jak będziesz całe życie narzekał, to co to za życie? Lepiej napisz, co powinniśmy, twoim zdaniem zrobić, by móc normalnie i spokojnie z tobą porozmawiać, albo ty z nami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-04-16)
Reklama