UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Powtórka happeningu w środę

Elbląg, Tak Piekarczyka ubrano w sobotę
Tak Piekarczyka ubrano w sobotę (fot. nadesłana)

W związku z przerwaniem happeningu w sobotę, 15 września, protestując przeciwko tak prymitywnemu i bezdusznemu wykorzystywaniu mojej akcji politycznie informuję, że powtórzę ją w środę, 19 września 2018 roku, o godzinie 12.30. Mam nadzieję, że nikt nie zakłóci jej przebiegu, chociaż ze względu na czas jej rezonans społeczny będzie zdecydowanie mniejszy - informuje Piotr Imiołczyk. 

Poniżej oświadczenie, które przesłał Piotr Imiołczyk. Wyjaśnia ono, dlaczego happening będzie powtórzony:
      
       "15 września 2018 roku wywiesiłem na pomniku Piekarczyka symbolicznie napisany przez tę postać apel następującej treści: "Obywatelu, Rodaku, Ziomku. Jestem tylko pomnikiem. Zimną i ciężką masą metalu i marmuru, liczoną w kilogramy i tony. To Wy ludzie nadaliście mi kształt i znaczenie. Dzięki Wam symbolizuję wartości które są istotne i trwałe. Czy postawiono mnie przed wiekami czy współcześnie, jeżeli trwam w wolnej i niepodległej Ojczyźnie, to znaczy że reprezentuję te idee które akceptuje większość was. Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Stoję w przestrzeni publicznej w której toczy się Wasze, moi ziomkowie, życie. Oddajecie mi hołd, żartujecie ze mnie, składacie kwiaty, ubieracie w czapki i szaliki. To na mnie wywieszacie hasła poważne i ważne i takie które bawią. Macie do tego prawo, dlatego mnie stworzyliście bym Wam służył. Wszelako dbajcie też o mnie. Jeżeli macie odwagę wieszać na mnie wszystko co dla Was ma znaczenie, to miejcie poczucie obowiązku zdjąć to, nim czas zmieni tę materię w brud godny li tylko wysypiska śmieci. Miejcie szacunek dla tych wartości i idei które symbolizuje. Nie pozwólcie by wielkie słowa które na mnie wieszacie po Was zgarniał śmieciarz i wysypywał na śmietnisko , aż boję się powiedzieć, historii. Jestem tylko pomnikiem, postacią Piekarczyka i proszę Was rodacy o szacunek w imieniu wszystkich pomników w Ojczyźnie. Podpisano, Piekarczyk ”
       Dzień był słoneczny, wszyscy którzy ten krótki happening oglądali byli radośni, sprzyjała temu pogoda i piękny, jesienny klimat początku września. Piekarczyk otrzymał ode mnie wełnianą czapkę i szalik w żywe, jesienne kolory. Występowałem publicznie informując wcześniej o tym elbląskie media, podając swoje imię i nazwisko oraz wyraźnie zaznaczając dwie podstawowe rzeczy:
       Primo - akcja którą prowadziłem, jak i wszystkie inne akcje które prowadziłem w przeciągu 25 lat w Elblągu, nie jest skierowana przeciwko żadnej ideologii ani partii politycznej ani też żadną ideologię ani partię nie popiera. Akcja była, co być może jest bardzo trudno zrozumieć, niepolityczna.
       Sekundo - jej podstawowy sens polegał na tym by zaapelować do wszystkich tych obywateli mojej Ojczyzny którzy manifestując politycznie, społecznie i kulturalnie przed pomnikami w mojej Ojczyźnie po prostu po swoich działaniach sprzątali. Nie ma nic bardziej podłego niż zawieszanie na pomnikach haseł identyfikujących nasze państwo, np. „Demokracja”, „Sprawiedliwość”, „Konstytucja”, „Prawo”, „Patriotyzm”, „Ojczyzna”, które później brudne płowieją i trawione przez naturę, deszcz, wiatr stają się zaprzeczeniem swoich wartości. Fakt taki miał miejsce w Elblągu parę dni wcześniej co mnie - sługę państwa nigdy nie wypowiadającego się publicznie o polityce, starającego się łączyć a nie dzielić ludzi - wstrząsnął.
       Nie miałem pojęcia, że tak pozytywna akcja, zważywszy na cały mój dorobek działań społecznych w moim mieście, wmiesza mnie w kontekst działań politycznych. W prymitywny, cyniczny i nieelegancki sposób ktoś chciał mnie, i cały pozytywny przekaz mojego happeningu, sprowadzić na tory polityczne w myśl hasła - „Nie ważne jak mówią, ważne aby mówili.”. Ja, Piotr Imiołczyk nie godzę się na to i cały happening powtórzę raz jeszcze. Do godziny 12.30, stojąc przy pomniku, rozmawiałem ze sporą grupą elblążan i turystów, którzy zechcieli odwiedzić nasze piękne miasto, identyfikowali się z apelem, który wcześniej przeczytali na ramce zawieszonej na piersi Piekarczyka. Jakież było moje zdziwienie i smutek gdy o godzinie 15 zastałem Piekarczyka z którego zdjęto czapkę i szalik w kolorach pięknej, złotej, polskiej jesieni, które potem znalazłem w śmietniku, a cała postać Piekarczyka otulona była w plastikową togę z napisem „Konstytucja” znaną wszystkim moim rodakom z ogólnopolskiej, medialnej akcji - akcji politycznej. Ci, którzy tak brutalnie potraktowali to co stanowiło dodatek do mojego niepolitycznego działania, pozostawili ramkę z apolitycznym hasłem niezaśmiecania pomników, a na dłoni Piekarczyka zawiesili na smyczy Konstytucję z plastikową naklejką „Warto być przyzwoitym”. Nie wszystko w życiu społecznym i kulturalnym, w przestrzeni publicznej jest brudną polityką. Cóż za wspaniały dysonans gdy niszczy się apolityczną akcję, z tak w pełni demokratycznymi hasłami, uwypuklając napis święty dla każdego Polaka - „Konstytucja” a na samą Konstytucję wlepiając hasło o przyzwoitości. Dla mnie to cynizm, brak zrozumienia zasad demokracji. O godzinie 16 napis „Konstytucja” zdjęto. Skutki tej bezmyślnej interwencji są dla mnie niezrozumiałe. Wobec tego pytam się tych, którzy zrobili swą akcję potajemnie nie podając swoich imion i nazwisk operujących słowem „Konstytucja” a więc uznających prawa demokracji, czy godzi się to z następującymi faktami:
       1. Zakłócaniem apolitycznego happeningu
       2. Niszczeniem i wyrzucaniem do śmietnika atrybutów cudzego wystąpienia publicznego
       3. Przypisywaniem treści apelu (czyli pracy intelektualnej) celom do których on nie został napisany
       Zadaję sobie pytanie, czy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej używający hasła „Konstytucja” musi się chować za anonimowością i niszczyć przekaz intelektualny niepolitycznego w końcu happeningu? Czy zwierzchnicy tych, którzy zrobili to, co zrobili pod pomnikiem Piekarczyka w Elblągu w sobotę, 15 września, akurat tego sobie życzą? Zbyt drogie jest mojemu sercu słowo „Konstytucja”, zbyt mocno podkreślam, że pomniki są po to by służyły w przestrzeni publicznej i każdy ma prawo wykorzystywać je w imię swoich racji politycznych, społecznych kulturalnych bym postąpił nietaktownie i nieprzyzwoicie i ponowił moją akcję w tym samym dniu. Szanując siebie, szanuję także innych. Szanując prawo wypowiedzi nie zgadzam się z brutalnością w przestrzeni publicznej. Zawsze reagowałem jak ktoś w moim pobliżu nie przestrzegał zasad kultury osobistej, dlatego teraz protestuję przeciwko temu, co dotknęło mnie ze strony tych, którzy próbują wmontować moją skromną akcję w maszynerię brudnej rozgrywki politycznej. Nie wszystko w przestrzeni publicznej ma mieć kontekst polityczny. 
       Nie każdy, kto jest patriotą musi być utożsamiany z prawicą i nie każdy kto wywiesza hasło „Konstytucja” musi być demokratą. Można być i jednym, i drugim - wystarczy być przyzwoitym Polakiem. Slogany polityczne to nie jest w większości realna prawda.
       Piotr Imiołczyk". 
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo Panie Piotrze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  Krisov(2018-09-17)
 • Zaznaczam: zero hejtu. Mam 32 lata. Czytam: (. .. ) akcja którą prowadziłem, jak i wszystkie inne akcje które prowadziłem w przeciągu 25 lat w Elblągu(. .. ) (. .. )że tak pozytywna akcja, zważywszy na cały mój dorobek działań społecznych w moim mieście(. .. ) A teraz na serio: czy jest tu jakiś odsetek czytelników który o tym Panu słyszał? O tych działaniach, akcjach, albo choć nazwisko musnęło o ucho? Jakieś linki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 6
  Nieznamczłowieka(2018-09-17)
 • Szacunek Panie Piotrze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  krzychu7777(2018-09-17)
 • Dobra, wygooglowałem człowieka. I się trochę zdziwiłem:) Kiedyś przejeżdżałem koło placu dworcowego i jestem na 99% pewien że go widziałem. Zastanawiałem się czy to jakaś rebalia, skaut czy może lekko szajbnięty (pozytywnie) dziadek. Tak czy siak, szcuneczek. Lubię dziwaków:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  Nieznamczłowieka(2018-09-17)
 • Czemu o 12.30 - przyzwoici o tej porze pracują, a chętnie bym dołączył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  krzychu7777(2018-09-17)
 • Z tego co skumałem, to pan Piotr może wieszać na Piekarczyku i szalik i czapkę, ale inni już nie mają tego prawa. To jak to jest z tym powiedzeniem. .. trzeba być przyzwoitym. .. panie Piotrze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 8
  wist(2018-09-17)
 • RobertKoliński Brawo Piotrze, popieram w całej rozciągłości zarówno akcję, jak i powyższy apel. Jeśli tylko zdążę wrócić do 12:30 w środę do Elbląga, to z pewnością przyjdę pod Bramę Targową wesprzeć Twoją słuszną akcję. Pozdrowienia od b. ucznia, który dzięki Twoim kółkom historycznym bez problemu dostał się na studia;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 6
  RobertKoliński(2018-09-17)
 • Tak właśnie w naszym kraju wygląda debata publiczna. Tylko ja mam rację i nikt więcej. Zero odchyłów. Szacun wielki Panie Piotrze za wielki głos rozsądku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  A.T.(2018-09-17)
 • @wist - To źle skumałeś. KOD uzurpuje sobie prawo, do wszystkich pomników w kraju, a jeśli się z tym nie zgadzasz jesteś PISowiec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2018-09-17)
 • @Nieznamczłowieka - Jeśli go nie znasz, to znaczy ze nie interesuje cie co sie w tym miescie dzieje. .. A jeśli sie nie interesujesz, to może bądź troche ciekawski i wpisz to nazwisko do wyszukiwarki. Zapewniam Cie ze przypomnisz sobie kim jest ten człowiek i co robi dla tego miasta i młodzieży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2018-09-17)
 • Pomnik Króla Zygmunta w WArszawie czeka na Imiołczyka !!!!! Można mu też czapeczkę założyć. Będzie wyglądał jeszcze bardziej idiotycznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  pisnabis(2018-09-17)
 • Pan Piotr jest nauczycielem historii w jednej z elbląskich szkół. Ale jest przede wszystkim pasjonatem historii i takim "dobrym duchem" młodzieży, czego efektem są inscenizacje i podpbne imprezy o tematyce historycznej w wykonaniu młodzieży i p. Piotra. Jeśli ktoś w Elblągu nie słyszał i nie widział chociaż raz takiego pokazu, to nie powien w ogóle zabierać głosu, zanim nie zada sobie trochę trudu i sprawdzi, kto to jest p. Piotr Imiołczyk i czym się zajmuje. Mam wiele szacunku i mocno kibicuję temu człowiekowi. Życzę Panie Piotrze, aby działał Pan tak nadal w zdrowiu, szczęściu i dostatku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  el-kaśka(2018-09-18)
Reklama