UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prawie tysiąc par okularów trafi z Elbląga do mieszkańców Afryki!

Elbląg, Prawie tysiąc par okularów trafi z Elbląga do mieszkańców Afryki!
fot. nadesłana

10 października Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu zakończyło zbiórkę okularów dla mieszkańców Afryki. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne.

Akcja zatytułowana "Czary mary okulary" jest prowadzona przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jest to zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych, w szczególności do Republiki Centralnej Afryki. Tam większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki.  Jak informuje Fundacja, większość ludzi z krajów Globalnego Południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku - pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny. W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy.  Dlatego też okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać!
       Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny! W bardzo krótkim czasie, w ciągu  zaledwie 10 dni, udało się zebrać blisko tysiąc par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych! A dokładnie były to 994 pary, które były nieuszkodzone! Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne.
       Wszystkie okulary dostarczone do naszej siedziby zostały posegregowane, starannie zapakowane i wysłane 10 października do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki. A były to: Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 6, Przedszkole nr 5, Zespół Szkół Gospodarczych, IV Liceum Ogólnokształcące, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa 25, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej, Bufet Potrzeb, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1, Przedszkole nr 24, Przedszkole 31, Szkoła Podstawowa nr 15, Zespół Szkół Technicznych, III Liceum Ogólnokształcące
       Po raz kolejny pokazujemy, jak wielka siła jest we współpracy i zaangażowaniu koordynatorów szkolnych klubów wolontariatu, wolontariuszy, uczniów, przedszkolaków w pomaganie!  Dzięki nam wszystkim życie w dalekiej Afryce nabierze barw, kształtów i stanie się lepsze.
      
Laura Mickiewicz, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Bierzmy przykład z dzieci. One nie ubierają wszystkiego w politykę i podziały, tylko robią to, co naprawdę słuszne i ważne. Szacunek dla wszystkich zaangażowanych! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mistrzowski(2018-10-11)
 • Cel bardzo szczytny. Tylko małe ale. Skoro w kraju do którego okulary są wysyłane niema specjalistów od korekcji wzroku to w jaki sposób okulary zostaną dobrane dla poszczególnych osób? Czy na zasadzie przymierzę i zobaczę czy już dobrze widzę ? To byłoby tak jak w naszym kraju czyli na rynku a nawet o zgrozo w aptece. Pomysł jest bardzo szczytny ale nie do końca przemyślany. Pomiar i opisanie okularów nie zmieniają faktu że ich dobór jest bardzo przypadkowy. Brak ogniwa końcowego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  ereyk(2018-10-12)
 • Potrzebujące osoby zostaną przebadane i okulary zostaną im dobrane do wady wzroku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  liz(2018-10-14)
Reklama