UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rodzinne święta

 
Rodzinne święta
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Boże Narodzenie to jedno z największych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest od IV wieku, a najstarsze świadectwa mówiące o obchodzeniu rocznicy narodzenia Jezusa Chrystusa właśnie dnia 25 grudnia, zawarte są w chronografie rzymskim z 354 roku i dotyczą sposobu sprawowania liturgii na ten dzień. Zobacz zdjęcia elbląskich szopek.

Boże Narodzenie to czas, kiedy najbardziej myślimy o bliskich i chcemy po prostu spędzać chwile z osobami, które są dla nas ważne. Obecnie nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś całodniowe siedzenie przy stole. Liczy się to, że rodzina jest razem. Jeśli tylko dopisuje pogoda jeździmy na nartach i sankach, wybieramy się na długi spacer, oglądać szopki lub na wycieczkę. Można przecież to wszystko robić razem, nie rezygnując z kolęd i tradycyjnych potraw, które towarzyszą nam w tych dniach.
       Święta to też czas spotkań i odwiedzin, bliskich i znajomych. Niech ten czas upływa spokojnie i w dobrobycie, w myśl słów kolędy Franciszka Karpińskiego, którą wykonano po raz pierwszy w 1792 roku w Kościele Farnym w Białymstoku:
      
       Podnieś rękę, boże Dziecię
       Błogosław ojczyznę miłą
       W dobrych radach, w dobrym bycie
       Wspieraj jej siłę Swą siłą
       Dom nasz i majętność całą
       I wszystkie wioski z miastami
       A Słowo Ciałem się stało
       I mieszkało między nami
      

      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Bóg się rodzi. Cicha i święta niezwykła noc słyszę upojne słowa kolędy pytają dzieci mamo droga a do Betlejem to którędy. Już na pasterkę ciągną tłumy i gwiazda Betlejemska jasnym blaskiem świeci wśród nocnej ciszy Jezus się rodzi radują się serca dorosłych i dzieci. Idą do szopy pastuszkowie anioły skrzydłami wskazują im drogę za nim podążają trzej królowie gdzie w żłobku leży dziecię ubogie. A w sercach radość jakże wielka przed nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą dary dla Pana naszego złoto kadzidło i mirę. Maryja śpiewa lulaj że Jezuniu i Święty Józef jej wtóruje na lirach grają aniołowie moc truchleje lud się raduje. Chwała na wysokości narodził się Mesjasz Pan podnieś rękę Boże dziecię i błogosław wszystkim nam. Więc do szopy przybywajcie żeby złożyć pokłon mu lecz za głośno nie śpiewajcie by nie zbudzić go ze snu. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-12-25)
 • Kolejna pasterka. I znowu święta kolejna pasterka która to już w życiu jak kolejna wiosna lecz każda inna i całkiem odmienna czasem bardzo smutna a czasem radosna. Cichy trzask opłatka łzy wzruszenia w oczach kolejne życzenia kolejne prezenty i puste miejsca po tych co odeszli na zawsze na wieki w śmierci odmęty. Płyną słowa pięknej kolędy wśród nocnej ciszy bóg się nzi i znowu rok minął odpłynął w nieznane kolejny nowy nadchodzi. Migają lampki na choince przy stole cisza zamyślenie półmrok zakrywa przeszklone oczy świece rzucają złociste promienie. Nie mogę śpiewać coś gardło mi ściska chociaż w mym sercu tyle radości Bóg nam się rodzi w szopie betlejemskiej to jest nasz mesjasz ojciec ludzkości. Już trzej królowie ciągną z darami niosą kadzidło złoto i mirę nad nimi anioł zastępów niebieskich trzyma złocistą w ręku lirę. Maryja śpiewa lulaj że Jezuniu i pastuszkowie śpiewają mu a on tak goły leży w żłobku nie budźmy go ze snu. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-12-25)
 • Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-12-25)
 • Jeszcze. Jeszcze słychać Maryjo Twój śpiew lulajże Jezuniu i Gwiazda Betlejemska świeci w swej osnowie już idą by pokłon Ci oddać o Panie z darami zmierzają Trzej Królowie. A Ty goły leżysz w ubogiej stajence mateczka Ci śpiewa lulaj że Jezuniu moc świata truchleje krzyżują się ręce lśni Boska jasność w ubogiej stajence. Pastuszkowie przybywajcie na świat przyszedł Mesjasz Pan pokłon głową mu oddajcie i anieli grajcie nam. Niech śpiewają aniołowie i pasterze grajcie mu ale róbmy to tak cicho by nie zbudzić go ze snu. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-12-25)
 • A kiedy w EPEC-u zostanie powołany nowy Zarząd?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-12-26)
 • Święta. Kolejna choinka kolejny opłatek kolejny sylwester przybywa nam latek kolejne prezenty jakiś drobny dar wigilia przy świecach i świąteczny czar. Kolejne drzewko pachnące żywicą i karp w galarecie placek z soczewicą kolejne pocałunki kolejne życzenia kolejna porcja marzeń znowu do spełnienia. Kolejna pasterka gwiazda betlejemska kolejny zjazd rodzinny i uczta nieziemska kolejna popijawa i kolejny kac I znowu do pracy do domowych prac. Kolejny z niedosytem zakończony kram i znów kolejne święta lecz człowiek ten sam. Henryk Siwakowski. Wesołych Świąt pozdrawiam wszystkich mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-12-26)