UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sezon z fontannami czas zacząć

 
Elbląg, Sezon z fontannami czas zacząć
fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Reklama

Miejskie fontanny mimo kapryśnej pogody przygotowywane są już do nowego sezonu. Większość urządzeń powinna rozpocząć pracę już dziś (26 kwietnia). Wyjątkiem jest fontanna przy ul. Mostowej (skwer katedralny), która ze względu na obchody święta Konstytucji 3 Maja zaplanowane w tym miejscu, zostanie uruchomiona w piątek, 4 maja. Poniżej prezentujemy praktyczne informacje o trzech elbląskich fontannach i miejskim poidełku na Starym Mieście.

Posadzkowa, centralna
       Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
      
       Informacje na temat pracy fontanny posadzkowej:
       Fontanna jest czynna sezonowo od godz. 9.00 do 22.00.
       godz. 9.00 -17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
       godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)
      
       Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
       dzienne o godz. 12.30 i 16.00
       nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30
      
       Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowana na placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu. Oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
      
       Fontannę zlokalizowaną przy ulicy 1 Maja z racji położenia można roboczo nazwać fontanną centralną. Do zapełnienia jej zbiornika potrzebne jest 316 m3 wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.
      
       Jak to pracuje?
       Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Tak jak już wspomniano powyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
      
       Z fontanny w poidełko
       W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jest czynne sezonowo, od początku maja do końca września.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Kiedy wreszcie, zostanie wybudowana obiecana fontanna na placu dworcowym. W Elblągu jest tle fontann i nie działają. Przykład brama i tuż obok park kajki. Ul. Nowowiejska przy wieżowcach stoi tylko obramowanie po fontannie. Inne fontanny jak na placu słowiańskim to pomyłka, toć to nie działa jak powinno. Zabytek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2018-04-26)
 • Dlaczego brak jest ławeczek z figurami by usiąść i zrobić sobie z obiektem zdjęcia na pamiątkę. Inne miasta mają i są fajne te ławeczki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2018-04-26)
 • Nad rzeką jest nad brzegami za mało ławeczek stacjonarnych. Po drugiej stronie rzeki nie ma nawet jednej począwszy od mostu niskiego w stronę MDK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-04-26)
 • Ta fontanna właśnie powinna być na placu dworcowym,a na starym mieście coś bardziej okazałego i pasującego do tego miejsca,tafonntanna nie powinna tu stać,było wydać więcej i mieć coś co przyciągnie turystówtaka kak jest wogóle nie pasuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2018-04-26)
 • Zakaz kompieli dzieci w fontannie. Tam "myją się" bezdomni i różne zwierzęta nie raz widziałem A woda nie jest prawidłowo oczyszczana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Elbląski Patryjota(2018-04-26)
Reklama