UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tworzył się w trudzie i znoju, dziś ma 99 lat

 
Elbląg, Uroczystości odbywają się pod obeliskiem w parku Traugutta
Uroczystości odbywają się pod obeliskiem w parku Traugutta (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Tworzył się przez wiele lat, a jego początki sięgają jeszcze czasów zaborów. Zatwierdził go Józef Piłsudski, dziś uznawany jest za najstarszą organizację kombatancką w Polsce i jedną z pierwszych tego typu na świecie. Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi 99. rocznicę powstania. W Elblągu uroczystości z tej okazji odbyły się pod obeliskiem w parku Traugutta. Zobacz fotorelację. 

- Dzisiejsza uroczystość ściśle się wiąże z powstaniem państwa polskiego. Związek Inwalidów Wojennych został zatwierdzony przez Józefa Piłsudskiego w 1919 r. Niektórzy twierdzą, że tę rocznicę, którą obchodzimy dziś, powinniśmy obchodzić w przyszłym roku. Jednak zarząd główny Związku Inwalidów Wojennych RP zdecydował, że zaczniemy już teraz, ponieważ Związek nie powstał w ciągu jednego dnia. Tworzył się w walce, trudzie i znoju, przez kilka lat – wyjaśniał Kazimierz Kotowski, prezes elbląskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP.
       Jak dodał Eugeniusz Konarski z gdańskiego oddziału ZIW RP to jedna z trzech najstarszych organizacji tego typu na świecie.
       - Zalążki Związku powstały, gdy Polski nie było jeszcze na mapie świata. W 1917 roku w Krakowie, w Galicji, w zaborze austriackim, powstały kasy pomocowe. W tym czasie wycofani z frontu zamożniejsi żołnierze, którzy byli kontuzjowani, ranni, amputanci, ociemniali, zrzucali się na chleb i lekarstwa dla swoich uboższych kolegów z tego samego zaboru – uzupełnił Eugeniusz Konarski.
       Janusz Nowak, wiceprezydent miasta, przypomniał, że ZIW RP to najstarsza organizacja kombatancka w Polsce.
       - Ukazuje on, jak tworzyły się zręby państwowości, organizowało życie społeczne, jak powstawały pierwsze organizacje – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. - Powrót do społeczeństwa wszystkich okaleczonych przez wojnę był trudny, ale to właśnie dzięki Związkowi Inwalidów Wojennych nie byli oni pozostawieni sami sobie.
       Jak dodał Nowak w Elblągu symbolem działalności Związku jest obelisk, który został odsłonięty w Parku Traugutta w 2009 r. To właśnie tam złożono w czwartkowe (19 kwietnia) południe kwiaty, wręczono odznaczenia od ZIW RP tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla organizacji i jej członków, była salwa honorowa i występy uczniów.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Reklama