UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W środę królowie pójdą z orszakiem…

 
Elbląg, W środę królowie pójdą z orszakiem…
fot. AD (arch. portEl.pl)
Reklama

Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany w naszym kraju Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym mędrcy ze wschodu nazywani również królami lub magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi i ofiarować mu złoto, kadzidło i mirrę. Na pamiątkę tego wydarzenia o godz. 13. wyruszy z Placu Jagiellończyka w kierunku katedry barwny orszak.

W tym roku w uroczystym orszaku Trzech Króli
       Elbląski orszak odbędzie się w tym roku pod patronatem prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego oraz biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. W środę (6 stycznia), o godz. 13 trzech mędrców - Kacper, Melchior i Baltazar wraz z barwnym orszakiem wyruszy z Placu Kazimierza Jagiellończyka na ulice miasta, by udać się do stajenki. Tam przekażą dary i złożą pokłon Jezusowi. W drodze do katedry, gdzie o godz. 15. zostanie odprawiona uroczysta msza św., w kilku miejscach prezentowane będą też scenki takie jak: dwór Heroda, szałas pasterzy, gospoda, itp..
      
       Kacper, Melchior i Baltazar

       Historia, która przetrwała do współczesności opowiada o magach przybyłych ze Wschodu, by oddać pokłon małemu Jezusowi. Mieli oni reprezentować trzy rasy ludzkie i trzy części znanego wówczas ludziom świata. Melchior symbolizował rasę białą z Europy, Kacper – ludy semickie z Azji, a Baltazar – Afrykańczyków. Do wydarzeń sprzed stuleci nawiązuje znany obecnie zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisze się litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Co ciekawe zwyczaj ten rozpowszechnił się w naszym kraju dopiero od XVIII wieku, a wypisywane litery CMB oznaczały skrót łacińskiej inskrypcji „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a nie jak sądzą dziś niektórzy imiona Mędrców, które pojawiły się po raz pierwszy ok. 520 r. na mozaice kościoła San Apollinare Nuovo w Rawennie, gdzie nad postaciami umieszczono wyraźne napisy: Balthassar, Melchior i Gaspar.
      
      
Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A tak na prawdę niewiele wiadomo o tych trzech królach - czy ich było trzech a może więcej, czy przybyli z Persji a może z innego kraju, ani też nie wiadomo czy to byli królowie, mędrcy czy ktoś inny. Historycy nie mogą tego ustalić. To może fajna impreza miejska, taki folklor. Ok, może być sobie święto ale bez dnia wolnego od pracy. Lepiej by było zrobić dzień wolny w Wigilię Bożego Narodzenia albo w Wielki Piątek, tak jak w większości krajów zachodniej Europy. Trochę za dużo tych dni wolnych w jednym ciągu. Jeśli święto 3K jest w środku tygodnia, to w wielu firmach cały tydzień jest jeszcze taki senny, dużo ludzi nieobecnych, na urlopach albo "chorych". Po co robić taką fikcję? Dlaczego świętujemy tak bardzo coś,  o czym tak niewiele wiemy, a ignorujemy ważniejsze święta? Przecież pokłoniliśmy się (symbolicznie razem z 3 królami) Chrystusowie podczas świąt Bożego Narodzenia. I teraz znowu? Dla wielu małych firm taki długi przestój to kłopot. Ewentualnie takie święta powinny być w poniedziałek lub piątek tygodnia w którym wypada święto, aby świętować przez 1 dzień i nie zmarnować całego tygodnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 17
  abc11(2016-01-04)
 • Zamiast chleba, jasełka? Coś pisowego za 500 zł. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 21
  (2016-01-04)
 • Prawidłowa nazwa tego święta - Objawienie Pańskie. Jest to jedno z najstarszych Świąt chrześcijańskich. Zostało zlikwidowane, jako dzień wolny od pracy w Polsce, w listopadzie 1960 - początek walki z Kościołem Katolickim podjęta przez Gomułkę (dodatkowo zlikwidowanie religii w szkole, dodatkowe podatki na terenie tzw. Ziem Odzyskanych itd). Nie rozumiem, dlaczego w wolnym kraju zdecydowana większość społeczeństwa nie ma prawa mieć wolnego dnia, w czasie jednego z najważniejszych Świąt. Zaprzęgnięto do pracy w hipermarketach miliony pracowników w prawie każdą niedzielę (oczywiście w Niemczech WSZYSTKIE sklepy są w niedzielę zamknięte!!!!! - wiadomo Naród Panów!!!!!). Polak ma harować i szlus, a może tak powrót do pańszczyzny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 3
  marek1956(2016-01-04)
 • Będą jechać na POsłach KACzyńskiPER, MacierewiczELCHIOR, BrudzińskiALTAZAR i grać na DUDAch
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 22
  tito(2016-01-04)
 • święto świętem, ale za chwile z twarz będą brać. .. taka ich. .. .. natura!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  (2016-01-04)
 • Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-01-06)
 • czemu trzy krotnie dodaję komentarz i nie wchodzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2016-01-06)
 • To zwykłe chamstwo z waszej strony 5 razy próbowałem wstawić wiersz, ,Pokłon, i nic po prostu szkoda słów może milczenie będzie dla was najlepszym komentarzem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-01-06)
 • To rozumiem. A nie jacyś obrońcy demokracji, genderowcy i lgtb. Lewactwo precz!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2016-01-06)
 • Francuzi chcą ustalać w Polsce prawo Francuska Wyższa Rada ds. Audiowizualnych (CSA) wystąpiła do Grupy Europejskich Regulatorów ds. Usług Mediów Audiowizualnych (ERGA) o szybkie inicjatywy ws. tzw. małej ustawy medialnej przyjętej przez polski parlament. Szef CSA Olivier Schrameck napisał przewodniczącej ERGA Madeleine de Cock Buning, co to ciało ma ogłosić ? ?wyrazić zaniepokojenie władz regulacyjnych krajów członkowskich (UE) wobec reformy publicznych usług audiowizualnych wdrożonej przez polski rząd?. ERGA została powołana do życia decyzją Komisji Europejskiej z lutego 2014 roku na podstawie tzw. dyrektywy audiowizualnej. ERGA ma służyć wzmocnieniu współpracy krajowych regulatorów audiowizualnych oraz przygotowywaniu wspólnych inicjatyw dotyczących rynku audiowizualnego w Unii Europejskiej. 31 grudnia Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra Skarbu Państwa ?do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych?. Ustawa trafiła do prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-01-06)
 • polecam film Monty Pythona pod tytułem: Żywot Briana, a szczególnie jego początek :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-01-06)
Reklama