Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

Zmarł Andrzej Wiśniewski

Elbląg, Zmarł Andrzej Wiśniewski

14 maja w wieku 85 lat zmarł Andrzej Wiśniewski, członek honorowy PTTK, członek KTP Delta im. Wojciecha Zajchowskiego w Elblągu. Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu. Za swoją wieloletnią pracę społeczną w turystyce został wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami resortowymi i lokalnymi. Do ostatniej chwili był niezmiernie aktywny.

Urodził się 20 czerwca 1932 r. w Warszawie. Do 1944 r. mieszkał w Warszawie, po wojnie losy rzuciły go wraz z rodzicami do Elbląga, gdzie się osiedlili. Od czerwca 1945 r. jest mieszkańcem Elbląga, był honorowym członkiem Stowarzyszenia Pionierów Elbląga. Uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. W tym czasie został instruktorem harcerskim. W 1951 r., przed maturą (podczas likwidacji Związku Harcerstwa Polskiego w okresie stalinowskim) został usunięty ze szkoły jako „nosiciel imperialistycznej ideologii baden-powellowskiego skautingu”. Maturę zdawał potajemnie jako ekstern w Warszawie. W 1957 r. ukończył studia na Politechnice Warszawskiej z dyplomem magistra inżyniera chemii. Podczas studiów, w 1955 r. zapisał się do PTTK i brał udział m.in. w studenckim obozie wędrownym w Bieszczadach (była to jedna z pierwszych imprez turystycznych na tym terenie).
     Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Torfowym w Elblągu jako pracownik inżynieryjno-techniczny. Od 1960 r. aż do przejścia na emeryturę w 1996 r. pracował w Elbląskich Zakładach Przemysłu Terenowego, które od 1971 r. stały się filią Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie, jako Zakład Armatury Samochodowej. Zajmował tam m.in. stanowiska kierownika działu produkcji, głównego technologa, a tuż przed emeryturą pełnomocnika dyrekcji ds. przekształceń własnościowych.
     W 1989 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Regionu Elbląskiego i z jego ramienia był członkiem Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w wyborach 4 czerwca 1989 r.
     W latach 1990 - 1994 byłem radnym pierwszej Rady Miejskiej w Elblągu wybranej w wolnych wyborach. Był przewodniczącym Komisji ds Nazewnictwa Ulic i zastępcą przewodniczącego Komisji Morskiej i Kontaktów Zewnętrznych. Był również przedstawicielem Elbląga w Międzynarodowym Związku Miast Bałtyckich i Związku Miast i Gmin Morskich RP.
     Od 1960 r. do końca życia był aktywnym działaczem Oddziału PTTK w Elblągu. Pełnił różne funkcje w Zarządzie Klubu Turystów Pieszych „Delta” oraz w Zarządzie Oddziału i w Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Elblągu.
     Za swoją wieloletnią pracę społeczną w turystyce został wyróżniony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami resortowymi i lokalnymi. Najbardziej cennymi dla niego były m.in. Złota Honorowa Odznaka PTTK nr 2405 w 1970 r., Honorowa Odznaka „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” – 1970r., Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – 1984 r., Odznaka Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „Za zasługi dla turystyki” – 1998 r. i 2009 r., Honorowa Odznaka „Miłośnik Ziemi Elbląskiej” - 1999 r.
     Jednakże najważniejszym wyróżnieniem, a zarazem zwieńczeniem jego wieloletniej pracy społecznej był tytuł członka honorowego PTTK nadany uchwałą Walnego Zjazdu PTTK 4 września 2009 roku w Warszawie.
     Do ostatniej chwili był niezmiernie aktywny. Zmarł dnia 14 maja w Elblągu.

źródło: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE