UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Orkiestra i tancerze na Baltic Cup

 
Elbląg, Orkiestra i tancerze na Baltic Cup
fot. nadesłana
Reklama

- Postaramy się swoim wykonaniem udekorować to piękne święto tańca – mówi Boris Myagkov, dyrygent muzyków, którzy po raz dziesiąty przyjadą do Elbląga na Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”. Po raz pierwszy tancerze rywalizujący na parkiecie w Elblągu prezentowali się do muzyki granej na żywo w 2009 roku. Muzycy Orkiestry Filharmonii z Grodna wystąpią 13 i 14 października.

Pracują w grodzieńskiej filharmonii pod okiem dyrygenta Borisa Myagkova. Big Band tworzy 25 osób, niektórzy są w nim od pierwszego dnia, ale do zespołu dołączają młodzi muzycy, studenci, dla których – jak mówi dyrygent - praca w orkiestrze jest szkołą, w której otrzymają znacznie więcej niż w konserwatorium.
       Boris Myagkov, wspominając pierwszy występ w Elblągu podczas MFT „Baltic Cup”, mówi, że ich wizyta poprzedzona była spotkaniem, na którym uzgadniano szczegóły. Chociaż zespół miał doświadczenie grania muzyki na turniejach tanecznych, organizatorzy mieli wątpliwości dotyczące repertuaru oraz jakości brzmienia orkiestry.
       - Chcieliśmy mieć pewność, że orkiestra, którą zaprosiliśmy spodoba się zawodnikom i elbląskiej publiczności, i tak się stało – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.
       Zespół Borisa Myagkova ma dużo różnych programów, ale podstawowy repertuar orkiestry to właśnie muzyka taneczna, którą gra już ponad 17 lat. Występują m.in. w Chinach, Danii i Niemczech. Dziś w swoim repertuarze mają ponad 30 piosenek na każdy taniec, czyli w sumie 300 utworów.
       - Pamiętam, że na pierwszy występ Antoni Czyżyk specjalnie zaprosił polskich muzyków, żeby nas profesjonalnie ocenili i ta ocena była pozytywna. Współpracujemy do tej pory, w tym roku zgramy tancerzom już po raz dziesiąty – mówi Boris Myagkov.
       Nie tylko tancerzom i publiczności podobają się występy muzyków, także orkiestra bardzo lubi przyjeżdżać do Elbląga. - Tu organizacja jest zawsze na poziomie, a stosunek do muzyków jest przyjazny i pełen szacunku. I to jest jedyny turniej, na którym organizatorzy zapewniają osobę, która odpowiada za pobyt artystów – mówi Boris Myagkov. - Oprócz tego trzeba dodać, że turniej w Elblągu ciągle się rozwija. Jesteśmy na wielu turniejach i sądzę, że na dzisiaj to jest najlepszy turniej w Polsce i jeden z najlepszych w Europie.
       Jak mówi dyrygent, najtrudniejsze w tworzeniu muzyki przeznaczonej dla tancerzy na parkiecie, w graniu na żywo na turnieju, jest opracowanie takiego aranżu, który odda charakter tańca. - Na przykład w fokstrotach musi być swing, dlatego zwykle bazuję na standardach jazzowych, z kolei do tańców latynoamerykańckich przełożony może być każdy współczesny przebój, ale musi zostać w muzyce żarliwa miłość w rumbie oraz zabawa i flirt w sambie – wyjaśnia dyrygent, który wykonuje aranżacje dla orkiestry.
       A co usłyszymy podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”? - Specjalnie dla Elbląga przygotowaliśmy dużo nowych przebojów w naszym wykonaniu – zarówno do muzyki Glena Millera czy klarnecisty Benniego Goodmana, jak i do muzyki, która brzmi w tej chwili w każdej stacji radiowej – zapowiada Boris Myagkov. – Zauważyliśmy, że w ubiegłym roku publiczności podobało się nasze wykonanie znanych piosenek polskich, dlatego będą piosenki z repertuaru Ewy Bem, Andrzeja Zauchy, Edyty Górniak, Krzysztofa Krawczyka i innych.
       MFT „Baltic Cup” – któremu w tym roku towarzyszy 24. Polish Open Championships, a także turniej dla dzieci DSE Children European Grand Prix i Mistrzostwa Świata Seniorów w Tańcach Latynoamerykańskich – odbędzie się w dniach 12-14 października w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR mieszczącej się przy alei Grunwaldzkiej 135. Współorganizatorami wydarzenia są Światowa Federacja Tańca Sportowego, Federacja Tańca Sportowego i Stowarzyszenie „Jantar”.
      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama