Pierwsza bitwa dla Startu! (piłka ręczna)

Elbląg, Pierwsza bitwa dla Startu! (piłka ręczna)

Dwa bardzo cenne punkty w kontekście walki o medale wywalczyły piłkarki Kram Startu. Drużyna Andrzeja Niewrzawy po raz pierwszy w tym sezonie pokonała lubińskie Zagłębie 23:21 i awansowała na drugie miejsce w ligowej tabeli. Zobacz zdjęcia.

Sześć najlepszych drużyn PGNiG Superligi rozpoczęło zmagania w grupie mistrzowskiej. W sobotę, po wyrównanym spotkaniu, dwa punkty z Koszalina wywiozły szczypiornistki MKS Lublin. Dziś natomiast Vistal podejmował Pogoń, a Start Zagłębie. Naszą i lubińską drużynę po rundzie zasadniczej dzielił tylko punkt w ligowej tabeli, jednak wydawało się, że w dużo bardziej komfortowej sytuacji są przyjezdne, które już dwukrotnie w tym sezonie pokonały elblążanki. Piłkarki Andrzeja Niewrzawy bardzo chciały pokonać Miedziowe, bo ta wygrana dałaby im awans na drugie miejsce, a porażka spadek na czwartą lokatę.
       Nasze zawodniczki świetnie rozpoczęły dzisiejsze spotkanie. Najpierw z koła trafiła Aleksandra Stokłosa, a kolejne dwie bramki dorzuciła Patrycja Świerżewska i w 4. minucie na tablicy wyników było 3:0. Od początku bardzo dobrze między słupkami spisywała się Sołomija Szywerska, którą dopiero w 5. minucie zdołała pokonać Jovana Milojević. Zaraz rzut karny wykorzystała Kinga Grzyb, a po drugiej stronie Sylwia Lisewska i było 4:2. Gdy kontrę wykorzystała Paulina Piechnika, o czas poprosił Andrzej Niewrzawa. Po przerwie gra była bardzo szarpana, żadna z drużyn nie mogła wykończyć swojej akcji i przez siedem minut nie uświadczyliśmy ani jednej bramki. W końcu świetnie broniącą dziś Monikę Wąż pokonała Ewa Andrzejewska. Drugi rzut karny wykorzystała nasza najlepsza snajperka, a po serii zwodów do siatki trafiła kapitan EKS i mieliśmy już cztery bramki przewagi. Mocno niezadowolona Bożena Karkut przerwała dobrą passę elblążanek. Wyższa obrona Miedziowych mocno utrudniła naszym piłkarkom zdobywanie goli. Do tego sędziowie dopatrzyli się przewinień w ofensywie i Zagłębie rzuciło trzy bramki z rzędu. Do końca pierwszej połowy padały bramka za bramkę, a wynik do przerwy ustanowiła Patrycja Świerżewska (10:8).
       Zaraz po pierwszym gwizdku gola kontaktowego zdobyła Kaja Załęczna. Kolejne akcje potoczyły się po myśli naszej drużyny i po bramce Aleksandry Stokłosy, EKS prowadził 12:9. Miedziowe ambitnie walczyły o każdą piłkę i zaraz zminimalizowały straty do dwóch oczek. Gdy na ławkę kar powędrowała Juliana Malta, nasze piłkarki zagrały świetnie w defensywie, dwukrotnie pokonały Monikę Wąż i było 15:11. W 39. minucie dwie minuty musiała odpocząć Magda Balsam. Kilkanaście sekund później sędziowie dopatrzyli się błędu zmiany po naszej stronie, a chwilę później odsunęli jeszcze od gry Sylwię Lisewską. Nasza drużyna grała trzema zawodniczkami w polu, rywalki natomiast pięcioma. Zagłębie miało znakomitą szanse na odrobienie strat i doszło na jedną bramkę. Przyjezdne momentami broniły na połowie boiska i nie pozwalały naszym piłkarkom na swobodne wymiany piłki. Sposób na nie miała jednak Sylwia Lisewska, która rzuciła cztery kolejne gole, dwa z rzutów karnych i dwa z dystansu (20:18). W kolejnych minutach widać było nerwowość w poczynaniach piłkarek obu drużyn i przez pięć minut nie padła ani jedna bramka. W 57. minucie na 20:19 trafiła Viktoria Belmas. W odpowiedzi znów odpaliła nasza najskuteczniejsza zawodniczka. Na parkiecie trwała zażarta walka, jednak więcej szczęścia miały nasze piłkarki. Dwadzieścia sekund przed syreną kończącą mecz gola zdobyła Ewa Andrzejewska (23:21) i było już wiadomo, że Start zgarnie bardzo cenne dwa punkty.

Kram Start Elbląg - Metraco Zagłębie Lubin 23:21 (10:8)