Sportowe podsumowanie roku 2015: sporty indywidualne

Elbląg, Sportowe podsumowanie roku 2015: sporty indywidualne

To już nasze ostatnie sportowe podsumowanie mijającego roku. Na zakończenie sporty indywidualne. W wyborze sportowców pomogli nam Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl

Mimo szczerych chęci nie byliśmy w stanie przytoczyć w podsumowaniu wszystkich osiągnięć, dlatego poprosiliśmy naszych Czytelników o wybór tych najważniejszych. Od poniedziałku spływały do naszej redakcji maile z propozycjami, a oto ich podsumowanie.

Dobry rok Michelusa

Z dobrej strony w odchodzącym roku pokazał się pięściarz Kontry Elbląg Dawid Michelus. Zawodnik boksował co prawda słabiej w USA, gdzie przegrał w lutym z Carlosem Balderasem juniorem, ale potem było już znacznie lepiej. W maju Michelus został mistrzem Polski, pokonując w finałowym pojedynku Mateusza Polskiego. Nasz pięściarz wygrał również prestiżowy Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma, który odbył we wrześniu w Warszawie.

Sukcesy kickbokserów

Mistrzami Polski zostali też przedstawiciele innego sportu walki. Artur Zieliński i Adrian Durma z Elbląskiego Klubu Karate startowali udanie w turnieju, który odbył się w maju w Lesznie. Pierwszy z nich walczył w kategorii 89 kg., natomiast drugi startował w nowej kategorii 74 kg. Durma może się też pochwalić brązowym medalem podczas zawodów Pucharu Świata, które odbyły się w Austrii. Rozgrywki należą do najbardziej prestiżowych na świecie. W tym roku wystartowało w nich ponad dwa tysiące zawodników z trzydziestu pięciu krajów

Janik nie zawodził

Na swoim dobrym poziomie stratował nasz szachista Igor Janik. Zawodnik z Elbląga jest reprezentantem kadry narodowej juniorów w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych. W mijającym roku pokazał się z dobrej strony na mistrzostwach Europy, które odbyły się w Chorwacji oraz na rozegranych w Grecji mistrzostwach świata.

Falkowski nadzieją

Julian Falkowski, zawodnik klubu LUKS Meyer Elbląg, został trzykrotnym mistrzem Polski do lat 20 w podnoszeniu ciężarów. Elblążanin był bezkonkurencyjny w kategorii 105 kg, wygrywając rywalizację w rwaniu, podrzucie i łączną klasyfikację. Mistrzostwa odbywały się w Zamościu. Dwudziestolatek, który potwierdził, że jest największą nadzieją elbląskiego podnoszenia ciężarów, znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata.

Łyżwiarze na plus

Był to też dobry rok dla naszych łyżwiarzy. Zawodnicy elbląskiego Orła stratowali z powodzeniem na wielu imprezach. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Sebastian Kłosiński, który zdobył piąte miejsce w zawodach Pucharu Świata rozgrywanym w Heerenveen. Trzecie miejsce na dystansie 3000m na mistrzostwach Polski w Tomaszowie Mazowieckim wywalczył Adrian Wielgat. Błysnęła też 15-letnia Kamila Stormowska, której wyniki pozwoliły trafić na zgrupowanie kadry seniorek w short-tracku w Spale.

Brąz Grześkowiak

Udanie w Mistrzostwach Świata Shotokan /World Shotokan Karate Assotiation startowała Patrycja Grześkowiak. W zawodach uczestniczyło ponad 700 zawodniczek i zawodników z 24 państw. Elblążanka po bardzo zaciętej rywalizacji przywiozła do domu brązowy medal.

Karasie z żelaza
       Kiedy czytamy o ich dokonaniach, zastanawiamy się czy to ludzie tacy jak my.... Robert Karaś przełamywał w 2015 roku kolejne bariery nie do pokonania. Został mistrzem świata strażaków w triathlonie i jednocześnie poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy na dystansie Ironman o 23 minuty i 23 sekundy! Niesamowity był też jego brat Sebastian, który we wrześniu przepłynął kanał La Manche i pobił rekord Polski. Wyczyn zajął mu 8 godzin 48 minut i 26 sekund. Został szóstym Polakiem, któremu udało się przepłynąć z Anglii do Francji o własnych siłach.

Dobrych wyników w 2015 roku było wiele i bardzo trudno było nam zdecydować, który sportowiec zasłużył na wyróżnienie. Mamy świadomość, że by osiągać znakomite rezultaty, zawodnicy musieli wykonać tytaniczną pracę na treningach. Wszystkim gratulujemy sukcesów i liczymy na kolejne dobre wyniki w nowym roku.