UWAGA!

Warsztaty rowerowej jazdy po mieście

 Elbląg, Warsztaty rowerowej jazdy po mieście

Wzrastający ruch rowerowy, który już od kilku lat obserwujemy na ulicach Elbląga, jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Większa liczba nowych rowerzystów to także zwiększone ryzyko popełniania różnych błędów związanych z brakiem praktyki i niedostateczną znajomością przepisów ruchu drogowego.

Warsztaty są przeznaczone dla osób pełnoletnich, które mają niewielkie doświadczenie w poruszaniu się rowerem po Elblągu.  - Udział indywidualny osób niepełnoletnich jest możliwy, o ile posiadają one kartę rowerową, a ich opiekunowie wyrażą pisemną zgodę na udział w warsztatach. Maksymalną ilość uczestników będących z jednym instruktorem określamy na 8-10 osób – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR.
       Każde spotkanie składać się będzie z praktycznej nauki w ruchu ulicznym z instruktorami. Trasa może być opracowana na żądanie grupy lub zarekomendowana przez instruktora. Będzie to okazja do przejazdu po mieście pod opieką trenerów, którzy pokażą jak bezpiecznie pokonać mijane skrzyżowania, kiedy jechać jezdnią, kiedy drogą dla rowerów, a kiedy można chodnikiem. Instruktorzy wskażą też newralgiczne punkty podróży, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestię pierwszeństwa na skrzyżowaniach i przejazdach rowerowych. Nauczymy się też poprawnie parkować rowery oraz omówimy obowiązkowe wyposażenie roweru.
       Nasze spotkania będą trwały do 2 godzin. Na rowerze będziemy mieli do przejechania nie więcej niż 5-10 km.
       Warsztaty będą prowadzone przez instruktora turystyki rowerowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu, funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz specjalistów Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu posiadających duże doświadczenie w poruszaniu się rowerem po Elblągu.
      
       Aby umówić się na zajęcia, prosimy o zgłoszenie na adres marek.kamm@umelblag.pl w tytule wpisując Warsztaty rowerowe. W treści proszę podać czego oczekuje się po spotkaniu (co sprawia Tobie trudność, czego się obawiasz, czego nie umiesz) oraz zawrzeć jak najwięcej informacji o sobie, np.:
       - w jakich rejonach miasta chciałbyś trenować jazdę?
       - jakie tematy najbardziej Ciebie interesują: przewóz dzieci, zakupów itp.?
       - podaj swoje najczęstsze cele podróży (praca, szkoła, sklep, park, plac zabaw itp.)
       - jakie masz dotychczasowe doświadczenie rowerowe?
       - czy posiadasz prawo jazdy i czy używasz samochodu?
      
       Gdzie i kiedy się spotykamy ?

       W tym roku przewidzianych zostało 5 edycji warsztatów, z których odbyły się już dwie: 27 kwietnia i 18 maja. Kolejne planowane są na: 15 czerwca, 14 września i 5 października 2019 roku. W razie potrzeby ilość ta ulegnie zwiększeniu.
       Na trzecią edycję warsztatów zapraszamy na plac Jagiellończyka 15 czerwca (sobota) o godz. 10.
      
MOSiR

Najnowsze artykuły w dziale Sport

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Takie szkolenie powinien przejść każdy rowerzysta. Kiedyś w szkołach podstawowych zdobywało się kartę rowerową i człowiekowi zostawało trochę wiedzy i poczucia odpowiedzialności. Teraz, jeżeli spojrzy się na elbląskie chodniki i wspaniałych "rowerowych sprinterów" lawirujących na pełnej prędkości pomiędzy pieszymi, to człowiek się zastanawia "czy ja jestem na chodniku czy też torze kolarskim". Jak się takiemu cykliście zwróci uwagę, to potrafi puścić wiąchę wyzwisk, a znam przypadki, gdzie doszło do rękoczynów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    3
    chodziaż(2019-06-13)
  • Ciekawi mnie jedno. Rowerzysta powinien jechać jezdnią, nie chodnikiem. Chyba że w kierunku, w którym jedzie, jest ścieżka rowerowa - wówczas jedzie ścieżką. Problem w tym, że w Elblągu często ścieżki zaczynają się i kończą "nigdzie" tzn jest koniec ścieżki i od razu trawa lub krawężnik. Bywa też, że ścieżka pojawia się gdzieś po drugiej stronie ulicy (dwie jezdnie + tramwaj, np. Pocztowa) i za 100 metrów znika, a kierowcy już potrafią wulgarnie okrzyczeć rowerzystów że z niej nie korzystają (chociaż teoretycznie nie muszą bo to nie ten kierunek). Są też takie miejsca, że dojeżdżasz sobie ścieżką do skrzyżowania i dalej chcesz jechać prosto, a ścieżka np. skręca tylko w prawo - i wtedy zjechać na jezdnię przed czy za skrzyżowaniem? Gdyby infrastruktura była budowana w sposób bardziej przyjazny i czytelny dla ludzi, nie byłoby wielu problemów.
  • MARECKI @wiadomo - Tego typu przypadki i miejsca kiedy jechać ścieżką, a kiedy można ulicą także są omawiane na warsztatach. Wulgarnymi i niedouczonymi kierowcami proszę się nie przejmować, chociaż wiem, że może to być trudne - zwłaszcza na początku. Uśmiech z naszej strony często rozładowuje niepotrzebne napięcie.
  • DO DNIA DZISIEJSZEGO W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ZDAJE SIĘ NA KARTĘ ROWEROWĄ KTOŚ NIE DO UCZONY CHYBA
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    1
    max44444(2019-06-14)
Reklama