UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Balet na wysokim poziomie

 
Elbląg, 3. Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej odbył się na deskach elbląskiego teatru
3. Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej odbył się na deskach elbląskiego teatru (fot. AD)
Reklama

Kilkadziesiąt zespołów, setki solistek i ... jeden solista. Na scenie Teatru im. A. Sewruka zaprezentowali umiejętności taneczne i to nie byle jakie. 3. Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej trzymał wysoki poziom. Zobacz zdjęcia.

- Zobaczyliśmy, że w Polsce jest mało konkursów tego typu, więc postanowiliśmy zorganizować swój - kulisy powstania konkursu zdradza jego organizatorka Ewa Kalka.
       W miniony weekend do Elbląga przyjechało 450 tancerek z całej Polski.
       - Zaskoczyła mnie ilość zgłoszeń. Jest nas prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku – Ewa Kalka nie kryje zadowolenia.
       Tancerze zostali podzieleni na szesnaście kategorii. Przede wszystkim ze względu na wiek, rodzaj wykonywanego tańca (klasyczny lub współczesny). Osobno oceniani byli soliści oraz małe (kat. do 8 tancerek) i duże zespoły. W sobotę i niedzielne przedpołudnie tancerki walczyły o prawo występu na niedzielnej gali. Wystąpili naprawdę najlepsi.
       - W niektórych kategoriach zespoły zdobyły taką przewagę punktową w eliminacjach, że sędziowie zdecydowali o występie tylko jednej grupy – tłumaczy organizatorka konkursu.
       Tancerki zatańczyły fragmenty klasycznych widowisk baletowych m.in. „Jezioro łabędzie”, „Panna źle strzeżona”. Należy zwrócić uwagę, że niektóre uczestniczki konkursu występowały zarówno solo, jak i w zespołach. Inne zadanie miały tancerki występujące w tańcu współczesnym.
       - W tym przypadku choreograf musi umieścić w programie określony kanon figur, a cała reszta jest jego pomysłem – mówi Ewa Kalka.
       Tancerki miały kilka minut na to, żeby zainteresować swoim występem jury i publiczność. Uciekano się do najróżniejszych sztuczek. Na uwagę zasługuje choreografia „Taniec gąsienicy” w wykonaniu tancerek z Radomia. Niby nieskoordynowane, niby spontaniczne. Ale tylko te dzieci i ich pedagog wiedzą, ile potu na treningach kosztowało właśnie takie przedstawienie. Jury również doceniło niebanalny występ nagradzając zespół pierwszym miejscem w kategorii zespoły do 11 lat w tańcu współczesnym.
       - Sędziowie zwracają uwagę na technikę, wyraz artystyczny i ogólny obraz tancerza lub zespołu – Ewa Kalka zdradza tajniki ocen sędziowskich.
       3. Ogólnopolski Konkurs Sztuki Baletowej udowodnił, że Elbląg jest stolicą tańca we wszystkich jego odmianach. Podziwiając taniec młodych tancerek można mieć pewność, że przynajmniej niektóre z nich zobaczymy w przyszłości w „dorosłych” widowiskach baletowych.
Wyniki konkursu można obejrzeć na stronie www.konkursbaletowy.pl
      

      
      
       Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama