UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpłatnie poradzą w trudnych sprawach

 
Elbląg, Dziś w punktach porad w UM najwięcej było dziennikarzy
Dziś w punktach porad w UM najwięcej było dziennikarzy (fot. AD)
Reklama

Nieznajomość prawa szkodzi, a o tym, jak bardzo lepiej nie przekonywać się na własnej skórze. Od dziś (4 stycznia) w kwestiach spornych czy niezrozumiałych elblążanie mogą radzić się u specjalistów w Nieodpłatnych Punktach Pomocy Prawnej, które uruchomiono w Urzędzie Miejskim oraz w MOPS. Z takiej pomocy, niestety, wszyscy skorzystać nie mogą.

Od 1 stycznia, zgodnie z nowymi przepisami, samorządy lokalne zobowiązane są do uruchomienia Nieodpłatnych Punktów Pomocy Prawnej. W Elblągu takich punktów powstało pięć, z czego cztery w UM przy ul. Łączności, a jeden w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Winnej. Tam na interesantów czekają adwokaci i radcy prawni, nawet do godz. 19. Obsługę prawną zapewnia Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu.
       - Wybrane w drodze konkursu - zaznacza prezydent Witold Wróblewski. - Przygotowanie punktów leżało w gestii samorządów i z tego zadania wywiązaliśmy się. Pieniądze otrzymaliśmy ze Skarbu państwa - to 5160 zł na jeden punkt.
       W jakich sprawach można się do nich zgłaszać?
       - Właściwie dotyczących wszystkich dziedzin prawa - wyjaśnia Piotr Puchalski, jeden z doradców w punkcie w Urzędzie Miejskim. - Z doświadczenia wcześniejszego poradnictwa wiem, że problemy dotyczą spraw spadkowych, długów, niekorzystnych umów, rozwodów, spraw alimentacyjnych - wymienia. - Pomożemy zrozumieć pisma urzędowe czy sądowe, co pozwoli powoli wyprostować sytuacje dramatyczne. Nikogo nie odeślemy z kwitkiem - zapewnia.
       Jednak zanim udamy się do takiego punktu warto wiedzieć, z jakimi sprawami tam się nie kierować. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej; z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności.

  Elbląg, Porad prawnych udziela m.in. Piotr Puchalski
Porad prawnych udziela m.in. Piotr Puchalski (fot. AD)

Pomoc też nie dla każdego. Może po nią sięgnąć m.in. posiadacz Karty Dużej Rodziny; osoba, która nie ukończyła 26 lat lub ukończyła 65 lat; kombatanci oraz niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego; osoby posiadające ważną legitymację weterana albo weterana poszkodowanego; osoby, które w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy lokalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
       Nieodpłatne Punkty Pomocy Prawnej w Urzędzie Miejskim mieszczą się na parterze i czynne są w godz. od 7.30 do 19. W MOPS na Winnej można szukać pomocy w poniedziałek i czwartek w godz. 9.30-13.30; we wtorek w godz. 11-15, środę w godz. 8-12 i w piątek w godz. 11.30-15.30.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama