Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Były komendant niepokoi się o swoją emeryturę

 
Elbląg, Były komendant niepokoi się o swoją emeryturę Marek Osik był komendantem miejskim policji w Elblągu od 2006 do 2015 r. (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)
Rek

Rząd przyjął projekt, według którego emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną zmniejszone. Szykuje się więc rewolucja w portfelach m.in. policjantów, funkcjonariuszy BOR, ABW, CBA, ale także i strażaków, czy nawet lekarzy pracujących w szpitalach podległych MSW. Wszystkich, którzy służbę rozpoczęli do 31 lipca 1990 r. O swoją emeryturę niepokoi się były komendant miejski policji w Elblągu insp. Marek Osik. Wystosował więc list otwarty do parlamentarzystów, wskazując w nim na to, że "po 27 latach nienagannej służby odbiera mu się godność".

Rządowy projekt ustawy „dezubekizacyjnej” to - zdaniem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka "dowód sprawiedliwości społecznej". - Jeszcze dziś wśród tych, którzy mają najwyższe świadczenia, są 32 osoby pobierające powyżej 12 tys. zł. To ludzie, którzy świadomie uczestniczyli w aparacie opresji reżimu PRL - powiedział w programie telewizyjnym "Gość Wydarzeń" minister Mariusz Błaszczak. - Porównajmy te świadczenia z emeryturami ludzi, którzy walczyli o wolność Polski. Ci ludzie często płacili zdrowiem.
     Minister wyjaśnił jednak, że choć ustawa dotyczy 32 tys. osób, "jeśli ktoś był zwykłym milicjantem, nie będzie objęty tą ustawą". - Odbieramy nienależne przywileje - zaznaczył.
     I rozpętała się dyskusja. Piotr Niemczyk, dawny działacz opozycyjny i więzień polityczny; były dyrektor w UOP, wiceminister gospodarki i ekspert sejmowej komisji ds. służb specjalnych, określił projekt ustawy jako "sprawiedliwość dziejową czyli zemstę". Krytycznie wypowiadają się też związkowcy. Władze NSZZ Policjantów wskazują na niesprawiedliwe, ich zdaniem, ustawianie w jednym szeregu "rasowych esbeków", którzy pełnili służbę na rzecz „totalitarnego państwa” i tych milicjantów, którzy na początku służby odbyli kilkumiesięczne szkolenie w Akademii Spraw Wewnętrznych w Legionowie.
     I tu głos w dyskusji postanowił zabrać były komendant miejski policji w Elblągu Marek Osik (inspektor policji w stanie spoczynku). W grudniu ub. r. pożegnał się z mundurem, bo do służby w MO wstąpił 2 sierpnia 1988 r. Oficjalnie mówił, że to ze względu na zły stan zdrowia.
     - Bo to prawda - zapewniał i dziś w rozmowie telefonicznej. - Komisja lekarska orzekła, że nie jestem zdolny do służby, mam III grupę inwalidzką.
     Marek Osik odszedł na emeryturę, która w obliczu projektu rządowego może być zagrożona. Jego zdaniem to niesprawiedliwe: "Po 27 latach nienagannej służby dla kraju odbiera mi się godność, a moim dzieciom uczucie rozpierającej dumy z ojca policjanta, bo wmawia im się, że ich tata jest wrogiem narodu …".
     List otwarty byłego komendanta, który opublikowany został na stronie Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, zawiera m.in. wątpliwości autora:
"• Automatyczne zakwalifikowanie studentów i słuchaczy Akademii Spraw Wewnętrznych bez względu na służbę, którą reprezentowali ( np. Milicja, Straż Pożarna, Wojska Ochrony Pogranicza, Biuro Ochrony Rządu, Służba Więzienna), jako funkcjonariuszy „służb na rzecz totalitarnego państwa”, gdzie z zasady do ich obowiązków należało świadczenie nauki a nie służby.
• Czym kieruje się autor projektu zaliczając mi okres od 1 września 1989 roku do 31.07.1990 roku, jako służbę „na rzecz totalitarnego państwa”, gdy w tym samym czasie, po wolnych wyborach, Premierem Rządu był już Tadeusz Mazowiecki.
• Na jakiej podstawie próbuje się dokonać oceny zbiorowej funkcjonariuszy, nie uwzględniając przy tym indywidualnej oceny charakteru i przebiegu służby, uznając, że kilkumiesięczne epizody mogą radykalnie decydować o zaopatrzeniu emerytalnym, jak w moim przypadku, za prawie 28 lat służby.
• Dlaczego projekt zmian do ustawy dotyka najbardziej dramatycznym zmniejszeniem emerytury tych funkcjonariuszy, którzy najdłużej (26 lat) i najsumienniej (awanse, ostatnio zajmowane wysokie stanowiska) wykonywali swoje obowiązki w III RP. Obniżone świadczenie dostawać będzie ten który już nie służył po zmianie systemu państwa, ten który służył w IIIRP przez 2 lata i ten który poświęcił na służbę dla bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego w III RP 26 lat swojego życia.
• Dlaczego projekt narusza podstawowe zasady konstytucyjne: ochrony praw nabytych, nie działania prawa wstecz, zaufania obywateli do państwa, mając charakter represyjny i stosując zasady odpowiedzialności zbiorowej.
• Projekt stanowi o ponownym obniżeniu świadczeń funkcjonariuszy służących do 1990 roku w organach bezpieczeństwa państwa z jednoczesnym zrównaniem z nimi funkcjonariuszy służących nieprzerwanie przez wiele lat po roku 1990.
• Dlaczego wprost nie jest powiedziane, że emerytury zostaną zmniejszone w większości policjantom służącym w III RP po roku 1990 a nie funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa służącym do 1990 roku, gdyż tym zostały już w dużej części odebrane przepisami ustawy „dezubekizacyjnej” aktualnie obowiązującej (od 2009 roku).
     Wsłuchując się w ustne uzasadnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak również posłów partii rządzącej, w żaden sposób nie mogę zrozumieć w swojej sytuacji, jak mogę zostać zakwalifikowany jako funkcjonariusz służący na rzecz totalitarnego państwa z równoczesnym odebraniem nabytych praw emerytalnych. Dlaczego autorzy projektu w wypowiedziach medialnych informują społeczeństwo, że ustawa „dezubekizacyjna” odbiera nienależne przywileje „funkcjonariuszom totalitarnego państwa”, którzy życie swe poświęcili na zwalczanie opozycji niepodległościowej i byli na służbie Moskwy , określa się ich mianem zbrodniarzy i oprawców, więc jak to się ma do mojej osoby i tysięcy innych funkcjonariuszy Policji, którzy znaleźli się w podobne sytuacji. Pragnę nadmienić, że w 1990 roku jako Milicjant nie przechodziłem żadnej weryfikacji przewidzianej dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
(...)
     Zaistniała dramatyczna sytuacja związana z procedowaniem projektu, a co za tym idzie, prowadzoną kampanią medialną opartą na nieprawdziwych informacjach, co do zakresu proponowanych zmian w oparciu o sprawiedliwość społeczną, spowodowała zwątpienie w pojęcie sprawiedliwości, jak również w pojęcie państwa prawa wśród dziesiątek tysięcy byłych policjantów i ich rodzin. Jako młody 19 letni chłopiec chciałem po prostu być stróżem prawa, który sprawia, że inni mogą czuć się bezpiecznie, a teraz noszę brzemię daty swojego urodzenia. Jesteśmy ludźmi z przełomu systemowego i to rozumiem, ale jeżeli na tym polega pojęcie sprawiedliwości społecznej to jako 47 letni Polak stwierdzam, że nie rozumiem znaczenia tych słów, ponieważ po 27 latach nienagannej służby dla kraju odbiera mi się godność, a moim dzieciom uczucie rozpierającej dumy z ojca policjanta, bo wmawia im się, że ich tata jest wrogiem narodu …"
     
     Jeśli planowana ustawa wejdzie w życie, były komendant miejski policji w Elblągu szacuje, że jego emerytura zmniejszy się czterokrotnie. Na pytanie, ile wynosi teraz, Marek Osik odpowiedzieć nie potrafił.
     - Jeszcze odbieram pensję, pierwszą emeryturę otrzymam w lutym przyszłego roku - stwierdził.
     
***
     2 grudnia w Warszawie odbędzie się protest przeciwko zmianom w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych oraz zwalniania policjantów ze służby. Miejsce: ul. Wiejska przed sejmem, godz. 16.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Krew mnie zalewa jak czytam te bzdury i lament Pana Osika, niech się pochwali ile ma tej emerytury !!! Ja podam dla podam dla przykładu że mój kolega ma zaliczone 45 lat pracy jako pracownik fizyczny i przeszedł teraz na emeryturę w wieku 65 lat dostał 3200zł świadczenia. Co Pan Panie Osik na to ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  76 26
  emenei(2016-11-30)
 • Jaki żal. A jak oni na tej (nie)nagannej służbie odbierają człowiekowi godność dawkując kupę nerwów to jest ok? On boi się o emeryturę, a my boimy się o naszą kasę wyciąganą po przez żekomo legalne mandaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  67 21
  piechoty(2016-11-30)
 • .. ."jako 47 letni Polak stwierdzam, że nie rozumiem znaczenia tych słów, ponieważ po 27 latach nienagannej służby dla kraju odbiera mi się godność". .. . 47 letni Polak musi zapierniczać jeszcze prawie 20 lat aby otrzymać emeryturę, która wyniesie na pewno mniej niż połowa pensji. Służby mundurowe powinny pracować do 60 roku życia jak w innych krajach cywilizowanych. (np. Niemcy, w Austrii nawet 65 lat). W Polsce jakieś "kaleki" w mundurówce służą ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  96 13
  (2016-11-30)
 • Czyli jak, zamiast 12000 zł będzie tylko 8000 ???? :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67 11
  (2016-11-30)
 • Osik wstydu nie ma z taką emeryturą. UBekom. ZOMOwcom i milicjantom już dziękujemy a cytując klasyka "murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść" Niech się Osik cieszy że pozwolono mu odejść na emeryturę a nie zaczęto grzebać w jego PRLowskiej przeszłości. Ustawa jak najbardziej porządane żeby nie było jak z pogrzebem niedawno UBeckiego prokuratora który został pochowany z honorami o zgrozo w wolnej Polsce. Druga sprawa Konerta. Kto pozwolił mu na chwile zostać komendantem w Elblągu i za moment przejść na emeryturę startując z wyższego pułapu zaszeregowania ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  75 14
  (2016-11-30)
 • .. .jako 47 letni Polak stwierdzam, że nie rozumiem znaczenia tych słów, ponieważ po 27 latach nienagannej służby dla kraju odbiera mi się godność". .. 47 letni Polak musi zapierniczać jeszcze prawie 20 lat aby otrzymać emeryturę, która na pewno będzie mniejsza niż 50% pensji. Służby mundurowe powinny pracować do wieku 60 lat jak wszędzie w cywilizowanych krajach. (np. Niemcy, w Austrii nawet do 65 roku życia). W Polsce to jakieś "kaleki" służą, że nie mogą ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 5
  robol(2016-11-30)
 • A co ma Twój kolega do tej sprawy...sam piszesz,pracownik fizyczny ma 3200 i niech się ciesz że dożył !!!. NIE WIDZĘ ŻADNEGO ZWIĄZKU...ogarnij się i łącz fakty a nie swoje hipotezy i frustacje...pozdrawiam !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 41
  BAKIEREK(2016-11-30)
 • Po 27 latach pracy to się powinno jeszcze z 15 zapie. .. .. alać a nie byczyć na emeryturze, żeby było sprawiedliwie dla wszystkich. Bardzo dobra ustawa, popieram !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67 14
  (2016-11-30)
 • Bakierek - spać!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 6
  (2016-11-30)
 • emenei. .. .kto zabronił Twojemu znajomemu iść do policji ?? W żadnym kraju na świecie oficer policji nie będzie zarabiał tyle co pracownik fizczny, więc emerytura jest także wyższa. .. chyba że masz pojęcie z poprzedniej epoki iż "wszyscy żołądki mamy równe" no i niestety w tym momencie dyskusja się kończy. .. jednym słowem. .było się k. .uczyć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 55
  JacekW(2016-11-30)
 • ha ha dobre niech pan komendant się nie obawia, pomimo korekty z pewnością emeryturka będzie wysoka i pozwoli żyć na wypasie! za to mam pytanie, co pan powie obywatelom pokrzywdzonym przez miniony ba, ndyc, ki system, którzy mogą się spodziewać się głodowych emerytur? może: sorry winnetou business is business!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47 11
  (2016-11-30)
 • Jako Milicjant powinien zostac zwolniony bez zadnej emerytury. Jestem oburzony ze ja jako Polak bede musiał na niego płacić !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57 15
  (2016-11-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED