UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co nas czeka Anno Domini 2016

 
Elbląg, W listopadzie w miejsce wyburzonego wiaduktu ma stanąć nowy
W listopadzie w miejsce wyburzonego wiaduktu ma stanąć nowy (fot. MS, archiwum portEl.pl)
Reklama

Co zmieni się w Elblągu w nowym roku? Niektóre wydarzania da się przewidzieć i na nich się głównie skupiamy. Patrząc jednak na to, w jakich ciekawych czasach żyjemy, możliwe są różnego rodzaju niespodzianki. Jakie Wy obstawiacie?

Nasze przewidywania sprzed roku sprawdziły się w stu procentach. Dzisiaj więc pokusiliśmy się o kolejne.
      
       Całkiem nowy wiadukt
       W listopadzie powinna zakończyć się budowa nowego wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej (wyjazd na Malbork). Tak zakłada umowa, którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z wykonawcą. Inwestycja kosztuje 19 milionów złotych, 5 milionów dołoży Elbląg. Prace rozpoczęły się od rozbiórki starej konstrukcji i już po kilku dniach doszło do wypadku, w którym o mało nie zginął operator koparki. Najbliższe miesiące pokażą, czy wypadek będzie miał wpływ na terminowość robót.
      
       Będzie drugi basen
       Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka przeżywa oblężenie, co pokazuje, że w takim mieście jak Elbląg powinny funkcjonować przynajmniej dwa baseny. Pływalnia przy ul. Robotniczej została jednak zamknięta ze względu na zły stan techniczny. W 2016 roku mieszkańcy będą mogli ponownie z niej korzystać. W budżecie miasta zarezerwowano 2 miliony złotych na jej modernizację. Z naszych informacji wynika, że to wystarczy na remont stacji uzdatniania wody i ponowne oddanie do użytku dużej niecki basenu, brodzik nadal ma być nieczynny. Modernizacja ma się zakończyć we wrześniu.
      
       Obywatelskie inwestycje
       W tym roku przybędą też kolejne inwestycje z budżetu obywatelskiego. Tę edycję głosowania zdominowały projekty dotyczące szkół. Przy Zespole Szkół nr 1 z ul. Korczaka powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny, przy SP nr 19 (ul. Urocza) – boiska, przy SP 25 (ul. Wyżynna) – plac zabaw, przy Gimnazjum nr 7 (Lotnicza) – hala sportowa.
       Ze względu na przedłużające się procedury przetargowe dopiero w tym roku mieszkańcy doczekają się realizacji dwóch inwestycji z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego. Tak będzie z kompleksem sportowo-rekreacyjnym przy ul. Lotniczej i orlikiem lekkoatletycznym przy SP nr 15 (ul. Modlińska).
      
       Nowy MOSiR
       1 kwietnia, i to nie jest prima aprilis, dojdzie do połączenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z Centrum Sportowo-Biznesowym. Od tej pory większością sportowych obiektów w mieście będzie zarządzać jedna instytucja. Ma być taniej (oszczędności 500 tys. zł rocznie z tytułu zwolnień i łączenia działów) i sprawniej. Z pewnością najwięcej emocji będzie budzić stanowisko dyrektora nowego MOSiR. Po pierwsze, kto nim będzie. Po drugie, czy prezydent ogłosi konkurs, czy decyzję o powierzeniu obowiązków podejmie sam.
      
       Teatrowi stuknie „czterdziestka”
       W 2016 rok Teatr im. Aleksandra Sewruka wszedł jako czterdziestolatek. Mamy nadzieję, że z tej okazji dyrekcja i aktorzy przygotują atrakcyjny program zarówno obchodów, jak i sceniczny. Elbląska scena oddzieliła się od olsztyńskiej wraz z utworzeniem w 1975 r. województwa elbląskiego, a jej pierwszym dyrektorem został Jacek Gruca. Warto przypomnieć, że oficjalne otwarcie Teatru Dramatycznego w Elblągu odbyło się 13 listopada 1976 roku, kiedy to odbyła się premiera "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
      
       Rok bez wyborów (?)
       Stawiamy znak zapytania, bo śledząc przebieg ostatnich wydarzeń w polityce na górze, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie niespodzianki nas w tym roku czekają. Teoretycznie żadnych wyborów być nie powinno, bo w ostatnich latach mieliśmy ich aż nadto. Ale nie zdziwilibyśmy się, gdyby okazało się, że Sejm skróci na przykład kadencję samorządów regionalnych, by umożliwić rządzącej partii zwiększenie wpływów w regionach, gdzie będą dzielone unijne pieniądze. Niemożliwe? Po ostatnich decyzjach większości parlamentarnej wszystko jest możliwe.
      
       Do Siego Roku!
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A co na to twój lekarz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 12
  (2016-01-01)
 • Nareszcie port Elbląg stanie się potężny dzięki przekopowi Mierzei. Turystyka też urazy z kopyta. Trzeba odtworzyć kolej wzdłuż zalewu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  (2016-01-01)
 • Dlaczego jest napisane że o mało nie zginął? Jak podobno nie żyje :( osierocił miesięczne dziecko. Wyrazy współczucia dla rodziny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  prawda123(2016-01-01)
 • Do Siego Roku - jakiego tam, tego, ten, do siego ? Co znaczy "siego" ? Chociaż wielu Polaków tak mówi to o czym mówią ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  (2016-01-01)
 • A ponieważ już mamy 2016 to życzenia Pana Redaktora spełniły się. Dziękuję, czuję się szczęśliwym. Panu Redaktorowi w 2016 życzę zdrowia, powodzenia życiowego i żeby moje życzenia również spełniły się. Hero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  (2016-01-01)
 • A co z basenem dalej będziecie go gnoic i doprowadzać do stanu że remont nie będzie sie opłacał olać kryta pływalnię robić basen odkryty powinniscie się wstydzić na lato jedna pływalnia wystarczy remontować basen otwarty nowy na Dolince już jest dla prominetów dla ciemnoty tylko dwa pasy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2016-01-01)
 • Zero informacji o remoncie toru łyżwiarskiego-są medale a co z obiektem????, Kiedy budynek Światowida doczeka się obiecanej przebudowy????Amfiteatr ogrodzony i co????WSTYD i TYLE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2016-01-01)
 • Tym, którzy głosowali na przekop Mierzei Wiślanej życzę spotkania z posłami którzy im przekop po wygranych wyborach obiecali i żeby skopane tyłki nie bolały długo. A poza tym najważniejsze żeby: chorzy szybko wyzdrowieli, zdrowi nie zachorowali a lekarze mimo to mieli pracę. Dobrego 2016 wszystkim życzę. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  (2016-01-01)
 • ciekawy tekst
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2016-01-01)
 • Łatwo jest przewidzieć że absolwenci różnych elbląskich szkół wyjadą za granicę w celu poprawienia sobie bytu. W Elblągu więcej nic się nie zmieni na lepsze !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-01-01)
 • JaroSlawek I tu właśnie otwiera się możliwość realnej amerykańskiej pomocy - wymyślili google;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  JaroSlawek(2016-01-02)
 • Z tymi wyborami to różnie może być mieszkańcy coraz bardziej skłaniają się ku referendum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2016-01-02)
Reklama