UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dąb w nowej jednostce upamiętni generała

 
Elbląg, Dąb w nowej jednostce upamiętni generała
fot. nadesłana

Żołnierze 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie uczestniczyli w posadzeniu „Dębu Pamięci”, poświęconego gen. dyw. Franciszkowi Danielowi Paulikowi. Dąb będzie rósł w jednostce na Alejach Wojska Polskiego, gdzie po ośmiu latach do koszar powróciło wojsko.

W koszarach, które obecnie zajmuje 43. BLP Wojsk Obrony Terytorialnej, do 2011 r. funkcjonował 16. Pomorski Pułk Artylerii. Gdy pułk zlikwidowano, jednostka stała pusta. Uroczystość upamiętniająca gen. Paulika była więc pierwszym tak ważnym wydarzeniem, związanym z istnieniem nowej formacji w Braniewie. Choć zorganizowanym w małym gronie żołnierzy, pracowników cywilnych i młodzieży z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie.
       Dowódca 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, ppłk Jarosław Kowalski, przeczytał fragment wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Guziki”, napisany na cześć kpt. Edwarda Herberta, stryja poety, zamordowanego strzałem w tył głowy w 1940 r.: „tylko guziki nieugięte, potężny głos zamilkłych chórów, tylko guziki nieugięte, guziki z płaszczy i mundurów”.
       - Jedyne, co zostało po zamordowanych bohaterach chowanych w masowych grobach, to katyńskie guziki — mówił ppłk Kowalski. - Guziki, które odnajdowane latami w katyńskim lesie, upominały się o prawdę. „Katyń... ocalić od zapomnienia” jest hołdem dla każdej z tych 21857 osób zamordowanych w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie.
       Dąb pamięci posadzili wspólnie ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43. BLP, zastępca dowódcy mjr Adam Książak i Agnieszka Borysewicz-Filipek, opiekunka klasy mundurowej w ZSB i jednocześnie żołnierz 43. BLP.
      
       Gen. dyw. Franciszek Daniel Paulik (1866-1940) – od 1914 r. uczestniczył w walkach I wojny światowej, był m.in. dowódcą pułku strzelców lwowskich. W 1919 r. walczył w obronie Lwowa. W czasie walk nad Dźwiną w październiku 1919 postawa Paulika, który poderwał do ponownego ataku cofające się pod naporem przeciwnika oddziały 9 pułku piechoty Legionów, zapobiegła okrążeniu jego żołnierzy; za czyn ten odznaczony został Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.
       Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez Sowietów w listopadzie 1939. Był osadzony w więzieniu na Brygidkach we Lwowie. Jego nazwisko znalazło się na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej opublikowanej w 1994 r. Został pochowany na otwartym w 2012 r. Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.
      
Wojciech Andrearczyk, rzecznik prasowy 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama