UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dwie nowe ścieżki w ciągu dwóch lat

 
Elbląg, Kadyny, droga na punkt widokowy- odsłona jesienna (Fotka Miesiąca, październik 2013,
Kadyny, droga na punkt widokowy- odsłona jesienna (Fotka Miesiąca, październik 2013, fot. Patricck)
Reklama

Nowa wiata i taras, tablice edukacyjne, szersze schody i więcej zieleni – tak będzie wyglądała nowa ścieżka edukacyjna dla dzieci oraz młodzieży niedaleko parku Kajki. Z kolei ta, która wiedzie przez las w pobliżu Kadyn i prowadzi m.in. do klasztoru Ojców Franciszkanów, zostanie odnowiona. Te dwie inwestycje przeprowadzi Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, który otrzymał na nie dofinansowanie.

Ścieżki edukacyjne i infrastruktura turystyczna, nowe wieże widokowe, pomosty i wiaty edukacyjne – to i jeszcze więcej powstanie na terenie pięciu parków krajobrazowych, rozlokowanych na terenie województwa. Wartość projektu, który to umożliwi, to ok. 16,6 mln zł, z czego ok. 14 mln zł to środki unijne. Z tej puli skorzysta m.in. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, który wykona dwie inwestycje.
       - Będziemy je realizować w latach 2019 – 2020 r. Za chwilę zaczniemy przetargi na roboty budowlane i przedsięwzięcia inwestycyjne, mamy nadzieję, że uda nam się wyłonić wykonawców do końca grudnia - mówiła Alicja Nowak, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, podczas wtorkowego (8 października) spotkania w Ratuszu Staromiejskim. 
       Jedną ze wspomnianych inwestycji będzie ścieżka edukacyjna dla dzieci pn. "Kraina Buka" – powstanie ona na ul. Bohaterów Westerplatte, wokół siedziby PK Wysoczyzny Elbląskiej, bardzo blisko parku Kajki. To tam wybudowana zostanie wiata oraz taras, pojawią się tablice i urządzenia edukacyjne, schody frontowe zostaną poszerzone, będzie nowa nawierzchnia i zieleń. (Zobacz wizualizację, udostępniona dzięki uprzejmości PK Wysoczyzny Elbląskiej)
       Druga inwestycja to modernizacja ścieżki przyrodniczo – historycznej "Kadyński Las" utworzonej w 1999 r. przez Nadleśnictwo Elbląg. W jej skład wchodzą okazałe dęby, w tym 750-letni dąb Bażyńskiego, klasztor Ojców Franciszkanów, mauzoleum rodziny Birknerów, punkt widokowy wychodzący na Zalew Wiślany. Jej częścią są również schody, prowadzące na szczyt Klasztornej Góry.

  Elbląg, O założeniach tego wojewódzkiego projektu,którego pełna nazwa to
O założeniach tego wojewódzkiego projektu,którego pełna nazwa to

- Oczywiście, były one remontowane w ciągu tych lat, ale obecnie są w takim stanie, że trzeba je wymienić – wyjaśniała dyrektor PK Wysoczyzny Elbląskiej.
       Ponadto, w ramach tego samego zadania, zostanie utwardzona ścieżka prowadząca od wiaty przy dębie Bażyńskiego do schodów, pojawią się nowe ławki, tablice informacyjne, słupy kierunkowe, wiaty. Obecna wieża widokowa zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie całkiem nowa, dwupiętrowa, z pokaźnymi tarasami. Wytyczony zostanie również nowy odcinek szlaku łączącego wzgórze klasztorne z kaplicą Birknerów.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • A co ze szlakiem prowadzącym z Próchnika do Kadyn ? Czerwony(dawniej Kopernikowski) też będzie poprawiony ? W Łęczu jest całkowicie zarośniety, a prowadzi do dawnego grodziska i dalej na Kadyny. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  (2018-10-08)
 • Niby chcą dobrze wydać te pieniądze, ale same słupy kierunkowe i tablice info postawione na przestrzeni paruset metrów to trochę mało. Jeśli naprawdę zależy dyrekcji PK na promocji to niech zainwestuje w odnowienie pięknego szlaku turystycznego. Tego o którym powyżej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2018-10-08)
 • jak tylko skończą jadymy zobaczyć te ścieżki leśne za 16 w tym 14 unijnych baniek. .. Szacowany dochod z tej inwestycji? Miejsca pracy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  kiks(2018-10-08)
 • Wszystko ładnie pięknie, a co z naszą Bażantarnią i czerwonym szlakiem? Z każdym deszczem woda opłukuje go coraz bardziej. .. To często uczęszczany szlak przez Elblążan nawet w tygodniu można tam spotkać wielu ludzi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Bażanciara(2018-10-09)
 • Gazeta Polska Codziennie alarmuje, że oddany do użytku wiadukt na Zatorze może być zagrożony katastrofą budowlaną. Gazeta wskazuje, że władze Elbląga całkowicie zignorowały ostrzeżenia inspektora nadzoru budowlanego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 5
  (2018-10-09)
 • O czerwonym szlaku, najdłuższym i najpiękniejszym wszyscy nabierają wody w usta. Jego część zaanektowana przez Green Velo, całe kilometry od dawna nie odnawiane lub zdewastowane. Wiadomo, że łatwiej i lepiej machnąć wiaty i tablice wokół siedziby PK niż zrewitalizować szlak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-10-09)
 • Dziś mija rocznica bitwy pod LENINO. Cisza pisowska jak nad grobem. .. a przecież to byli POLACY i szli do wymarzonej POLSKI! W pisowskiej zakłamanej historii nie ma dla NICH miejsca, są tylko zaszczyty dla garstki ludzi nie zawsze uczciwych z krwią braci na rękach. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bezpodpisu(2018-10-12)
Reklama