UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska historia pod opieką IPN

 
Elbląg, W Elblągu powstanie Przystanek Historia - zapowiada dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN
W Elblągu powstanie Przystanek Historia - zapowiada dr Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN (fot. MS)
Reklama

W Elblągu powstanie edukacyjna placówka Instytutu Pamięci Narodowej, czyli Przystanek Historia. Mieścić się będzie prawdopodobnie w murach Galerii EL. - Ze względu na przestrzeń ekspozycyjną do wystaw oraz multimedia do organizacji koncertów – uzasadnia wybór miejsca Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału IPN.

- Przystanki Historia powstają najczęściej w miejscach, w których nie ma siedzib ani delegatur Instytutu Pamięci Narodowej – kontynuuje. - W Gdańsku podjęliśmy decyzję, że takie przystanki powstaną w Elblągu i w Pruszczu Gdańskim.
       Karol Nawrocki sam żywo interesuje się historia najnowszą naszego miasta i regionu. Temat „Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989” przyniósł mu doktorat. Jako historyk i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku przyznaje, że Elbląg to miasto, które wymaga historycznej troski.
       - Historia najnowsza była tu dość zaniedbana, niechętnie o niej pisano, edukacja również wymaga opieki, stąd nasza decyzja – zauważa.
       A na czym ma polegać ta opieka?
       - Przystanek Historia to stała placówka IPN w danym mieście, co nie oznacza, że jest czynna przez 8 godzin dziennie jak urząd; nie ma w niej też archiwum – wyjaśnia Karol Nawrocki. - To stricte edukacyjna placówka, w której odbywają się zajęcia z grami edukacyjnymi, są wernisaże wystaw IPN. Zadbamy też o to, by trasa znanych polskich historyków, którzy trafiają do Gdańska, wiodła i przez Elbląg.
       Przystanek Historia mieścić się będzie prawdopodobnie w Galerii EL.
       - Jest już na to zgoda dyrektora Jarosława Denisiuka, a miejsce bardzo nam odpowiada z wielu względów - m.in. chodzi o przestrzeń ekspozycyjną do wystaw, a także multimedia do koncertu, który chcemy zorganizować na otwarcie siedziby. Ma to nastąpić w pierwszej połowie 2016 r. - zapowiada Karol Nawrocki.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Właśnie wyszła bardzo ciekawa autorstwa książka Tomka Glinieckiego "WALKI o Elbląg ", dzień po dniu od 20 stycznia do 12 lutego 1945 z ciekawymi zdjęciami archiwalnymi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2016-01-21)
 • I to kolejny dowód na to, że historia Elbląga jest bezpośrednio związana z historią Gdańska i Wybrzeża Gdańskiego, a nie jakiegoś tam Olsztyna. Od 1999 r. próbują nam wmówić, że jesteśmy Warmią i nas tu zaszufladkować. A najsmutniejsze jest to, że robią to nawet (o zgrozo!) elbląskie media. Pamiętajcie, że Elbląg jest w tym województwie tylko po to, żeby mogło ono istnieć, a Olsztyn mógł się pławić w dobrodziejstwach bycia stolicą. Nie ma absolutnie, żadnego logicznego, geograficznego czy historycznego argumenty za przynależnością Elbląga do woj. warmińsko-mazurskiego - poza tym, że Olsztyn przestanie być stolicą. Ale to już nie nasze zmartwienie prawda. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  Do_pomorskiego(2016-01-21)
 • czyli Jazzbląg ma większe szanse odbyć się po raz V. w lipcu br.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-01-21)
 • Historia na pstrym koniu jeździ tak zresztą jak i władza a ja z racji wieku z autopsji mogę jedno stwierdzić myśl twórcza i innowacyjność jak i bogaty zestaw instrumentów zarządzania i samorządności z daleka omija to smutne miejsce pt. Elbląg. Sądzę, że wynika to z prostej i jednoznacznej sprawy - trwania miejscowego towarzystwa adoracji w nieustającym chocholim tańcu braku perspektyw, potrzeb i programów - poza jednym - przetrwania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  AMalejużniekoniecznie(2016-01-22)
 • IPN ma kasę, ale głównie na własne przedsięwzięcia, innych twórców nie bardzo chcą zauważać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2016-01-22)
 • Utrwalacz już nie tego byłego stalinizmu lecz styropianu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-01-23)
 • A czy praca doktorska Pana Karola Nawrockiego jest tajna jak praca doktorska Rydzyka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2016-01-23)
 • to zasługa posła Wilka, który zabiegał o to, żeby to odbywało się w Elblągu a nie w Słupsku, jak pierwotnie planowano. IPN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2016-01-23)
Reklama