UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koniec bitwy o słowa

 
Elbląg, Sąd Okręgowy w Elblągu podtrzymał wyrok uniewinniający Roberta Kolińskiego od zarzutu zniesławienia działacza ONR
Sąd Okręgowy w Elblągu podtrzymał wyrok uniewinniający Roberta Kolińskiego od zarzutu zniesławienia działacza ONR (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Sąd Okręgowy w Elblągu zakończył trwającą 2 lata bitwę o słowa między Robertem Kolińskim, działaczem partii Razem a Jackiem Gierwatowskim, działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego. Odrzucił odwołanie ONR i podtrzymał wyrok uniewininiający Kolińskiego od zarzutów zniesławienia.

Poszło o to, że Robert Koliński w lutym 2017 r. zamieścił w mediach społecznościowych (na Facebooku) i lokalnych portalach szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni” - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl
       Te i inne wpisy tego rodzaju nie spodobały się 47-letniemu Jackowi Gierwatowskiemu, współzałożycielowi Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i członkowi ONR, który był głównym organizatorem marszu. Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.
       Wyrok przed sądem pierwszej instancji zapadł rok później. Sędzia Maciej Rutkiewicz uniewinnił Roberta Kolińskiego od stawianych mu zarzutów, a kosztami procesu (około 800 zł) obciążył oskarżyciela prywatnego.
       - Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do oskarżyciela po ogłoszeniu wyroku sędzia Maciej Rutkiewicz, odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń. (...) Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne.
       Wyrok nie był prawomocny i strony mogły się odwołać. Oskarżyciel prywatny tak też uczynił. Sąd Okręgowy w Elblągu pochylił się nad jego argumentacją, ale ostatecznie wczoraj (21 marca) zdecydował o podtrzymaniu poprzedniego wyroku, kończąc tym samy wojnę o słowa.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Tak jak pisałem dwa lata temu po co to temu z ONR było?! Lepiej się czuje po tym wyroku?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 29
  Kat_Na_Idiotów(2019-03-22)
 • No pasaran!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 23
  kazikk(2019-03-22)
 • w tym kraju nie da sie udowodnic zlodziejowi co sie go za reke zlapalo a gosci sadzi sie o wypisy na internecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 13
  (2019-03-22)
 • Kiedyś popierałem ONR, łykałem ich papkę, że nie są żadnymi faszystami itd. Ale przejrzyjmy w końcu na oczy - to jest jakaś Ruska, Niemiecka, albo Izraelska agentura. Skoro nie są faszystami, to po co używają nazwy byłej, zdelegalizowanej organizacji faszystowskiej? Nie mogli się nazwać inaczej, musieli wybrać akurat tę konkretną nazwę? Drugą sprawą jest hitlerowskie pozdrowienie. Po prostu nie kupuję tłumaczenia, że to salut rzymski i chcą przywrócić pierwotne znaczenie tego gestu zagarniętego przez Niemców. Teraz ten gest kojarzy się jednoznacznie tylko i wyłącznie z hitlerowcami, po co go uparcie używać? Zresztą, nawet jeśli jest to salut rzymski, to tacy z nich wielcy patrioci, a nie mogą sobie wymyślić własnego gestu, salutu polskiego? Muszą koniecznie używać gestu rzymskiego sprzed setek lat? Jak już mówiłem, podejrzewam agenturę. Najprawdopodobniej izraelską, bo to obecnie jedyny kraj szkalujący Polskę i istnienie ONR jest im bardzo na rękę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 29
  (2019-03-22)
 • Faszystów na przemiał,chore osobniki,za Kotlińskim nie przepadam ale o tym ma racje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 27
  (2019-03-22)
 • Jakkolwiek nie pałam miłością do ONR i podobnych tworów, to kolińskiemu przydałby się co najmniej kubeł zimnej wody za te wszystkie kucypały, które wypisuje w internetach. Niestety, przy obecnych sądach jest to niemożliwe. A teraz na pewno jeszcze bardziej obrośnie w piórka, myśli że wszystko mu wolno, "celebryta".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 17
  (2019-03-22)
 • " Jakie hasła głosicie, jak się nosicie " - noo, to ja już na ulicę za dnia nie wyjdę. Noszę się byle jak, że o hasłach nie wspomnę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  (2019-03-22)
 • Już samo to, jak się ubrał i jak zachowuje się w sądzie wystarczy, żeby wyrobić sobie o tym osobniku opinię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 6
  (2019-03-22)
 • a może Koliński i ten drugi wzieli by się do prawdziwej roboty jak faceci, a nie chlapią ozorami i latają po sądach, może by tak za własne pieniądze grzebali się w gównie. !!!! To szczyt wszystkiego, jak dzieci!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 5
  (2019-03-22)
 • Jest demokracja, jest wolność słowa, niezależny sąd moim zdaniem przyjął logiczną interpretację i zapadł prawidłowy wyrok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 25
  (2019-03-22)
 • Komunistyczny elbląski sąd wydał przewidywalny wyrok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 21
  złodziej(2019-03-22)
 • Do roboty, jak faceci. .ty mówisz o skrajnym socjaliście. Socjaliści nie pracują, to inni pracują na socjalistów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 0
  (2019-03-22)
Reklama