UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto był za, a kto przeciw?

 
Elbląg, Nowi radni będą mieli do dyspozycji nowy system głosowania
Nowi radni będą mieli do dyspozycji nowy system głosowania (fot. AD, arch. portel)
Reklama

Nowo wybrani radni będą mogli korzystać z nowego systemu konferencyjnego. Jego wprowadzenie jest podyktowane zmianami w prawie. Teraz wyświetlane będą szczegółowe informacje dotyczące głosowania i każdy będzie widział czy za czy przeciw był konkretny radny.

Nowe przepisy wymagają zamontowania systemu imiennej informacji o przebiegu głosowania podczas sesji Rady Miejskiej. Oznacza to, że bezpośrednio po głosowaniu osoby obserwujące będą mogły zobaczyć czy poszczególni radni byli za czy przeciw. Obecnie taką informację można otrzymać jedynie w formie wydruku. Nowy system ma wyświetlać nazwiska radnych i ich decyzje na specjalnej tablicy. To tylko jedna ze zmian, jakie wprowadzają nowe przepisy.
       - Obecny system funkcjonuje w elbląskiej Radzie Miejskiej od 2007r i nie ma takiej funkcji. Zdecydowaliśmy, że bardziej korzystny będzie zakup nowego systemu niż modernizacja starego - wyjaśnia Monika Kołodyńska, kierownik Biura Rady Miejskiej w Elblągu.
       Pod uwagę trzeba też wziąć problemy (z częściami zamiennymi), które pojawiają się przy użytkowaniu dotychczasowego systemu. W związku z tym ratusz ogłosił przetarg na dostawę „systemu głosowania oraz zarządzania debatą”. W jego skład wejdzie 34 terminali do głosowania i debaty wraz z kartami do autoryzacji użytkownika, dwa monitory 65 cali, notebook do obsługi systemu i niezbędne wyposażenie do jego funkcjonowania.
       Zwycięzca przetargu udzieli minimum dwuletniej gwarancji na wykonane przez siebie usługi i sprzęt. Najlepsza oferta zostanie wybrana na podstawie ceny (60 proc.) i okresu gwarancji (40 proc.). O tym, kto dostarczy nowy system dla Rady Miejskiej dowiemy się 21 września, kiedy nastąpi otwarcie ofert.
       W przypadku, gdyby taki system nie został wdrożony, to radni za każdym razem musieliby głosować imiennie. Co w przypadku kilkudziesięciu głosowań, które mają miejsce na każdej sesji, wydłużałoby czas jej trwania. Oczywiście nowy system będzie funkcjonował w przypadku głosowań jawnych. W przypadku głosowań tajnych nadal nie będzie można dowiedzieć się, kto głosował za, a kto przeciw.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy będzie to zamieszczane na stronie UM ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2018-09-18)
 • Szkoda, że dopiero teraz bo gdyby to było od 2010 co najmniej to dziś wielu już by tam nie siedziało. .. nie Januszek?! Tak czy siak tylko nie Nowak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  Opus..Dei(2018-09-18)
 • I byłoby widać jak Wojtuś głosował za podwyższeniem opłat za wodę, ścieki i wywóz śmieci. Mało tego był za jeszcze wyższą. Ale PIs przyblokował.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  LSD(2018-09-18)
 • Klima też by nie było. Budowa ścieżki rowerowej na Bielanach to za mało, reszta okręgu zaniedbana. Nigdy więcej tego komucha.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Porada(2018-09-19)
 • RobertKoliński Czas najwyższy - od teraz różni radni-hipokryci czy radne-"niezależne" przestaną ukrywać się ze swoimi haniebnymi decyzjami w RM, których wstydzą się na tyle, że nawet nie potrafią podnieść ręki kiedy głosują za "dekomunizacją" ulic na koszt mieszkańców, za zaoraniem kąpieliska miejskiego czy za honorowaniem formacji MO, UB i KBW w nazwach elbląskich rond.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  RobertKoliński(2018-09-19)
 • Zapomnieli wybudować sobie lądowisko na helikopter.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-09-19)
 • Mamy za dużo radnych. Powinno być 6-8. A jest 25, połowa tego co np w Chicago. Po co nam tyle darmozjad?w???!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  przemo(2018-09-19)
 • @przemo - święte słowa, po co tyle tych nieporadnych darmozjadów, zlikwidować jeszcze nierobów ze straży miejskiej i już ile kasy jest zaoszczędzonej!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2018-09-20)
Reklama