Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto orze jesienią, ten sieje na wiosnę (Opowieści z lasu, odc.1)

 
Elbląg, Kto orze jesienią, ten sieje na wiosnę (Opowieści z lasu, odc.1) Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las... (fot. Jan Piotrowski, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg)
Rek

Dlaczego korzenie sadzonek macza się w specjalnym żelu? Po co w lesie sadzi się drzewa owocowe? Na czym polega zgodność drzewa z siedliskiem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w pierwszym odcinku naszego nowego cyklu, który będzie powstawał we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg.

 "Opowieści z lasu" to nasz nowy cykl, który ma przybliżyć mieszkańcom Elbląga tajemnice, jakie kryją się na pobliskich terenach. W pierwszym odcinku opowiemy, na czym polega akcja, którą leśnicy nazywają "odnowieniową".
     
     Po pierwsze: nie szkodzić

     Wiosna to czas, w którym powstaje las. Istnieją dwie metody – naturalna albo sztuczna. W Nadleśnictwie Elbląg dominuje ta pierwsza: z około 210 hektarów przeznaczonych do odnowienia niemal 162 hektary powstaną w sposób naturalny. O co w tym chodzi?
     - Staramy się naśladować przyrodę, pomagać jej, a na pewno nie przeszkadzać. Odnowienia naturalne polegają na tym, że wykorzystujemy zdolność lasu do odradzania się – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Obserwując drzewa w lesie określamy, kiedy nastąpi rok nasienny, czyli ten, w którym drzewa najsilniej obrodzą w nasiona. Później przerzedzamy las poprzez usunięcie części drzew, dzięki czemu  do dna lasu dotrze więcej światła. Przygotowujemy także glebę - orzemy ją - tak, aby ułatwić wykiełkowanie opadłych z drzew nasion. Dzięki usunięciu części drzew siewki uzyskają dostęp do życiodajnego światła. Pozwala to zachować trwałość lasu, a społeczeństwo może korzystać z dostarczonego na rynek drewna.
     
     Sadzone ręką człowieka
     Drugi sposób to tak zwane sztuczne odnowienie lasu.
     - Zasady Hodowli Lasu nakładają na nas obowiązek odnowienia lasu w ciągu pięciu lat po jego wycince. W związku z tym, że co roku wycinamy drzewa [które później stają się drewnem – red.], to również i co roku sadzimy drzewa. Zwykle odbywa się to wiosną, a rozpoczęcie akcji zależy od pogody, od warunków klimatycznych – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Jest również taka zasada, że sadzonki muszą mieć odpowiednie pochodzenie, muszą być przyzwyczajone do naszego klimatu i naszych warunków. Nie są to więc przypadkowe drzewka, a starannie wyselekcjonowane.
     Przewiezione w specjalne miejsca czekają na sadzenie. Ich korzenie macza się w hydrożelu, który przez dłuższy czas zabezpiecza je przed wysychaniem, wsadza się je do dołów wykopanych na tę okazję i przysypuje piaskiem.
     Wszystkie działania leśników mają swój kierunek. Opierają się na wytycznych, zawartych w różnych dokumentach. Jednym z nich jest Plan Urządzenia Lasu, sporządzany raz na dziesięć lat, a zatwierdzany przez właściwego ministra. W oparciu o ten dokument leśnicy doprowadzają skład gatunkowy drzewostanu do zgodności z siedliskiem
     - Drzewa, które rosną w danym miejscu, muszą być dopasowane do gleby i, mówiąc bardzo ogólnie, do warunków, w których wzrastają – wyjaśnia Jan Piotrowski.
     
     Czemu gruszka rośnie w lesie?

     - Teraz przygotowujemy ogrodzenia, które zabezpieczą sadzonki przed zwierzyną leśną. Oczywiście nie robimy tak w przypadku wszystkich gatunków, bo zwierzęta tak jak i człowiek szukają czegoś innego, smaczniejszego, nie chcą jeść cały czas tego samego. Dotyczy to upraw na Wysoczyźnie Elbląskiej, grodzimy głównie te dębowe, sosnowe i jodłowe – tłumaczy Jan Piotrowski. - Poza tym dosadzamy inne gatunki drzew, czyli np. lipy, jesiony czy klony oraz drzewa owocowe, które również i naturalnie występują w lesie. Chodzi tu o jabłonie i grusze, które wzbogacają dietę zwierzyny i zwiększają różnorodność biologiczną lasu.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jakoś nie zauważyłem tych drzew owocowych, dwa. zróbcie coś z tą Modrzewiną rejon ćwiczeń wojska, kompletna samowolka ! Bywa Ktoś z Was leśniczy tam ? Z tego co widać to. .. NIE. Podobnie rejon Jeleniej Dolinki, Żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 4
  (2016-03-13)
 • To, że ich nie zauważyłeś, nie oznacza, że ich nie ma. .. ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  Ailatan(2016-03-13)
 • Słusznie tu zostało zauważone. Panowie leśnicy, fakt jaki w końcu status Modrzewina, las miejski czy poligon dla wojska ??. Bo na to co trafiłem w grudniu zeszłego roku to chyba poligon, sprzęt na gąsienicach jeżdżący po drogach leśnych strzały, środki pozoracji itp itd. (Można zrozumieć grupy paramilitarne ) Mostek. na strumyku znów zarwany, A gdzie oznakowanie terenu, ogrodzenie go !! Jakiekolwiek zabezpieczenie ?? Przecież tam w każdej chwili może podczas tych zajęć z tak ciężkim sprzętem wejść jakiś cywil. Kto dopuszcza do takiej sytuacji i kto poniesie konsekwencje jeśli dojdzie do tragedii. Co to za ochrona przyrody ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2016-03-13)
 • A co z Jarem nad Jarem, zdewastowanym i zaśmieconym ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Mieszkankaosiedla(2016-03-13)
 • nawet w takim temacie hejterzy mądralińscy się znaleźli. Udławcie sie wszyscy:) Co do artykułu to popieram i gratuluję. Jako laik bardzo chętnie się dowiem tego i tamtego. Wiem że to informacje w pigułce, ale nie każdy potrzebuje odrazu mega fachowych i zawiłych treści. Czekam na więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  zadowolny(2016-03-14)
 • gospodarka rabunkowa, teraz wycina się drzewa na potęgę, wystarczy przejść się po Bażantarni, a kiedy one odrosną? za 100 lat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-03-14)
 • lasów w Polsce przybywa, jaka gospodarka rabunkowa, nie masz pojęcia i piszesz głupoty, najprościej wpisz w google i poczytaj sobie to twoja wiedza się pogłębi, chyba. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 3
  laskotek(2016-03-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Audi
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski