UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kwietniki z sercem

 
Elbląg, Projekt Iwony Morawskiej
Projekt Iwony Morawskiej (fot. M.Skorupa)
Reklama

Były już postacie z bajek, super bohaterowie, logo Euro2012, a teraz przyszedł czas na miłość. Mottem tegorocznych kompozycji kwiatowych, które już nie długo pojawią się na ulicach Elbląga, będzie tytuł przeboju Beatlesów „All you need is love”. Kwiatowe serca i pacyfki będą cieszyć oczy mieszkańców już od czerwca.

Okres zimowy dla wielu osób jest czasem przygotowań do zbliżającej się wiosny. Również w Zarządzie Zieleni Miejskiej trwają intensywne prace przed nadejściem ciepłych dni. Wiemy już, jakie kompozycje zagoszczą w tym roku w miejskich kwietnikach i co było inspiracją do ich powstania.
       - Mamy obecnie niespokojne czasy i ludzie podchodzą do życia bardzo egoistycznie, nie dostrzegając swojego bliźniego. W związku z tym chcieliśmy naszym projektem przypomnieć ludziom, że istnieje jeszcze coś takiego, jak miłość. Jest to również nawiązanie do ruchu hipisowskiego, który w swoich działaniach kierował się głównie pokojem i miłością. Stąd na niektórych z elbląskich kwietników, będziemy mogli zobaczyć pacyfkę, czyli symbol „dzieci kwiatów” – mówi Iwona Morawska, która od lat własnoręcznie projektuje kwiatowy wystrój Elbląga.
       - Tegoroczne kwietniki można śmiało nazwać „kwietnikami z sercem” – dodaje Iwona Morawska. To właśnie ono będzie motywem przewodnim wszystkich kompozycji. Herb miasta, który tradycyjnie zostanie utworzony przy ulicy Hetmańskiej, również zostanie ozdobiony sercami. Na Placu Słowiańskim mieszkańcy będą mogli podziwiać kwiatowy napis „All you need is love", a przed dworcem zakwitnie kompas, wskazujący drogę do miasta.
       Iwona Morawska wszystkie projekty tworzy sama. Rysuje je odręcznie na papierze milimetrowym w skali 1:100. Każdy centymetr na projekcie odpowiada jednemu metrowi w terenie, co znacznie ułatwia przenoszenie kompozycji z papieru w rzeczywistość. Jak sama mówi najtrudniejsze jest znalezienie pomysłu. Natchnienia szuka w życiu codziennym i tym, co w danej chwili dzieje się na świecie.
       - Mam nadzieję, że ludzie zaczną myśleć nie tylko o sobie, ale też o drugim człowieku, który też czasem potrzebuje naszej pomocy i miłości. Mamy dziś czasy wyścigu szczurów i wszyscy dążą tylko do zaspokojenia własnych potrzeb. Dlatego w tym roku postanowiłam nawiązać do miłości, w szeroko pojętym znaczeniu – mówi autorka projektów.

  Elbląg, Kwietniki z sercem
Fot. M. Skorupa

Prace nad kwietnikami rozpoczną się w czerwcu. W tym celu przewidywane jest wykorzystanie ok. 100 tysięcy sadzonek kwiatów długo kwitnących przede wszystkim begonii, żeniszka, aksamitki i starca. Największa kompozycja powstanie obok Placu Słowiańskiego i pochłonie ponad 14 tysięcy sadzonek. Przewidywany koszt całej inwestycji to ok. 103 tys. złotych.

Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A co to juz po polsku nie umieją pisać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 6
  ojojassd(2016-02-08)
 • .. .tytuł przeboju Beatlesów. ., nie przypominam sobie żeby śpiewali po Polsku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  ,,,(2016-02-08)
 • Wszędzie obcy język. Reklamy, tablice informacyjne, a teraz jeszcze kwietniki. Gdzie my żyjemy?Ja rozumiem, tytuł piosenki Beatlesów. A żaden Polak nic mądrego nigdy nie powiedział?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 6
  mm263(2016-02-08)
 • Świetny pomysł, zresztą kolejny świetny pomysł. Te kwietniki naprawdę przyczyniają się do produkcji endorfin :).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  kasaki(2016-02-08)
 • By było po Polsku, też by było źle, bo pewnie by się okazało ze pradziadek autora tekstu był. .. .. (interpretacja dowolna), albo sam autor albo zona autora. .. itp. LUDZIE TU O MIŁOŚĆ CHODZI, O MIŁOŚĆ, nie ważne w jakim języku. Kochajmy się mimo wszystko :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  :):):)(2016-02-08)
 • Mnie tylko dziwi czemu ktoś to ręcznie kreśli i koloruje. .. Pani Iwono może to wygląda ładnie, ale na poziom przedszkola (wow, nie wyszło za linię :D). Istnieją przecież programy do tego typu zajęć, gdzie profesjonalizm?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-02-08)
Reklama