UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mieszkańców zalewa, winnych brak

 
Elbląg, Po ostatnich roztopach posesje mieszkańców tonęły w wodzie
Po ostatnich roztopach posesje mieszkańców tonęły w wodzie (fot. nadesłane)
Reklama

Zbyszko z Bogdańca walczył z Krzyżakami, mieszkańcy podelbląskiego Bogdańca walczą z drogowym absurdem, przez który woda zalewa ich nieruchomości. - Ktoś tak zaprojektował drogę nr 503, że cała woda deszczowa i z roztopów znalazła się na naszych działkach – twierdzą mieszkańcy.

Bogdaniec to mała wieś między Nadbrzeżem a Suchaczem, tuż przy drodze nr 503. Mieszka tu kilka rodzin, które w tym roku spotkała przykra niespodzianka. Wskutek ostatnich roztopów i deszczów woda z drogi i okolic spłynęła wprost na ich posesje, zalewając znaczny teren. Na szczęście nie doszła do budynków.
       - Wszystko przez to, że ktoś projektując drogę nr 503, zrobił pod nią wodny przepust i teraz cała woda, która zbierała się wcześniej na nieużytkach po drugiej stronie drogi, przedostaje się na nasze działki – martwi się jeden z mieszkańców. - Myśleliśmy, że studnie, które są przy przepuście, odprowadzą nadmiar wody. Ale okazało się, że to są jedynie odstojniki, które nie odprowadzają wody, a jedynie zbierają nieczystości. Skutek jest taki, że cała woda przelewa się do nas. Teren wokół nie jest piaszczysty, więc nie ma gdzie wsiąkać. W tamtym roku takiej sytuacji nie było, bo zima była łagodna, ale teraz gdy przyszła odwilż, wszystko popłynęło w naszą stronę.
       Po interwencji mieszkańców na miejsce przyjechał burmistrz gminy Tolkmicko, na terenie której leży Bogdaniec. - Interweniowaliśmy w tej sprawie u zarządcy drogi nr 503, czyli w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Przeprowadziliśmy razem z przedstawicielem zarządu wizję lokalną na miejscu i czekamy na jej efekt – powiedział nam Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.

  Elbląg, Przez ten przepust woda wlewa się na działki mieszkańców
Przez ten przepust woda wlewa się na działki mieszkańców (fot. nadesłane)


       Zarząd Dróg Wojewódzkich nie poczuwa się jednak do winy, o czym informuje w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu. „Przyczyną zalewania terenów przyległych nie jest woda opadowa pochodząca z odwodnienia jezdni i pasa drogowego, lecz z terenów przyległych znajdujących się po drugiej stronie drogi. Spływająca woda niszczy również nasyp pod drogą oraz rozmywa skarpy i przeciwskarpy rowu. Przemieszczanie się wód opadowych umożliwia przepust pod drogą, który został wybudowany zgodnie z opracowanym projektem rozbudowy drogi i wydanym przez Starostę Elbląskiego pozwoleniem wodno-prawnym, po wcześniejszym uzgodnieniu przez odpowiednie służby” - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich. „Rozwiązanie problemu leży w gestii gospodarza terenu i instytucji odpowiedzialnych za gospodarkę wodną, gdyż system odwodnienia drogi nie służy do odwodnienia terenów przyległych. Projekt przebudowy drogi na wskazanym odcinku został wykonany prawidłowo”.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama