Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Kanał Elbkąski jesienią. Kanał Elbkąski jesienią.

Na ratunek!

 
Elbląg, Na ratunek! (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Kierowca autokaru dostaje zawału serca, kobieta w ciąży mdleje, a dzieci są w szoku. Ta dramatyczna sytuacja mogłaby zaistnieć, ale, na szczęście, to tylko zadanie, z którym mierzą się uczestnicy Rejonowych Mistrzostw  Pierwszej Pomocy. Dziś (21 kwietnia) w Parku Planty uczniowie elbląskich szkół ponadgimnazjalnych wykazują się wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pomocy ofiarom wypadków losowych. Zobacz więcej zdjęć.

Na starcie stanęło sześć 5-osobowych drużyn. Mają do pokonania sześć stacji – testową oraz pozoracyjne. Na wykonanie każdego zadania mają 10 minut. Nad czasem i poprawnością wykonania zadań czuwają ratownicy medyczni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
     - Jest sytuacja z osobą, która zażywała wcześniej narkotyki oraz spożywała alkohol; jest osoba poszkodowana w bójce; jest autobus przewożący dzieci, którego kierowca dostaje zawału serca. Są do opatrzenia rany brzucha, klatki piersiowej, dłoni – zadania wylicza Ewa Mikołajewska, kierownik biura oddziału rejonowego PCK w Elblągu, organizator mistrzostw. Szef zespołu musi rozdzielić zadania i wezwać pomoc kwalifikowaną. Młodzież może udzielać bowiem tylko pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu specjalistów. Zawodnicy muszą myśleć i o swoim bezpieczeństwie, co również jest oceniane.
     - Jesteście osobami przeszkolonymi, ale nie macie uprawnień ratowniczych i tak macie działać – instruował zawodników na starcie sędzia główny i ratownik medyczny Paweł Nowicki. - Jesteście osobami, które widzą, że w mieście coś się dzieje i macie po prostu pomóc.
     Tego typu zawody PCK organizuje już po raz 23. - Wcześniej, bo od początku lat 70. organizowane były mistrzostwa o innym charakterze – szkolne i zakładowe, z zakresu obrony cywilnej i pierwszej pomocy – przypomina Ewa Mikołajewska.
     Wśród uczestników dzisiejszych zmagań są również i tacy, którzy mają za sobą starty w zawodach pierwszej pomocy. Piąte miejsce na mistrzostwach wojewódzkich ma na swoim koncie Sebastian Machul z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jego koledzy z zespołu szkolnego również nie są żółtodziobami – ratownik GOPR, asystent ratownika wodnego, ratownik w Ochotniczej Straży Pożarnej.
     - Często jeżdżę w góry i jako ratownik muszę wiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach. Przykładowo skręcony staw skokowy czy złamana noga to w górach codzienność - mówi Rafał Tercjak.
     - Startujemy w tym konkursie, by czegoś jeszcze się dowiedzieć, by się doszkalać. No, i wygrać – dodaje Sebastian Machul.
     I to wpisuje się w cel, jaki przed młodymi stawia PCK: wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.
     
***

     Wyniki dzisiejszych mistrzostw:
     I miejsce - I LO
     II miejsce - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
     III miejsce - Zespół Szkół Technicznych
     
     Zwycięski zespół I LO będzie reprezentować Elbląg na mistrzostwach wojewódzkich, które odbędą się 18 maja w Olsztynie.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ichtovit
Cats Best 10L
Królik minaturka
karma kanarek