UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nagrodzono ludzi kultury

 
Elbląg, Amelia Gumińska z Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta
Amelia Gumińska z Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta (fot. Michał Skroboszewski)

Młoda artystka, która tańczy z ogromną pasją i odnosi kolejne sukcesy, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym jako jednostka kreująca kulturę i historia elbląskich kin, czyli najważniejsze wydarzenie tego roku. W Bibliotece Elbląskiej wręczono Elbląskie Nagrody Kulturalne za 2018 r., czyli nagrody i stypendia dla tych, którzy swoim działaniem przyczyniają się do rozwoju kultury i promocji miasta. Zobacz więcej zdjęć. 

 - Nasz samorząd od lat wspiera środowisko kulturalno-artystyczne, a tym samym dba o wzmacnianie roli kultury w życiu codziennym mieszkańców – mówił Witold Wróblewski, włodarz miasta, podczas gali Elbląskich Nagród Kulturalnych (16 kwietnia).
       W tym roku Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga (przyznawana młodym, elbląskim twórcom za wybitne osiągnięcia) otrzymała Amelia Gumińska, która tańczy od dziewięciu lat. Wcześniej wybierała taniec neoklasyczny i współczesny, obecnie skupia się na tańcu klasycznym. Ma na koncie wiele sukcesów, wśród jej największy osiągnięć są m.in. pierwsze miejsce w International Dance Competition - Dance Olympiad Ryga 2018 – Solo Taniec Klasyczny 4-ta kategoria wiekowa, drugie miejsce, w I Międzynarodowym Konkursie Baletowym 2018 w Opolu w kategorii Solo Taniec Klasyczny 15,16,17+ lat, pierwsze miejsce podczas Międzynarodowych Konfrontacji Baletowych Kołobrzeg 2017 w kategorii Taniec Klasyczny. Podczas gali dziękowała wszystkim, którzy przyczynili do jej sukcesu – w tym swojemu nauczycielowi Jackowi Walasikowi, rodzicom, przyjaciółkom.
       Kreatorem Kultury zostało Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, które w 2018 r. obchodziło 10-lecie istnienia. „Na sukces szkoły w 2018 roku złożył się udział jej uczniów w wystawach poplenerowych prezentowanych m.in. w Galerii El, stypendia Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Elbląga, ale i organizacja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Kolor". Uczniowie Liceum zostali również laureatami konkursu pt. ,,Herosi Niepodległej”, w ramach którego wykonali na podstawie zwycięskich projektów mural przy ul. Grochowskiej” - napisano w uzasadnieniu.
       - Od samego początku zaznaczaliśmy swoją obecność na polu kultury. Ta nagroda to ukłon w stronę nauczycieli: tych którzy z nami są, jak i tych, którzy byli tylko przez chwilę, gdyż oni także byli inicjatorami wielu przedsięwzięć. To ukłon w stronę uczniów, bo to przecież z nimi to robimy. To także ukłon w stronę wszystkich instytucji, które podejmują razem z nami to wyzwanie i bardzo często udostępniają swoją infrastrukturę po to, byśmy mogli coś ciekawego zrobić – mówiła Krystyna Brinkiewicz, dyrektor placówki.
       Najbliższe plany?
       - Na razie chcemy dokończyć rozbudowę, by wraz z pierwszym dzwonkiem działać w większej przestrzeni – dodała.
       Wydarzeniem Roku uznano wydanie wyjątkowej książki. „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu” to publikacja przygotowana przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid. To pierwsza, tak kompleksowa historia elbląskich kin, złożona w dużej mierze ze wspomnień pracowników i miłośników elbląskich kin, a także ze zdjęć i materiałów przekazanych przez nich.
       - To była praca zespołowa, zajmowaliśmy się tym przez ok. rok – podkreślała Karolina Śluz, pracownik tej jednostki kultury, redaktor i koordynator projektu.
       Wysokość każdej z tych nagród to 4 tys. zł (to o tysiąc zł mniej niż w ubiegłym roku).
       Podczas gali wręczono również stypendia artystyczne (według regulaminu ich wysokość waha się od 500 do 1500 zł) i kulturalne (od 3 do 8 tys. zł). Te pierwsze przeznaczone są dla osób „wykazujących wyjątkową aktywność twórczą, reprezentujących wysoki poziom artystyczny”, w szczególności są to „laureaci ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej; uczniowie, studenci, absolwenci uczelni artystycznych”. Natomiast stypendia kulturalne są dla „osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem i ochroną dóbr kultury”, mogą być one przyznane na „realizację przedsięwzięcia kulturalnego rozumianego jako nowe, dotychczas nieprzedstawiane lub nieupubliczniane, indywidualne autorskie dzieło lub projekt” albo „zorganizowanie wydarzenia kulturalnego, które związane jest z działaniami artystycznymi i kulturalnymi Elbląga”.
       Jedną z osób, która znalazła się w gronie tych osób jest Maciej Olewniczak, twórca muzyki elektronicznej, który w ramach otrzymanego stypendium będzie mógł wydać płytę.
       - „Żuławy pod horyzont” to jednoosobowy projekt, mocno związany z regionem. To muzyka wykonywana na instrumentach, ale bez użycia komputerów, dlatego jest to elektronika nieco związana z latami 70., 80. Korzystam ze starych instrumentów analogowych i tak też rejestruję te dźwięki – tak opowiadał o swoim projekcie. - Co ciekawe chyba jako jedyny w Elblągu nie chcę wydać płyty CD – chcę wydać ten projekt na płycie analogowej. Nagrania będą także dostępne w jednym z serwisów streamingowych. Są one już gotowe, brakowało tylko tego, żeby je wydać.
       Jak dodał Maciej Olewniczak projekt „Żuławy pod horyzont” uzupełni teledysk, który wyreżyseruje Marcin Borchardt (scenarzysta, reżyser, autor m.in. „Awangardy muzyki XX wieku. Przewodnika dla początkujących”, w przeszłości dziennikarz Radia EL), a także trasa koncertowa. 
      
       Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga (4 tys. zł)
       Amelia Katarzyna Gumińska, uczennica Fundacji Akademia Sztuki Baletowej w Elblągu. 
      
       Nagroda Artystyczna "Kreator Kultury" (4 tys. zł)
       Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym
      
       Nagroda Artystyczna "Wydarzenie Roku" (4 tys. zł)
       Centrum Spotkań Europejskich Światowid  za książkę "Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”.
      
       Stypendia Kulturalne:
      
       Łukasz Adamkiewicz (3 tys. zł)
       Stypendium pozwoli na wydanie pierwszej płyty długogrającej zespołu Fumez, której członkiem jest Pan Łukasz. Album wydany będzie w wersji elektronicznej i fizycznej, a jego promocja odbędzie się w radio, Internecie i telewizji. Producentem przedsięwzięcia zostanie Jarosław Turbiarz- gitarzysta zespołu Golden Life.
      
       Magdalena Paulina Bocianowska (5 tys. zł)
       Stypendium umożliwi realizację spektaklu pt. ”Służące do wszystkiego” na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Joanny Kuciel - Frydryszak . Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie publiczności ponadczasowej roli kobiety, której zapał, siła i pracowitość są niezmienne, zmianie ulega świat, w którym przychodzi jej żyć. Premiera spektaklu odbędzie się na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
      
       Robert Furs (3 tys. zł)
       Stypendium przeznaczone zostanie na nagranie płyty pt. „ Elektryczny kaloryfer” (dla wyjaśnienia w żargonie muzycznym słowo kaloryfer oznacza akordeon). Płyta zawierać będzie 11 kompozycji autorstwa laureata utrzymanych w nowoczesnym stylu muzyki rozrywkowej z naciskiem na akordeon właśnie.
      
       Krzysztof Jankowski (5 tys. zł)
       Stypendium pozwoli na wyreżyserowanie komedii filmowej pod roboczym tytułem „Pierścionek z bursztynem” na podstawie scenariusza własnego autorstwa. Akcja filmu rozgrywać się będzie w Elblągu. Zabieg tzw. city placement, czyli lokowania akcji filmu w danym mieście jest coraz bardziej popularnym sposobem na wyjątkową promocję miasta.
      
       Karolina Kardas (8 tys. zł)
       Stypendium zostanie przeznaczone na realizację wystawy indywidualnej pt. „Świątynia”. Wystawa potrwa do połowy maja br. w Centrum Sztuki Galeria EL , czyli tytułowej świątyni – byłym kościele dominikańskim. 20 dzieł wykonanych w różnych technikach będzie analizą historii budynku Galerii El w kontekście przestrzeni sakralnej. Uzupełnieniem wystawy będzie publikacja katalogu zawierającego reprodukcje wraz z opracowaniem tekstowym oraz dokumentacja fotograficzna dostępna w Internecie.
      
       Karolina Nowotczyńska (8 tys. zł)
       Celem stypendium jest wydanie płyty z utworami Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
       Pani Karolina jest koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, z którą koncertuje w kraju i za granicą co daje jej możliwość promowania naszego miasta w ramach własnej działalności artystycznej.
      
       Maciej Olewniczak (8 tys. zł)
       W ramach otrzymanego stypendium zostanie nagrana i wydana płyta analogowa „Żuławy pod horyzont” w ilości 1000 egzemplarzy z możliwością ściągnięcia płyty z Internetu. Projekt przewiduje również promocję płyty w postaci nagrania teledysku w reżyserii Marcina Borchardta oraz odbycie trasy koncertowej, którą zainicjuje performance na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria El.
      
       Stypendia Artystyczne:
      
       1) Maja Andrzejewska (500 zł)
       2) Oskar Bork (1 tys. zł)
       3) Martyna Budziszewska (1 tys. zł)
       4) Agata Charuk (500 zł)
       5) Katarzyna Chlebowska (1 tys. zł)
       6) Dariusz Gatza (1 tys. zł)
       7) Jakub Grzelachowski (1 tys. zł)
       8) Marta Hajdukiewicz (1,5 tys. zł)
       9) Kateryna Iermolaieva (500 zł)
       10) Oliwia Ingielewicz (500 zł)
       11) Gracjan Kalandyk (500 zł)
       12) Elżbieta Krajewska (500 zł)
       13) Stanisław Lasota (500 zł)
       14) Sebastian Okupski (1 tys. zł)
       15) Marta Michalska-Pedersen (500 zł)
       16) Patryk Purzycki (1,5 tys. zł)
       17) Natalia Sobczak (1 tys. zł)
       18) Aleksandra Sowińska (1,5 tys zł)
       19) Szymon Stasik (1 tys. zł)
       20) Natalia Katarzyna Wagasewicz (500 zł)
       21) Bogumiła Wiśniewska (500 zł)
       22) Mateusz Wojtyński (1,5 tys. zł)
       23) Małgorzata Wójcik (1,5 tys. zł)
       24) Patrycja Wrzosek (1 tys. zł)
       25) Nadia Zysnarska (1 tys. zł)
       26) Oliwia Żukowska (500 zł). 
      
       Tegorocznych laureatów, na podstawie oceny wniosków, wyłoniła komisja w składzie: Adam Jocz, (przewodniczący, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury), Agata Prystupa (DPIK), Teresa Miłoszewska (CSE Światowid), Teresa Wojcinowicz (prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego), Agata Ciesielska (wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury), Adriana Ronżewska – Kotyńska (dyrektor Galerii EL), Jacek Nowiński (dyrektor Biblioteki Elbląskiej), Mariusz Owczarek (MDK), Marcin Skotnicki (MDK).
       O stypendia i nagrody ubiegało się łącznie 68 zainteresowanych. Łącznie na nagrody i stypendia przeznaczono 75 tys. zł (w ubiegłym roku była to kwota 76 tys.)

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama