UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nigdy więcej takiej wojny

 
Elbląg, Uroczystości odbyły się przy kwaterze upamiętniającej aliantów na cmentarzu przy ul. Agrykola
Uroczystości odbyły się przy kwaterze upamiętniającej aliantów na cmentarzu przy ul. Agrykola (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Dokładnie 73 lata temu, na przedmieściach Berlina, podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji wojsk niemieckich. Uznaje się, że zakończyło to działania wojenne w Europie. O tym ważnym wydarzeniu przypominają uroczystości, które obchodzone są w całym kraju. W Elblągu odbyły się na cmentarzu przy ul. Agrykola. Zobacz więcej zdjęć. 

- W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską z wymordowaniem 22 tys. polskich oficerów oraz ogromne, niemożliwe do całkowitego oszacowania, straty materialne – wyliczał Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. - Trauma tej wojny jest podstawą tworzenia porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy już się nie powtórzył. Taki cel przyświeca jednoczeniu narodów europejskich.
       Dodał również, że elbląska kwatera upamiętniająca aliantów powinna nam nieustannie przypominać, jak ważne jest utrzymanie pokoju w Europie i nie tylko. I że nie jest to sprawa oczywista, a sytuacja, do której wciąż należy dążyć.
       - W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie drugiej wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia i cierpienia. Z pewnością nie chcieliby, aby się powtórzyła – mówił Jacek Boruszka. - Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie odpowiedzialność za głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale i budowanie pojednania.
       Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, nie zabrakło salwy honorowej. Na koniec delegacje złożyły kwiaty.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Niemcy które wywołały tą wojnę i dokonały takich gigantycznych spustoszeń w wielu krajach teraz bogate, że kasjerkę w sklepie stać na mieszkanie w domku z ogrodem. A Polska która była tylko ofiarą tego wszystkiego biedna. I gdzie tu sprawiedliwość dziejowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 1
  (2018-05-08)
 • Ona cały czas trwa - tylko inaczej wygląda u nas, a inaczej wygląda na Bliskim Wschodzie. Smutne to i szkoda, że tego nie widzimy lub nie chcemy widzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  krzychu7777(2018-05-08)
 • Dlaczego jesteś biedny - boś głupi. A dlaczego jesteś głupi - boś biedny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2018-05-08)
 • Ta uroczystość to kpina z historii. Hucpa nad grobami garstki żołnierzy polskich którzy zginęli na tych terenach przez przypadek. Faktyczni zwycięscy spod Berlina leżą niedaleko przez płot, tylko że na mogiłach mają czerwoną gwiazdę. Tylko psychoza i strach przed PiSem odebrała rozum " elblaskim elitom". Zobaczymy czy jutro, 09.05.18r. ktoś odważy położyć kwiaty, będzie asysta wojskowa, czy jakiś duszpasterz, przy pomniku i grobach sowietów ? Amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 8
  (2018-05-08)
 • Stop spalarni śmieci pod Gdańskiem!!!! Przy takich wiatrach całe zulawy będą w dymie rakotwórczym!!!! Dzieci będą chorować na alergie i nowotwory!!!!! Od czego są te sortownie śmieci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2018-05-08)
 • lepsze pro spalarnie, niż palenie śmieciami w domkach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 6
  (2018-05-08)
 • Bo przez wieki mamy durną władzę, która powoduje że co rusz tracimy niepodległość ponosząc przez to straty. Europa i USA miały już nas w czasie wojny po dziurki, dlatego pozbyły się " polskiego problemu " i oddały nas Stalinowi na 50 lat. A my obecnie za panowania PiS znowu rozrabiamy w Europie i Świecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 3
  (2018-05-08)
 • Jaką ofiarą? Zapytaj pejsatych - oni mówią, że to Polska wywołała II wojnę światową i robiła holokaust. Jak śmiesz mówić, że Polska była ofiarą ty antysemito!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2018-05-08)
 • Przecież to jest to samo, tylko na większą skalę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2018-05-08)
 • odsyłam do Szkopy i Kacapy - Jan Pietrzak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2018-05-08)
 • gdyby Ruscy nie knuli z Niemcami i nie kolaborowali z nimi, nie byłoby wojny, wojne wywołali tak samo Niemcy jak Ruscy , jedna banda totalitarna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  GSM(2018-05-08)
 • zapomniano o tych co mieli czerwona gwiazdę, sa ich tysiące na polskiej ziemi. Ich nikt nie pytał o jakakolwiek przynależność polityczna. Mieli wyznaczony tylko jeden cel i kierunek. .bez słowa dyskusji CZUWALO NAD NIMI NKWD. Wielu z nich osierociło zony i rodziny -nie mieli żadnego wyboru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  staryKAROPL(2018-05-08)
Reklama