UWAGA!

Nowe życie Wieży Bramnej

 Elbląg, Wieża Bramna to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Braniewa
Wieża Bramna to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Braniewa (fot. Z)

3,5 miliona złotych ma kosztować remont Wieży Bramnej i murów obronnych w Braniewie. - Wieża jest symbolem naszego miasta i tak naprawdę najcenniejszym zabytkiem Warmii. Mam nadzieję, że w końcu uda się pozyskać dofinansowanie, dzięki któremu wieża odzyska swoją dawną świetność i będzie cieszyła mieszkańców i turystów - mówi Monika Trzcińska burmistrz Braniewa, która złożyła wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych.

Dokumentacja gotowa
       „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ - to tytuł projektu, dzięki któremu być może w przyszłym roku ruszy remont tego najstarszego murowanego zabytku Warmii. Wieża jest pozostałością po zamku biskupim z XIII w. Pierwotnie łączyła zamek z przedzamczem, została zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku na planie kwadratu.
       - Najpierw staraliśmy się pozyskać dofinansowanie na dokumentacje projektową, ponieważ jak wiadomo miasto jest w trudnej sytuacji finansowej. Jak to się nie udało, postanowiliśmy zabezpieczyć te pieniądze w budżecie. Firma, która wygrała przetarg na wykonanie dokumentacji, przez pół roku nas zwodziła i kompletnie nic nie zrobiła, musieliśmy rozwiązać umowę i ogłosić kolejny przetarg. Trochę czasu zajęło nam przygotowanie stosownych dokumentów i przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i inwentaryzacji, ale udało się, dokumentacja jest kompletna – informuje Monika Trzcińska. 
      
       Powstanie taras widokowy
      
Projekt obejmuje remont wieży z adaptacją na funkcję punktu informacji turystycznej wraz z tarasem widokowym. Na każdej kondygnacji będzie przestrzeń wystawiennicza, tak aby wchodząc na punkt widokowy, będzie można zapoznać się z historią miasta. - Inwestycja przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół wieży w tym renowację dawnych murów obronnych, bo wiadomo że wieża była częścią fortyfikacji. Chcemy doprowadzić to miejsce do takiego stanu, aby braniewianie byli z niego dumni i mogli się tym chwalić – zapowiada Monika Trzcińska. 
      
       Wieża przyciągnie turystów?
      
- Zauważamy coraz większe zainteresowanie turystów naszym miastem, głównie za sprawą szlaku rowerowego Green Velo. W porównaniu z poprzednim sezonem turystycznym mamy tendencję wzrostową. W lipcu naszą informację turystyczną odwiedziło prawie 800 turystów. Jedną z głównych atrakcji, jakie polecamy zobaczyć, jest właśnie Wieża Bramna i mury obronne miasta, ale także Muzeum Ziemi Braniewskiej i Sanktuarium Krzyża Świętego z wyjątkowym obrazem, którego historia sięga potopu

  Elbląg, Monika Trzcińska pokazuje projekt modernizacji wieży
Monika Trzcińska pokazuje projekt modernizacji wieży (fot. Z)

 szwedzkiego – mówi Maria Potrac z punktu informacji turystycznej w Braniewie. - Odwiedzają nas głównie Polacy, a z turystów zagranicznych najczęściej są to Niemcy którzy chcą zobaczyć swoje dawne miejsce zamieszkania. Przyjeżdżają także ich wnukowie, którzy poszukują historii swoich rodzin.
       Złożony wniosek przeszedł już ocenę formalną i jest w trakcie oceny merytorycznej. Jeśli pomysł zyska dofinansowanie, prace ruszą wiosną przyszłego roku. Łączna wartość projektu to 3,5 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 3 mln złotych.
      

Z

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Skąd się biorą takie kwoty - remont wieży 3.5 mln zł. 6 - 7 domków by pobudował za takie pieniądze.
  • Właśnie z tego powodu nieliczne zabytkowe budowle jakie pozostały w tej części Europy, są niszczone bo koszt zapłacenie ewentualnej kary i zbudowanie atrapy w miejscu zabytku jest tańsze niż prace konserwatorskie i adaptacyjne. Zamienić zrujnowaną bramę, 100 letnią rzeźnię lub cokolwiek innego na obiekt o nowych funkcjach użytkowych to jest tak jakbyś przerabiał 126 p na napęd elektryczny.
  • @Księgowy123 - Unia Europejska tak śrubuje swoimi durnymi przepisami;)
  • Punkt widokowy na co? Na te dziury przy Botanicznej? Weźcie się za porządek najpierw z tymi wykopami a potem róbcie widokowe tarasy bo wstyd że centrum miasta tak brzydko wygląda
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    Turystyka(2017-08-15)
Reklama