UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Palił się kościół, straty są duże (aktualizacja)

..., a moim
zdaniem
Zobacz 42
komentarze
Zobacz
fotoreportaż
Zobacz lokalizację
zdarzenia na planie
Zamknij
Wpisy w kategorii Pożary i podpalenia
Proszę czekaćCzekaj
Dodaj do
zakładek
Wersja
do druku
2016-01-03
Aktualizowany 2016-01-03 21:20
 
Elbląg, Palił się kościół, straty są duże (aktualizacja)
Fot. Michał Skroboszewski
Reklama

- Całe moje życie chodziłem do tego kościoła. Tu przyjmowałem chrzest, pierwszą komunię świętą. Jestem rozdarty, patrząc na ten pożar. Póki jeszcze mogliśmy, wynosiliśmy ławki, konfesjonały. Udało się uratować obrazy, ale XV-wieczny krzyż i organy zostały w środku - wyznał nam jeden z parafian, który ratował wszystko, co się dało z płonącego kościoła św. Antoniego w Braniewie. Pożar udało się opanować po pięciu godzinach. Zobacz zdjęcia i film.

Pożar wybuchł około godziny 15.
       - Udało się uratować obie wieże oraz zabytkowe organy. Spaleniu uległ drewniany dach oraz wnętrze kościoła, straty są bardzo duże - mówi st. kpt. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy braniewskiej straży pożarnej.
       W szczytowym momencie na miejscu pracowało 28 zastępów straży pożarnej z całego regionu, Elbląga, Olsztyna, a także z Gdyni. Akcja gaśnicza przebiegała w trudnych warunkach. Temperatura sięgała -14 stopni, przez co strażakom bardzo trudno było pozyskać wodę do gaszenia. Zamarzały drogi dojazdowe oraz węże gaśnicze. Służby miejskie cały czas dowoziły piasek, rozlana woda z weży bardzo szybko zamieniała się w lód.
       Podczas akcji gaśniczej ze względu na bardzo duże zadymienie we wnętrzu kościoła, a także goźbę zawalenia się dachu, strażacy musieli wycofać się ze środka. Dalsze działania prowadzone były z sześciu wozów z drabinami i podnośników. Strażacy koncentrowali swoje prace na ocaleniu dwóch wież kościoła, co na szczęście im się udało. We wnętrzu na szczęście nikogo nie było i nikt nie odniósł obrażeń. Przyczyny pożaru na razie są nieznane.
       "Kościół pw. św. Antoniego, wg projektu z Wyższej Deputacji w Berlinie, zbudowali ewangelicy w latach 1830-38, według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Do 1945 roku był kościołem ewangelickim, starosta braniewski przekazał go katolikom w styczniu 1946 roku " - możemy przeczytać w publikacji "Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej" autorstwa B. Magdziarza.  - "W czasie obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski podjęto prace nad restauracją wnętrza kościoła i wykonano polichromie. Nawy boczne są zabudowane dwiema kondygnacjami empor wspartych na filarach. Przy północnej ścianie znajduje się ambona, wykonana według starego projektu w latach 1936-1938".
      
       Zobacz film z akcji gaśniczej
      
      
ms
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama