UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Parada bezmyślności (copiątkowy felieton Marii Kasprzyckiej)

 
Elbląg, Maria Kasprzycka
Maria Kasprzycka (fot. archiwum prywatne)
Reklama

Polityczna papka jest chyba niebezpieczna i bardzo agresywna, bo zdecydowanie wypiera większość szarych komórek z mózgu. Nie wiem tylko, czy to proces odwracalny. Obniżanie podatków to temat, który powtarza się w każdej kampanii wyborczej. Ostatnich również. Szczególnie Platforma Obywatelska często podkreśla liberalne podejście do gospodarki – im mniej podatków, tym lepszy rozwój. Ale nawet gdy miała możliwości, nigdy tego nie robiła. Tymczasem, co mnie szczerze zdumiało, PiS owszem. Szczególnie ujęła mnie karencja podatkowa dla młodych.

Uważam to za ruch znakomity. Pierwsza, konkretna decyzja, która może zachęcić młodych, zdolnych i kreatywnych do pozostania w kraju. O co wszyscy przecież tak się martwią, z lokalnymi politykami włącznie. Zamiast jednak z uznaniem pogratulować pomysłu, zaczęły się lamenty. Zły rząd okrada samorządy, dobre samorządy chcą pieniędzy. Skoro zły rząd zostawił podatnikom więcej w kieszeni, to dobry samorząd musi to teraz odebrać. No bo jak to jest, żeby ludzie sami decydowali o swoich pieniądzach. Wprowadzi się więc podwyżki opłat za miejskie usługi, a żeby było śmieszniej, zrobi się to łapkami liberalnych koalicjantów. Tych, co w kampanii chcieli dawać ludziom jeszcze więcej. Nasza władza lokalna też odebrała mi większość dochodów, odsyłając bezpardonowo na emeryturę. Żeby mieć więcej radości, nie pozwoliła mi nawet dopracować ostatniego miesiąca do osiągnięcia wieku emerytalnego, dzięki czemu mogła nie wypłacić mi odprawy emerytalnej. A jednak nie przystępuję do okradania sąsiadów i znajomych. Po prostu - ograniczam wydatki i szukam innych dochodów.

Tymczasem radni z prezydentem mają tylko jeden sposób – nurkowanie do naszych kieszeni. Teoretycznie, powinno im przy tym przynajmniej zależeć, by kieszeni było coraz więcej i by nie były dziurawe. Nic z tego. Przedstawiony budżet na przyszły rok nie zakłada specjalnych oszczędności. Co może zaskoczyć – zmniejszone zostały wydatki ogółem na oświatę i wychowanie. Z planowanych 255.103.876 zł w bieżącym roku zmniejszono do 244.878.476 w roku przyszłym. A dopiero co tak alarmowali, że koszty strasznie rosną. Wzrosną za to wynagrodzenia osobowe pracowników Urzędu Miejskiego. Nie żałuję im, naprawdę mają ciężko. Poza tym łudzi się nas dalej rewitalizacją parku Dolinka, ale o kąpielisku miejskim cisza. Kolejne lato upalne bez dostępu do wody, za to Miasto może wcześniej zakupi sobie klimatyzatory. Trzy próby latem tego roku się nie powiodły, więc teraz pewnie zaczną wcześniej. Poradzą sobie, mieszkańcy gorzej.

Jest faktycznie mniej inwestycji wpisanych do budżetu – nie szkodzi. Przecież i tak się ich nie realizuje. Wystarczy porównać, jakie wpisano inwestycje do tegorocznego budżetu, a jakie rzeczywiście wykonano. Po prostu mniej kaski do upychania w paragrafach, a efekt taki sam. Wraca za to odsprzedaż tzw. infrastruktury na Górze Chrobrego. Nie oszukujmy się – to stary, zużyty sprzęt. Bardziej opłaca się zrobienie dobrego projektu turystycznego, sięgnięcie po środki unijne, a pieniądze przeznaczone na wykup można wyłożyć na wkład własny. Tak podpowiada czysty racjonalizm. Przynajmniej mi.

Hitem ostatniego tygodnia była oczywiście bajka o złej Enerdze i dobrym Mieście. Ręce opadają. Odwrotu nie ma – trzeba podpisać umowę terminową z Energą na dalsze dostawy ciepła, bo inaczej nie będzie chciała inwestować. Już nie ma innej alternatywy, gdyż brak decyzji właściciela miejskiej spółki w ostatnich pięciu latach ma swoje konsekwencje. Energa przeprowadzi modernizację, my za nią zapłacimy. Będzie zapowiadana szumnie zmiana kosztów ogrzewania o 20 procent, ale w górę.

To wszystko niebawem zaklepią nasi szacowni radni, dlatego przypomnę im tutaj treść ślubowania, jakie złożyli na początku swojej kadencji: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Czy jest tu coś o wojnie plemiennej, walce politycznej, wierności partii? Nie ma. Ale są trudne słowa, jak: godnie, rzetelnie, dobro mieszkańców. Może więc pora, by szable schować i zamiast kibicować, samemu pogłówkować.

Kto chce, niech władzy wierzy, ja do tych nie należę. Zakręcam kurek z grzaniem i lecę pomieszkać w Hiszpanii. Nie chcę katować się tutaj zbliżającą się paradą wierności i bezmyślności. Dlatego z przykrością rozstaję się czasowo z Państwem, wiernymi czytelnikami i takimiż adwersarzami. Odpocznijmy, przed nami piękny czas – Boże Narodzenie i Nowy Rok. Pora na nadzieję, noworoczne obietnice i postanowienia, rodzinę i radość. Wszystkim życzę dużo spokoju, refleksji, przyjaciół i dobra wszelkiego. Do zobaczenia i usłyszenia w przyszłym roku.

Maria Kasprzycka, elblążanka

 

PS. Na adres redakcji wpłynął do mnie list podpisany „zwykli mieszkańcy”. Dotyczy 450 tys. i 25 tys. zł na modernizację filii Biblioteki Elbląskiej z Budżetu Obywatelskiego. Zwrócili uwagę – słusznie bardzo – jak to możliwe, że zwykły mieszkaniec tak oszacował kwotę niezbędnego remontu i dlaczego z Budżetu Obywatelskiego dokłada się środki miejskiej instytucji, która wielkie (coraz większe) pieniądze miejskie i unijne wkłada w modernizację. Dlaczego jeszcze odbiera się środki na prawdziwie obywatelskie inicjatywy. Zostawiam ten temat radnym – oni decydują o zasadach podziału BO. Niech przyjmą to jako oficjalne stanowisko mieszkańców. Są naprawdę zbulwersowani, więc może radni pochylą się nad tematem. List mieszkańców dostępny jest w redakcji portElu.

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Żałuję, że jakiś czas nie będzie Pani felietonów, życzę dobrego wypoczynku i czekam na powrót z Hiszpanii. Życzę pięknych świąt i dobrego 2020 roku. Zgadzam się z Panią. Też przeraża mnie beznadzieja elbląskich rządów i całego otoczenia tego ratuszowego światka. Czekam na Pani powrót na łamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 12
  (2019-11-22)
 • Kolejny bardzo dobry artykuł. Merytoryczny i obiektywny. " Bardziej opłaca się zrobienie dobrego projektu turystycznego, sięgnięcie po środki unijne, a pieniądze przeznaczone na wykup można wyłożyć na wkład własny. Tak podpowiada czysty racjonalizm. Przynajmniej mi. " dokładnie tak to powinno się zrealizować. Bezsilność, marazm, stagnacja, pseudo działania, to cechy Ratusza i Rady Miejskiej. Rady Miejskiej w wielu przypadkach " drugiego lub trzeciego. ." wyboru. Czyli. .zmienników. Z poparciem małej bieszczadzkiej wioski. Więc mamy, to co mamy. Taki teraz klimat w Elblągu. Proste przenoszenie wszelkich kosztów na kieszeń mieszczanina. Czy to tylko, o to chodzi w zarządzaniu ? Pytanie retoryczne. Pozdrawiam elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 11
  pampi-ZAWADA(2019-11-22)
 • Chciałbym być dobrze zrozumiany bo kij ma dwa końce i nie jestem ani przeciwnikiem PISu ani zwolennikiem PO zwłaszcza tych skompromitowanych w Referendum 2013 roku w Elblągu ale. .. .Tu cytuję ". .. Wprowadzi się więc podwyżki opłat za miejskie usługi. .. " proszę zwrócić uwagę, że jest to tendencja ogólnokrajowa, a nie tylko w Elblągu i zresztą bardzo słuszna! Dość rozdawnictwa i żądań malkontentów. .. .Dziwi mnie tylko, że felietonistkę to dziwi albo inaczej, że teraz ją ten ruch władzy samorządowej dziwi? Ehhh tylko Elbląga żal. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 14
  Kat_Na_Idiotów(2019-11-22)
 • Proszę pani Tu trzeba zadać pytanie Czy mieszkańcom jest potrzebna władza w tym mieście czy tylko przyjaciołom władzy Niech ktoś w końcu policzy ile te darmozjady kosztują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 5
  Z i e l a r z (2019-11-22)
 • Brawo pani Mario, w sumie to jestem pisowcem, nie wiem jak długo jeszcze, ale przyznać muszę, że bardzo polubiłem te Pani felietony. Przypominam, że z Hiszpani też można pisać, mamy przecież Internet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 8
  Koczkodan (2019-11-22)
 • A kto wprowadził opłaty za śmieci, to przecież decyzja rządu PIS, pani tego nie doczytała, czy nie ogarnia? We wszystkich samorządach w Polsce jest ta sama sytuacja, proponuję poczytać. "Podwyżki za śmieci to początek kłopotów. Samorządy zapłacą kary albo przerzucą je na mieszkańców Tegoroczne podwyżki za wywóz śmieci rzędu 300 proc. szokowały. W 2020 r. będzie jeszcze drożej. Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 9
  (2019-11-22)
 • Pani Mario zapewne śledzi pani komentarze i widzi ze nastroje mieszkańców i pracowników są coraz gorsze i coraz odważniej demonstrują niechęć wobec podlych metod, charakteru i mobbingu ze strony ludzi o ktorych juz się pisze! Moze czas przyjrzeć się tematowi bo problem narasta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 6
  (2019-11-22)
 • Największym problemem tych felietonów jest nieskrywana niechęć do obecnej władzy i towarzyszące temu bardzo subiektywne oceny. A tak na marginesie żadna władza nie może pracownika zwolnić na miesiąc przed emeryturą. Straciła Pani funkcję dyrektora, a nie pracę. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 17
  (2019-11-22)
 • Czytam artykuły na różne tematy dotyczące Naszego miasta i mam wrażenie, że wszystko jest źle i na nie. Jeśli władza sobie nie radzi z takim miastem jak Elbląg to trzeba ją wymienić, prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 6
  (2019-11-22)
 • Moja żona jest nauczycielką i żadnych podwyżek nie otrzymała i nie są żadne planowane. Wiele samorządów zasłania się zwiększonymi horrendalnie kosztami związanymi z utrzymaniem oświaty, bo nie mają adekwatnej kasy na wkłady własne do inwestycji bo sektor budowlany oszalał. Ale było to wiadome. Trzeba było robić amfiteatr, rewitalizację dolinki czy kąpielisko wcześniej. A nie robiło się tory czy oświetlenie na stadionie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 4
  (2019-11-22)
 • Pani Mario jak ktoś już kiedyś napisał : "elblongi wybrały czerwoną/tęczową zarazę- żeby było tak jak było" i to trzeba uszanować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  hrabia_George(2019-11-22)
 • Oj moj wrobelku kochany,- stracilam funkcje dyrektora, a nie prace a przez nastapny miesiac pracowalam jako kto? Bardzo etyczne posuniecie, zycze podobnych zabiegow przy panskiej emeryturze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 8
  Elemelek tez wrobelek(2019-11-22)
Reklama