UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwsze takie święcenia od wieków

 
Elbląg, Ks. Wojciech Skibicki przyjął sakrę biskupią
Ks. Wojciech Skibicki przyjął sakrę biskupią (fot. Michał Skroboszewski)

Dzisiaj (6 kwietnia) w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Salvatore Pennacchio, ks. dr Wojciech Skibicki przyjął w katedrze św. Mikołaja święcenia biskupie. To druga taka ceremonia w Elblągu. Poprzednia odbyła się w 1747 roku. Zobacz fotorelację.

Głównym szafarzem święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej był bp Jacek Jezierski - biskup elbląski, współszafarzami święceń byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Towarzyszyli im arcybiskupi przybyli z metropolii gdańskiej i warmińskiej, biskupi diecezji pelplińskiej, ełckiej i katowickiej oraz przedstawiciele innych kościołów i wspólnot chrześcijańskich.
       W homilii, biskup elbląski Jacek Jezierski, podziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi za ustanowienie nowego biskupa pomocniczego oraz zwrócił uwagę na fundament, którym dla kościoła są apostołowie, będący archetypem dla działalności biskupów. Biskup elbląski zwrócił też uwagę na konieczność pełnienia posługi biskupiej pomimo własnych ograniczeń i słabości. Zaznaczył, że istotą święceń biskupich jest gest nałożenia rąk i modlitwa do Ducha Świętego. Podkreślił, że biskup jest świadkiem Jezusa Chrystusa zwycięskiego i niosącego nadzieję. Jednym zaś z obowiązków biskupich wobec ochrzczonych jest wprowadzanie ich w życie chrześcijańskie.
       Następnie rozpoczął się obrzęd święceń. Biskup nominat złożył przyrzeczenie, odpowiadając m.in. na pytania dotyczące obowiązku głoszenia ewangelii, wspierania potrzebujących, dbania o depozyt wiary, trwanie w jedności z kolegium biskupów i posłuszeństwie wobec następcy św. Piotra oraz chęć troszczenia się o wiernych. Po litanii do Wszystkich Świętych nastąpił obrzęd nałożenia rąk i modlitwa święceń, namaszczenie głowy, przekazanie księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału, po czym biskupi przekazali nowemu biskupowi znak pokoju.
       Na zakończenie odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Podkreślając dziedzictwo patrona diecezji, św. Wojciecha swoje życzenia złożył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Swoje życzenia za

  Elbląg, Dziś w katedrze zgromadził się tłum wiernych
Dziś w katedrze zgromadził się tłum wiernych (fot. MS)

pośrednictwem kolegi ze studiów nowego biskupa złożyli mu także przyjaciele, rodzina i przedstawiciele duchowieństwa.
       Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz świeckich, m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych, w tym dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód w Elblągu gen. dyw. Krzysztof Motacki i komendant Komendy Miejskiej Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko.
       Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniły Chór Lutnia z Malborka pod batutą Bożeny Belcarz oraz Capella Sancti Nicolai, pod dyrygenturą ks. Piotra Towarka.
      

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama