UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pomnik w cieniu falangi (list czytelnika)

 
Elbląg, Flaga ONR zajmowała honorowe miejsce podczas uroczystości
Flaga ONR zajmowała honorowe miejsce podczas uroczystości (fot. UM w Pasłęku)
Reklama

Dzielę się przedwyborczym obrazkiem z Pasłęka. Uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 100-lecie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej „uświetnili” swoją obecnością przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego. Lokalni samorządowcy, dotąd kojarzeni z politycznym centrum, przemawiali obok m.in. flagi organizacji. Co tu się wyprawia? - napisał do nas jeden z Czytelników. 

ONR-owcy najpierw szli na miejsce uroczystości tuż przed regionalnymi i lokalnymi „notablami” - np. wicewojewodą, starostą, radnym powiatowym, burmistrzem i przewodniczącym rady miejskiej. Potem asystowali ze sztandarem w trakcie przemów i ustawili się do warty honorowej, tuż za za pomnikiem i uczniami miejscowej szkoły, z klasy o tzw profilu wojskowym.
       Wygląda na to, że nikomu ta „asysta” nie przeszkadzała, bo sztandar ONR, niemal w centrum wydarzenia, jest widoczny zarówno na zdjęciach zamieszonych na stronie urzędu miejskiego jak i w fotorelacji miejscowego portalu.
       To dziwne, bo dotąd ani burmistrz, jeszcze niedawno członek PO, ale może coś się zmieniło, ani starosta (startujący z lokalnego komitetu), ani radny powiatowy (PSL), ani przewodniczący rady miejskiej (emerytowany nauczyciel), ani nawet wicewojewoda z PiS, raczej nie przejawiali publicznie takich sympatii. Co tu się wyprawia?
      
Czytelnik (dane do wiadomości redakcji)
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Co w tym dziwnego? Poczytaj o historii ONR będziesz wiedział czemu świętują 100lecie odzyskania niepodległości. Chyba ze wg Ciebie oni nie mogą tego robić :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 34
  O1945E(2018-10-02)
 • nieznany autor pisze "Wygląda na to, że nikomu ta „asysta” nie przeszkadzała, bo sztandar ONR, niemal w centrum wydarzenia, jest widoczny zarówno na zdjęciach zamieszonych na stronie urzędu miejskiego jak i w fotorelacji miejscowego portalu. To dziwne, bo dotąd ani burmistrz, jeszcze niedawno członek PO, ale może coś się zmieniło, ani starosta (startujący z lokalnego komitetu), ani radny powiatowy (PSL), ani przewodniczący rady miejskiej (emerytowany nauczyciel), ani nawet wicewojewoda z PiS, raczej nie przejawiali publicznie takich sympatii. Co tu się wyprawia?" No właśnie co tu się wyprawia, że ktoś taki jak nieznany autor naładowany jakąś fobią i nienawiścią chciałby zakazać legalnej organizacji świętować 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Coś "czytelnikowi" porąbały się czasy, okres totalitaryzmu skończył się około 30 lat temu, szanowny "czytelniku".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 23
  chin(2018-10-02)
 • Popieram Ciebie 01945 calym sercem Garbusiarz cyklista.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 15
  Zbyszek 1(2018-10-02)
 • a co komu przeszkadza ONR? to stowarzyszenie nie jest zdelegalizowane w Polsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 33
  Drax(2018-10-02)
 • Kompletnie nie rozumiem o co chodzi autorowi tego artykułu. Przecież falanga to nie jest jakiś prawnie zakazany symbol totalitarny. Chyba ktoś tu za dużo naczytał się Wyborczej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 28
  WTF?(2018-10-02)
 • FALANGA: Symbol nacjonalistyczny, pojawił się w latach 30tych i zastąpił mieczyk Chrobrego jako symbol ugrupowań politycznych takich jak Stronnictwo Narodowe (SN) czy Obóz Narodowo-Radykalny (ONR). Genezy tego znaku należy doszukiwać się w emblemacie polskiej Marynarki Wojennej. A nawet jeszcze wcześniej – fladze floty kaperskiej z okresu panowania króla Zygmunta I Starego. Na fladze tej widniała ręka trzymająca szeroką szablę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 10
  narodowiec(2018-10-02)
 • Jeżeli ktoś nie odróżnia falangi od swastyki, niech nie zabiera publicznie głosu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 18
  narodowiec(2018-10-02)
 • RobertKoliński To jest ten sam problem, z którym borykamy się od kilku lat zarówno w Elblągu, jak i w całym kraju rządzonym przez kato-prawicowy, nacjonalistyczny reżim PiS. Wiedząc, że wiekowy, tzw. moherowy elektorat nie zapewni im długich rządów w Rzeczpospolitej postanowili ci współcześni Talibowie wyciągnąć ze śmietnika historii brunatną bandyterkę, różne grupki ekstremistyczne, faszystowskie, neo-faszystowskie, niejednokrotnie otwarcie neonazistowskie i neohitlerowskie, aby z tych historycznych abnegatów i wrogów ustroju demokratycznego zrobić swoje bojówki i przybudówki partyjne. Oczywiście nie czynią tego wprost, bo to źle wygląda w prasie, zwłaszcza zachodniej, kiedy prominentni politycy PiS bratają się z brunatnymi bandytami czy pogrobowcami faszyzmu spod znaku falangi, celtyckiego krzyża i swastyki, ale już nie przeszkadza to tym samym hipokrytom finansować nacjonalistycznych spędów fundamentalistów, różnego rodzaju akcji, marszów, biegów etc. , opłacać im autokarów, partyjnych uniformów, flag czy podróży na partyjne, PiSowskie wiece i pro-reżimowe manifestacje w całej Polsce. Piszą o tym od miesięcy dziennikarze najpoważniejszych mediów w Polsce, mówimy o tym my w Razem, wie o tym praktycznie cała politycznie zorientowana Polska - o charakterze tych nacjonalistycznych bojówek i anty-demokratycznych środowisk zdają się nie wiedzieć tylko partyjni czynownicy kliki z Nowogrodzkiej na niwie lokalnej i aktualnie rządzona przez nich, reżimowa policja. (. .. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33 40
  RobertKoliński(2018-10-02)
 • RobertKoliński (. .. ) Przykłady tego rodzaju ignorancji i przyzwolenia na przemarsze ekstremistów i wrogów demokracji mamy przecież także na elbląskim gruncie - w zdominowanej przez PiS radzie miejskiej, ale i przymykającego na te haniebne zachowania prezydenta z ex-PSL, czy lokalnego posła PiS wspierającego ekstremistów z ONR; kolaborują w tym haniebnym dziele również tej władzy usłużni urzędnicy, jak np. zarządcy elbląskiego Ratusza Staromiejskiego, którzy na takie spędy nacjonalistów co roku wyrażają zgodę i udostępniają im pomieszczenia miejskie, pomimo protestów lokalnej, antyfaszystowskiej społeczności mieszkańców naszego miasta. A odpowiadając autorowi listu na postawione w nim pytanie: - Bezczelna a krótkowzroczna polityka ześwinienia i promocja autorytaryzmu uprawiana przez cyników i ignorantów oraz bratanie się z antydemokratycznym elementem, którego miejsce jest na śmietniku historii a nie na publicznych uroczystościach tu się wyprawia, niestety. Proszę zapamiętać, kto za tę hańbę na pasłęckich uroczystościach jest odpowiedzialny i wyciągnąć stosowne wnioski za 3 tygodnie przy wyborczej urnie. Co notabene zalecam uczynić co przyzwoitszym obywatel(k)om również elbląskiego grodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 37
  RobertKoliński(2018-10-02)
 • Przed wojną ONR był zdelegalizowany. No ale wtedy w kraju panował porządek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 12
  (2018-10-02)
 • A czemu ONR miałoby komuś przeszkadzać na tej uroczystości? ONR walczyło z nazistami i komunistami - należysz do którejś z tych grup, że tak się ich boisz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 22
  (2018-10-03)
 • I po zdelegalizowaniu rozbił się na dwa przeciwne sobie ruchy ONR ABC i RNR o innych poglądach. Który z nich jest zły?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2018-10-03)
Reklama