UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Skąd wzięła się choinka na święta?

 
Elbląg, Wielu szuka drzewka idealnego
Wielu szuka drzewka idealnego (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

To obok Świętego Mikołaja i wigilijnego karpia najpopularniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia. Jedni twierdzą, że zwyczaj ubierania choinki zawdzięczamy Św. Bonifacemu, a inni przypisują go niedźwiedziowi, który wędrował do stajenki. Jedno jest pewne, zdobycie świątecznego chojaka to kluczowy punkt na liście przedświątecznych sprawunków Polaków, a wybranie idealnego okazu jest często nie lada wyzwaniem.

Historia strojenia drzew z okazji różnych świąt sięga czasów starożytnego Rzymu, lecz my skupimy się na historii choinki jako symbolu Bożego Narodzenia.
       Według legendy choinka została związana z religią dzięki Świętemu Bonifacemu, który w VIII wieku zajmował się nawracaniem pogan. Według wierzeń to on wyciął cały drzewostan symbolizujący pogańskie bóstwa, a pozostawił jedynie małą jodełkę, która była zawsze zielona, tak jak wieczny jest Bóg. Drzewko miało przypominać poganom postać Chrystusa, za nauką którego mieli podążać. Z kolei w wierzeniach górali choinka miała być prezentem dla Dzieciątka Jezus zaniesionym do stajenki przez ... niedźwiedzia. Wszystkie zwierzęta chciały przywitać Zbawiciela drobnym upominkiem. Niestety niedźwiedź nie posiadał nic cennego, więc zdecydował się na choinkę. W drodze do Betlejem na drzewku pojawiły się sople, które przypominały dzisiejsze ozdoby i w ten sposób według górali narodziła się tradycja ubierania choinki. W porównaniu do Europy w Polsce zwyczaj świątecznego drzewka pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Mówi się, że do Polski sprowadzili je niemieccy kolonizatorzy. Początkowo choinki pojawiały się jedynie w domach szlachty i magnaterii oraz bogatych mieszczan, a na wsi świąteczne drzewka w domu zagościły dopiero w okresie międzywojennym.
       Obecnie tradycja ta zakorzeniła się w naszej kulturze tak mocno, że trudno jest znaleźć dom, w którym przed świętami nie ma chociażby najmniejszej, udekorowanej choinki. Od kilku lat panuje moda na sztuczne, plastikowe drapaki, które nie brudzą i mogą być wykorzystywane przez wiele sezonów. Jednak tradycyjna, pachnąca choinka prosto z lasu, wciąż kusi. Mały świerk możemy kupić już od 20 zł a większe gabarytowo i szlachetniejsze odmiany świątecznego drzewka to już wydatek rzędu ponad 100 złotych.
       - Nasze choinki zaczynają się już od poniżej metra, ale na specjalne życzenie klienta możemy przywieźć drzewko wielkości nawet pięciu metrów. Największą popularnością wśród elblążan cieszy się nadal świerk pospolity, wielkości do dwóch metrów. Nasza plantacja znajduje się w Majewie, około 20 kilometrów od Elbląga, więc wycinamy na bieżąco i przywozimy tu w zależności od zapotrzebowania. Choinki wycinamy około pięciu dni przed sprzedażą, aby zachowały świeżość - mówi pan Marcin, sprzedawca choinek.
       Choinkę można zdobyć również w inny sposób, lecz bardziej pracochłonny i dużo, dużo droższy.
       - Samowolne wycięcie choinki z lasu traktowane jest jako wykroczenie i karane mandatem w wysokości do 500 złotych. Natomiast nielegalna, masowa wycinka świątecznych drzewek uznawana jest już jako przestępstwo i zagrożona nawet karą pozbawienia wolności- tłumaczy podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
Michał Skorupa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Odbiegając nieco ale tylko nieco od tematu ". .. dzięki Świętemu Bonifacemu, który w VIII wieku zajmował się nawracaniem pogan. .. " kiedy w końcu Kościół przeprosi za swoje błędy i hipokryzję jakiej się dopuszczał przez wieki. Z historii wiemy na czym polegało "nawracanie" pogan po prostu ich zabijano używając wielu metod palenie, topienie, ścinanie, tortury aż po śmierć itd. obłuda w imię. .. mamony. Każdy kto czytał Nowy Testament wie że Pan Jezus nauczał i nawoływał do wyrzeczenia się bogactw materialnych i nadstawianiu drugiego policzka. A tu wciąż morderców nazywa się świętymi i nosi na obrazach czy posągach dookoła ołtarzy. Wstyd !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  światłykatolik(2015-12-23)
 • "Skąd wzięła się choinka na święta? ' z. .. .. lasu ??? : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  pampi-ZAWADA(2015-12-23)
 • Sama nie przyjdzie. .. (Po mocarzu). .. a może przyjdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2015-12-23)
 • Z Chin
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  gregor0104@gmail.com (2015-12-24)
 • tradycję ubierania choinki na te święta wiem, że zapożyczyliśmy od naszych sąsiadów Niemców Pozdrawiam :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-12-26)
Reklama