Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Fontanna Fontanna

Tej ulicy już nie będzie

 
Elbląg, Tej ulicy już nie będzie (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Ulica Armii Ludowej i skwer Janka Krasickiego na pewno będą miały nowych patronów. Kto ich zastąpi? - Nie dyskutowaliśmy jeszcze żadnych propozycji – mówi Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu. Komisja nadal czeka na opinię Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie patronów trzech innych ulic.

Do Urzędu Miejskiego dotarło pismo z Instytutu Pamięci Narodowej, który zgodził się z propozycją komisji ds. nadawania nazw, by zmienić patronów ul. Armii Ludowej, znajdującej się na Zawadzie i skweru Janka Krasickiego, mieszczącego się przy parku Dolinka. Nadal na opinię IPN czekają wnioski w sprawie ul. Diaczenki, Rodziny Nalazków i Leona Kruczkowskiego, autora sztuki „Niemcy”, członka władz PZPR. W związku z brakiem opinii z IPN planowane na 10 maja posiedzenie komisji nie odbędzie się.
     - Czekamy, aż dostaniemy komplet opinii z IPN. Wtedy dopiero zwołam posiedzenie, byśmy mogli dalej o tej sprawie dyskutować – mówi radna Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji.
     - Otrzymaliśmy jedynie odpowiedź z gdańskiego IPN, że nasze wnioski zostały przesłane do IPN w Warszawie. W piśmie z IPN wymieniana jest ulica 12 Lutego, z zastrzeżeniem że jest do zmiany, jeśli dotyczy okresu 1944-89. W Elblągu jednak takiej sytuacji nie ma, bo nazwa upamiętnia datę buntu elblążan przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu w 1454 roku – dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     - Nie dyskutujemy jeszcze nad konkretnymi propozycjami nowych patronów. Będziemy chcieli zebrać od mieszkańców propozycje nazw i z tych propozycji wybrać nową – zapewnia radna Lisewska.
     Propozycje patronów zgłaszają za to poszczególni radni. Maria Kosecka zgłosiła mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” - dowódcę Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego (za Diaczenkę), Wojciech Rudnicki – Irenę Sendlerową (również za Diaczenkę), a klub radnych PiS – zmarłego niedawno radnego Zdzisława Olszewskiego.
     Zmiany nazw „odwołujących się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989” wymusza tak zwana ustawa dekomunizacyjna. O tym, który patron jest „do zmiany”, decydują samorządy po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
     - Chcemy, żeby zmian nazwy było jak najmniej. W przypadku niektórych ulic zmienimy tylko uzasadnienie uchwały nadającej nazwę - zapewniała kilka miesięcy temu Jolanta Lisewska.
     Tak ma być w przypadku ulicy Obrońców Pokoju i Braterstwa Broni. Zmiany adresu nie muszą obawiać się mieszkańcy ul. Ludwika Waryńskiego. Mimo że patron ich ulicy był twórcą Socjalno-Rewolucyjnej Partii „Proletariat”, to według IPN ustawie dekomunizacyjnej nie podlega. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI