UWAGA!

Trwa policyjna akcja „Telefony”

 Elbląg, Trwa policyjna akcja „Telefony”
fot. policja

Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem negatywnie wpływa na naszą czujność, refleks i koncentrację na drodze. A stąd już krótka droga do wypadku. Dlatego właśnie dziś (18 września) policjanci z elbląskiej drogówki włączają się krajowe działania pn. „Telefon”.


       Codziennie wielu z nas wykonuje nawet dziesiątki rozmów telefonicznych. Czasem dzwonimy do żony, dziecka, kolegi, czasem przez telefon załatwiamy sprawy biznesowe, a czasem prywatne. Niestety zdarza się, że część rozmów telefonicznych wykonywana jest podczas jazdy. Zwłaszcza, że oprócz samych rozmów telefonicznych kierowcy piszą sms-y czy korzystają z portali społecznościowych. A to już krótka droga do niebezpiecznego zdarzenia – skupiając się na ekranie naszego smartfona, automatycznie odrywamy się od tego, co dzieje się na drodze. Kilka sekund naszej nieuwagi może spowodować, że nie zauważymy pieszego przechodzącego przez przejście czy zjedziemy na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do czołowego zderzenia z innym pojazdem.
      
       Jak to wygląda w praktyce?
       Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi jedna sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich. Dlatego w dziś (18 września) policjanci z elbląskiej drogówki prowadzić będą działania „Telefon”. Działania prowadzone są przez funkcjonariuszy w całej Polsce. Zwrócą uwagę na to, czy kierowcy przestrzegają przepisów kodeksu drogowego, dotyczących korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy.
       Jeśli używamy komórek podczas jazdy, to niech to będą tylko te... mózgowe. Wybierając się w podróż nie zapominajmy o tym, na drodze kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem naszym i pozostałych uczestników ruchu.
       W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów karnych.
       Postęp technologiczny i ciągła potrzeba bycia „online” sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii.
      
JakubSawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Go czwarty kierowca uzywa telefonu podczas jazdy
  • Cyklisci ile zabili ludzi jadac na rowerze jednoczesnie rozmawiajac przez telefon ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    7
    Zbyszek 1(2018-09-18)
  • A kiedy akcja rowerzysci? W Elblagu to plaga, wiekszosc jezdzi po chodnikach nie ustepujac pierwszenstwa pieszym!
  • Pytam serio.... Co z rowerzystami którzy czytają sms lub piszą jadąc rowerem?
  • Przestańcie czarowac. Non stop jedzie i gada jeden cep z drugim przez telefon. Czy wreszcie polska będzie krajem normalnym czy cepow.
  • JakubSawicki to jedno imię czy naziwko?
  • Ja rozmawiam codziennie, ale mam zestaw bluetooth, w starym aucie też miałem radio z takim zestawem - koszt około 300 zł a komfort bezcenny. Co do rowerzystów to zgadzam się że trzeba się nimi zainteresować bo częściej od kierowców łamią przepisy choćby podjazd przy szpitalu pod górę choć jest droga dla rowerów i wiele innych sytuacji też można zaobserwować. Akcje policji powinny być wymierzone we wszystkich uczestników ruchu drogowego a nie tylko w dyskryminowane grupy. Ja wiem że kierowca ma dokumenty i łatwiej go załatwić, ma też auto więc jest co sprzedać na pokrycie mandatów etc. ja to uważam za prześladowanie kierowców.
  • Wspaniałe efekty akcji. Żadnego radiowozu na płk Dąbka. Pewnie wszyscy policjanci gadają przez telefon. Nie ośmieszajcie się. Jaka akcja. Was po prostu nie ma na ulicach!!!!
  • niech pieski się nie z. , . e. , s. , r/\j, . ą. ..
  • Jak widać po powyższych komentarzach, chyba nie bardzo. Akcja dotyczy telefonów komórkowych, a oni piszą o rowerzystach. Chyba mają jakąś fobię z tym związaną ????
  • Akcja to by byla jak policja by zatrzymywala pojazd dala kierowcy zestaw sluchawkowy a nie zatrzymac i dac mandat , kierowca dostanie zestaw sluchawkowy to bedzie korzystal a tak do stanie 200 zl mandatu pojedzie dalej i znowu bedzie gadal z telefonem w reku , wiec nie piszcie akcja policji tylko akcja mandaty
  • @ " Was po prostu nie ma na ulicach!!!! " - Niestety to prawda ! Czasami jadąc widzę jak co drugi kierowca pepla przez telefon i gdyby rzeczywiście policjanci chcieli to mieliby olbrzymie żniwa, a ile wpadłoby do Państwowej kasy na ich podwyżki !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    wystarczysiępostarać(2018-09-18)
Reklama