UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W trosce o środowisko - policyjne działania Smog

 
Elbląg, W trosce o środowisko - policyjne działania Smog
fot. policja
Reklama

Działania pod kryptonimem Smog odbywają się cyklicznie. Wczoraj (9 października) policjanci z Elbląga prowadzili kontrole emisji spalin pojazdów. Akcja ma na celu eliminowanie z ruchu aut, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Podczas wczorajszych działań policjanci skontrolowali 126 pojazdów. W 6 przypadkach stwierdzili nieprawidłowości w składzie spalin. W tych jak i w innych kontrolach, gdzie stan techniczny samochodów dawał wiele do życzenia, funkcjonariusze zatrzymali 20 dowodów rejestracyjnych. Były to również wycieki płynów, awarie układów hamulcowych i układów kierowniczych.
       Przykładem skrajnego zaniedbania układu wydechowego może być przypadek 34-letniego mieszkańca Jeleniej Góry, kierującego dostawczym fiatem. Został zatrzymany do kontroli na drodze K22 (okolice Fiszewa). Zostawiał za sobą chmury dymu i sadzy. Policjanci zatrzymali mu dowód rejestracyjny. W tym oraz w wielu innych przypadkach, podczas codziennej służby, funkcjonariusze na bieżąco eliminują z ruchu niesprawne auta.
      
       Przypominamy
       Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).
      
       § 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:
       1) w spalinach pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym zawartość tlenku węgla (CO), węglowodorów (CH) i współczynnik nadmiaru powietrza λ (lambda) nie przekraczały wartości podanych w tabeli „Poziomy emisji zanieczyszczeń gazowych i współczynnika nadmiaru powietrza λ”, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia, z tym że:
       a) dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy do dnia 31 grudnia 1996 r., wyposażonego w silnik o pojemności skokowej poniżej 700 cm3, dopuszcza się wartości określone w kolumnie 5 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia;
       b) dla pojazdu, dla którego w świadectwie homologacji potwierdzono wartości wyższe, stanowiące dla tego pojazdu kryterium oceny, wartości podanych w kolumnach 6, 7, 8, 9, 10 i 11 tabeli załącznika nr 2 do rozporządzenia nie stosuje się;
       c) wymagania dotyczące współczynnika nadmiaru powietrza λ (lambda) stosuje się do pojazdu wyposażonego w odpowiednią sondę.
       2) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, a w odniesieniu do silnika z turbodoładowaniem 3,0 m-1, a w przypadku pojazdów wyprodukowanych po dniu 30 czerwca 2008 r. nie przekraczało 1,5 m-1.
       Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Takie kontrole powinny być codziennie. Jadąc za audi czy VW aż dech zapiera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 8
  (2018-10-10)
 • Ciekawą i bezkarną rzeczą jest też to że sama policja jeździ zdezelowanymi złomami i jakimś cudem przechodzą badania techniczne w wyznaczonych i "zaufanych" punktach diagnostycznych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2018-10-10)
 • Ciekawe który kierowca czy policjant zna szczegółowo te ustawy, punkty i podpunkty ? Założę się że rzecznik zastosował typowe lenistwo jak to za biurkiem od brania pieniędzy za nic i zastosował "kopiuj-wklej"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-10-10)
 • Co do komentarza o stanie technicznym radiowozów - to zgadzam się z autorem, ponieważ nawet kontrola NIK wykazała, że zdecydowana większość aut policyjnych jest w złym stanie technicznym i nie powinna być dopuszczona do ruchu. Dlatego działania smog jest przejawem hipokryzji ze strony służb, ale również urzędników wszelkiego szczebla, ponieważ alarmy smogowe tj. znaczące przekroczenia szkodliwych pyłów w powietrzu jest skutkiem sezonu grzewczego, w skrócie kopceniem pieców i tym co jest w nich palone. Pogorszenie jakości powietrza ma miejsce głównie zimą gdy piece są używane całą dobę, a auta jeżdżą cały rok. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  ojdyromuchomoro(2018-10-10)
 • Baranom z urzędu i policji nie przetłumaczysz. Tam brak mózgu jest głównym czynnikiem przechodzenia kwalifikacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2018-10-10)
 • A renault, star, ford czy inne złomy nie kopcą?? Chyba gościu masz jakieś kompleksy, albo zazdrość Cię z żera. Takie kontrolę powinny być regularne, gdy tylko zauważą podejrzenie zbyt duże kopcenie auta powinni zatrzymywać, a nie tylko podczas "akcji".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  Johny deer(2018-10-10)
 • Proszę jeszcze o kontrolowanie tych co palą te śmierdzące skręty idąc ulicami, no smród jak nie wiem co ci ludzie palą? Ile to ma smogu. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2018-10-10)
 • Johny deer utop się we właxnym gów. .. nie. Będziesz ekologiczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2018-10-10)
 • A co ze starymi autobusami i ciężarówkami z nauki jazdy? Jak one przechodzą badania techniczne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Misiu (2018-10-10)
 • Jeżeli chodzi o smog to zapraszam do miejscowości Wikrowo i Wiktorowo !!! Powoli właśnie się zaczyna jak co roku. Mam nadzieję, że walka że smogiem nie jest czystą fikcją !!!!! Pożyjemy zobaczymy !!!!! W ogniskach też widać dalej spalane są odpady w tych miejscowościach jak i obok nich. Narazie to rzeczywiście tylko zwykła fikcja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2018-10-10)
 • Odnośnie jeżdżących złomów to też trzeba zajeżdżać do wyżej wymienionych miejscowości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2018-10-10)
 • To połowe samochodów z Elblaga trzeba wyzłomować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  kim(2018-10-13)
Reklama