UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyjątkowe, cenne i pomocne (Opowieści z lasu, odc.134)

 
Elbląg, Wysoczyzna Elbląska
Wysoczyzna Elbląska (fot. afx, Fotka Miesiąca, październik 2015)
Reklama

Aby zachować zdrowe i odporne lasy, które będą również dla przyszłych pokoleń, leśnicy stosują wiele metod jego ochrony. Jedną z nich jest pozostawianie w lesie tzw. drzew biocenotycznych do ich biologicznej śmierci i naturalnego rozkładu.

- Inaczej mówiąc z wieloma drzewami w lesie postępujemy podobnie jak w przypadku pomników przyrody – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Leśniczy za każdym razem podczas planowania nowych prac w danej części lasu sprawdza, które drzewa musi pozostawić, a następnie informuje pracowników leśnych, aby uważali na nie i ich nie wycięli.
       Jakie drzewa nazywamy biocenotycznymi?
       - Są to drzewa martwe, zamierające lub z oznakami próchnicy. Związane całkowicie lub częściowo z życiem wielu cennych organizmów: bakterii, grzybów, glonów, porostów, roślin naczyniowych, mięczaków, owadów, płazów, gadów, ptaków i drobnych ssaków – tłumaczy Jan Piotrowski. - To też drzewa dziuplaste zasiedlane przez ptaki oraz inne zwierzęta lub wypełnione próchnem. O nietypowym pokroju, dziwnych formach kory, gałęzi czy szyszek lub takie, które straciły koronę.
       Do tej grupy zaliczają się także drzewa nektarodajne i owocujące.
       - Poprawiają one bazę żerową zwierzyny, ptaków, drobnych ssaków, owadów i innych organizmów, a także urozmaicają krajobraz. Są to między innymi jabłonie, grusze, czereśnie, ałycze – opowiada leśnik.
       Do drzew biocenotycznych wliczają się również i te, które odznaczają się swoim rozmiarem lub wiekiem.
       - Pozostawiane są także takie, które stanowią pamiątkę kultury leśnej. Są to na przykład osobniki gatunków egzotycznych, wyróżniające się wiekiem oraz wymiarami, drzewa po dawnych założeniach przestrzennych, na przykład stare aleje czy powierzchnie doświadczalne założone przed 1945 r. W tym ostatnim przypadku gatunek nie ma znaczenia – wyjaśnia Jan Piotrowski.
       Jak podkreśla w lasach, które znajdują się pod opieką Nadleśnictwa Elbląg można spotkać wiele drzew biocenotycznych.
       - Szczególnie jesienią, gdy liście zmieniają kolory łatwiej jest zauważyć te wyjątkowe i bardzo cenne drzewa, stanowiące element całego systemu zabezpieczania lasu przed szkodliwymi czynnikami – dodaje leśnik.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Mała prośba do pseudo grzybiarzy...przyniosłeś piwo zabierz butelkę...i swoje śmieci.!!! Brudasie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 0
  Gość leśny(2018-09-30)
 • @Gość leśny - To do nich nie dociera !!! Porządna pała i przykładna kara może ewentualnie do bezmózgów dotrzeć!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2018-09-30)
 • Teraz najwięcej spustoszenia robią rolnicy przesadnymi i nadmiernymi opryskami środkami ochrony roślin, bo przecież Państwo Polskie jak Unia Europejska daje kasę za darmo. Może ktoś pomyśli, że w lesie oni nie robią oprysków, ale ci co tak myślą bardzo się mylą !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2018-09-30)
 • to piękna enklawa natury -jak każdy las, co mnie irytuje, że leśnicy pozwalają na rozjeżdżanie Bażantarni przez nowobogackich idiotów na motocyklach, którzy znaleźli sobie tam rodeo-niszcząc i strasząc zwierzynę i ptactwo, ,swego czasu będąc w moim lesie nie przepuściłam takich idiotów na przejazd bałam się, bo byłam sama po dłuższej wymianie zdań z ich strony wulgarnej niesamowicie-w końcu zawrócili, ,gdyby tak każdy reagował na idiotów może byłoby tam bezpieczniej dla mieszkańców lasu, i jak ktoś ładnie napisał przyniosłeś butelkę i zabierz ją z sobą-nie zaśmiecaj lasu, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  grace(2018-12-03)
 • bardzo cenię sobie ten piękny las Bażantarni, leśnicy mogliby się wykazać większą mądrością i odpowiedzialnością w ochronie, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  grace(2018-12-03)
Reklama