Poniedziałek 24-09-2018, imieniny Gerarda, Teodora
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Osiemset piątka pod nowym sądem Osiemset piątka pod nowym sądem

Żaden budynek nie będzie stał pusty

 
Elbląg, Żaden budynek nie będzie stał pusty Piotr Żuchowski mówił dziś o przeprowadzkach, jakie czekają niektóre szkoły (fot. Anna Dembińska)
Rek

Z Zamkowej na Robotniczą, z Saperów na Browarną. W związku z reformą oświatową szykują się przeprowadzki. Gimnazja zostaną zlikwidowane, ale po niektórych pozostaną bardzo atrakcyjne budynki. Miasto nie chce stracić zainwestowanych w remonty grubych milionów, więc ulokuje w nich "stare" szkoły. Powstaną również nowe placówki np. szkoła sportowa.

9 stycznia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie oświaty i ustawę prawo oświatowe. Obie reformują ustrój szkolny w Polsce. Szykują się więc zmiany, których wielu - szczególnie środowisko nauczycielskie - obawia się.
     - Nie zmieniamy sieci szkół podstawowych, gimnazja będą wygaszane w sposób naturalny, nie zamykamy żadnej szkoły ponadgimnazjalnej - deklaruje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wszyscy uczniowie - podstawówek i gimnazjów - będą kontynuować naukę w dotychczasowych obiektach. Ale - zauważa prezydent - są obiekty, które po wygaszeniu w sposób naturalny gimnazjów zostaną puste. Przez lata miasto w nie inwestowało więc planuje ich dalsze wykorzystanie.
     Sprawa dotyczy obiektów po pięciu gimnazjach przy ul: Rawskiej, Lotniczej, Browarnej, Robotniczej, Agrykola. I tu zajdą największe zmiany.
     - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z ul. Zamkowej od lat boryka się z problemami lokalowymi - mówi doradca prezydenta Elbląga Piotr Żuchowski. - By szkoła mogła się lepiej rozwijać, zostanie przeniesiona do zmodernizowanego budynku przy ul. Robotniczej. Z kolei III Liceum Ogólnokształcące, które przez 25 lat urządziło się co prawda na Saperów, ale doskonałe warunki zyska w obiektach przy Browarnej. Jest tam potężna sala gimnastyczna - przekonuje Żuchowski. - Pozostaje również kwestia kampusu sportowego przy ul. Agrykola, którego w całości nie wykorzystywało gimnazjum. Planowane jest utworzenie tam szkoły podstawowej sportowej. Szczegółami ma zająć się zespół, który powoła prezydent miasta, a w skład którego wejdą nauczyciele, trenerzy sportowi, radni.
     Zmiany dotkną również Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego mieszczące się przy ul. Saperów. Oba otrzymają tzw. zaplecze w postaci obiektu przy ul. Rawskiej. W ten sposób powstanie Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.
     - To znakomita lokalizacja m.in. ze względu na duży teren wokół obiektu, który można zagospodarować na parking samochodowy - wskazuje Piotr Żuchowski.
     A co z Lotniczą?

  (fot. AD) (fot. AD)


     - Tam już jest problem z naborem go gimnazjum - zauważa doradca prezydenta Elbląga. - Od przyszłego roku szkolnego uczniowie przeniosą się do obiektu przy  ul. Mielczarskiego, a w dawnym gimnazjum nr 7 zagości przedszkole (przeniesione z Mielczarskiego). Z czasem można będzie je uzupełnić o żłobek - dodaje.
     Te rozwiązania nie zostaną wdrożone już, a dopiero od przyszłego roku szkolnego. Jak zapewnia Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, reforma ma przebiegać płynnie, rozwiązania zostały opracowane w oparciu o szczegółowe analizy, w tym o analizę demograficzną. A ta jest zniżkowa.
     - Uczniowie zmieszczą się w swoich budynkach - zapewnia dyrektor Sowicka. - W niektórych oddziałach będzie - w okresie przejściowym - konieczność wydłużenia czasu zajęć. Zostało już to skonsultowane z rodzicami i uczniowie klas VII w dwóch szkołach będą mieli zajęcia od godz. 7.10 do 16.15, ale raz, dwa razy w tygodniu - zastrzega.
     Koszty operacji oświatowej na razie nie są znane. Podobnie rzecz się ma z etatami nauczycielskimi.
     - Takie informacje będziemy znali w kwietniu, kiedy dostaniemy arkusze organizacyjne szkół - mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. -  Już w ubiegłym roku podjęty został program związany z dobrowolnymi odejściami na emeryturę nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół. Z tego wyjścia skorzystało 60 nauczycieli i 53 pracowników szkół. Jeżeli będzie taka konieczność to wrócimy do tematu, by miejsca pracy, szczególnie ludzie młodych nie były zagrożone - dodaje prezydent Wróblewski.
     Tych, którzy mają wątpliwości związane z reformą prezydent Witold Wróblewski zaprasza na otwartą debatę.19 stycznia o godz. 14 w Urzędzie Miejskim. Mile widziany będą dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, rodzice.
     Z kolei na 26 stycznia jest zaplanowana sesja Rady Miejskiej poświęcona zmianom w oświacie.
     
     Zobacz prezentację dotyczącą zmian w elbląskiej oświacie.
     

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok