UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamieszanie z rewitalizacją

 
Elbląg, Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą na razie skorzystać z unijnych funduszy na rewitalizację
Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą na razie skorzystać z unijnych funduszy na rewitalizację (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

25 tys. zł – tyle kosztował Lokalny Program Rewitalizacji Elbląga, który ratusz... musiał wyrzucić do kosza. Najbardziej poszkodowane są elbląskie spółdzielnie mieszkaniowe, którym wnioski o unijne pieniądze zostały odrzucone z powodu braku takiego programu. Nową wersją zajmą się radni podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.

Na początek trochę historii: w 2014 r. samorząd Elbląga zlecił Polskiej Kampanii Doradczej sporządzenie Lokalnego Programu Rewitalizacji. W 2017 roku eksperci z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (którzy zarządzają środkami unijnymi) stwierdzili, że elbląski program nadaje się do wyrzucenia.
       - W poprzednim programie eksperci stwierdzili wiele nieprawidłowości i go odrzucili – wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na ostatnim posiedzeniu komisji gospodarki miasta.
       Eksperci marszałka województwa do elbląskiej rewitalizacji mieli aż 30 uwag. Miejscy urzędnicy odwołali się od tej decyzji, a specjaliści „w drugiej instancji” nie dość, że nie przychylili się do opinii elbląskiego ratusza, to dopisali kolejne uwagi. Do odrzucenia programu wystarczy tylko jedna uwaga.
       - Poprzedni program rewitalizacji miał podstawową wadę. Określę to w ten sposób: „dla każdego coś miłego”. Jeżeli kto zgłosił wniosek, to był on z automatu wpisywany do programu. Tymczasem okazało się, że program rewitalizacji musi być ograniczony zarówno co do obszaru jak i liczby mieszkańców nim objętym. Nie da się wpisać całego miasta w program rewitalizacji i to było głównym powodem, dla którego program został odrzucony – wyjaśniał Janusz Nowak.
       - W poprzednim programie była źle przeprowadzona diagnoza, a to jest podstawa takiego dokumentu To nas skłoniło do tego, aby zlecić stworzenie całkiem nowego Lokalnego Programu Rewitalizacji. – tłumaczyła Justyna Kowalczyk, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
       Urzędnicy zwrócili się do wykonawcy LPR-u z wnioskiem o naprawienie błędów. Ten się tego nie podjął i w związku z tym nastąpiła pilna potrzeba sporządzenia nowego Programu Rewitalizacji. I to możliwie jak najszybciej, żeby nie przepadły środki unijne.
       „Potrzeba opracowania dokumentu wynika z faktu, że dostępna obecnie alokacja środków UE dedykowana dla obszaru miasta Elbląga w ramach osi priorytetowej 8 przeznaczona jest do rozdysponowania w ramach konkursów ogłaszanych w drugim kwartale 2018 roku. Brak poprawnego, uchwalonego przez Radę Miejską w Elblągu, dokumentu LPR spowoduje utratę możliwości aplikowania o środki z funduszy europejskich na zaplanowane do realizacji na terenie miasta przedsięwzięcia rewitalizacyjne.” - czytamy w uzasadnieniu uchwały dot. przyjęcia nowego LPR -u, która w czwartek zajmą się elbląscy radni.
       Nowy Lokalny Projekt Rewitalizacji Elbląga sporządziła firma Projekty Miejskie. I to nad nim będzie głosowała dzisiaj Rada Miejska. Ratusz natomiast wystąpił do poprzedniego wykonawcy z żądaniem zwrotu 25 tysięcy, jakie zapłacił na wadliwy poprzedni program.
       Tymczasem brak Lokalnego Programu Rewitalizacji negatywnie odbił się na elbląskich spółdzielniach mieszkaniowych. - Okazało się, że ze względu na nieodpowiedni program rewitalizacji, który zdaniem instytucji zarządzającej jest niezgodny z wytycznymi ministerialnymi, spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą złożyć swoich projektów, aby pozyskać środki unijne z tytułu rewitalizacji – mówiła Justyna Kowalczyk.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama