UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

"Zawsze będziecie tu mile widziani"

 
Elbląg, Żołnierze 16 PDZ będą w Elblągu zawsze mile widziani
Żołnierze 16 PDZ będą w Elblągu zawsze mile widziani (fot. Anna Dembińska)
Reklama

- 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana jest spadkobierczynią wielu pokoleń żołnierzy, którzy z wielkim zaangażowaniem, pasją i poczuciem patriotycznej odpowiedzialności zapisali się na kartach historii – mówił gen. dyw. Marek Sokołowski, podczas dzisiejszych (21 września) obchodów 99. rocznicy powstania 16 PDZ. Zobacz zdjęcia. Zapisali się również na kartach historii naszego miasta, co podkreślali przedstawiciele elbląskich władz: - Należy im się szacunek i uznanie.

Mimo że sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wyprowadził się do Białobrzegów pod Warszawą, żołnierze "szesnastki" nadal chcą świętować urodziny swojej formacji w Elblągu. Dziś (21 września) na Starym Rynku odbył się uroczysty apel z okazji 99. rocznicy powstania tego związku taktycznego.
       - Ustanowione na 14 września święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odwołuje się do tradycji bojowej 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty – mówił gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 PDZ. - Ta data nie jest przypadkowa, bo okupiona krwią. 14 września 1939 r. żołnierze 16 dywizji piechoty wykazali się męstwem i bohaterstwem w walce o Łowicz. 16. Pomorska jest spadkobierczynią wielu pokoleń żołnierzy, którzy z wielkim zaangażowaniem, pasją i poczuciem patriotycznej odpowiedzialności zapisali się na kartach historii – kontynuował generał Marek Sokołowski. - Ich codzienny trud zasłużył na powszechny szacunek i uznanie. Obecnie 16. Pomorska to jeden z najsilniejszych związków taktycznych, pozwalający na działanie w obronie naszych granic – podkreślał dowódca. - Czuję się dumny i mam ogromną satysfakcję, że nasz związek taktyczny jest bardzo dobrze przygotowany do realizacji wielowymiarowych zadań. To z zasługa dowódców, żołnierzy i pracowników cywilnych wojska – zaznaczył generał.

  Elbląg, Gen. dyw. Marek Sokołowski wręczył odznaczenia swoim żołnierzom
Gen. dyw. Marek Sokołowski wręczył odznaczenia swoim żołnierzom (fot. Anna Dembińska)

16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną ceni wysoko również prezydent Elbląga: - W tej 99-letniej historii z pewnością wielkimi literami zapisał się Elbląg, który przez wiele lat był siedzibą 16 PDZ – zauważył Witold Wróblewski. - Mimo wyprowadzenia sztabu z naszego miasta, nadal lokalną społeczność wiąże z wojskiem silna więź, która rozpoczyna się na poziomie rodzinnym. Wielu elblążan ma bądź miało kogoś, kto służy w 16 PDZ.
       Związki Elbląga z wojskowością podkreślał także przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak: - Elbląg był i  będzie miastem polskich żołnierzy, miastem polskiej armii. 16 dywizja zasługuje na szczególne uznanie w historii naszego miasta – podkreślał.
       W dowód uznania, Marek Pruszak przekazał gen. Markowi Sokołowskiemu pamiątkowego orzełka z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
       - Dywizja to duma naszego miasta i życzę, by każdy żołnierz pamiętał o Elblągu, bo zawsze będzie tu mile widziany – zapewniał przewodniczący Rady Miejskiej.
       Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia resortowe, padło wiele ciepłych słów pod adresem żołnierzy.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A moim zdaniem trzeba SPRZĄTAĆ KUPY PO SWOICH PSACH
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 19
  (2018-09-21)
 • Tylko imprezki. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 10
  (2018-09-21)
 • Podziękujcie PIS-owcom, Dywizje zabrali, dali "NATO" też nie wiadomo jak to rozumieć? i z czym to się wiąże, raczej nie z wojskiem amerykańskim, (dziś jest a jutro już może nie być). jak podpisuje sie coś na stojaco (brak szacunku obojetnie kto to jest), to tak jak łapać wróble na dachu!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 16
  elblążanin48(2018-09-21)
 • @elblążanin48 - Ocho, szwabku czujesz że pupka ci się zaczęła palić. Czuć już swąd jak palisz z POlski gumę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 11
  (2018-09-21)
 • Nie glosujci w zadnych wyborach na pis i po to oni wygonili wojsko z elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 14
  (2018-09-21)
 • dlaczego w braniewie i okolicach mieszkańcy nie chcą wynajmować mieszkań żołnierzom?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 6
  (2018-09-21)
 • ANONIMOWY "szwabku" nie wiem czy dotarła do Ciebie moja odpowiedź (byłem niezalogowany), jeszcze raz: mnie bliżej do grobu niż TOBIE PISOWCU do uczciwej i wielkiej POLSKI szanowanej w świecie, bo w tym układzie gdzie jeden RZĄDZI wszystkim, do niczego żaden kraj nie doszedł i nie dojdzie. Zapoznaj się z historią poszczególnych PAŃSTW "dyktatorskich"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 5
  elblążanin48(2018-09-21)
 • Elbląg Od zaws, e miał wojsko ibudynki pełne. Obecnie. P. O wyprowadzilo wojsko z Elbląga a PiS sztab. Jeszcze pozalujecie tej decyzji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 2
  (2018-09-21)
 • nie po tylko pan minister obrony narodowej rządów pis-u
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  elb48(2018-09-21)
 • O ile mnie pamięć nie myli to do 1990 roku w Elblągu było szefostwo 16 Kaszubskiej Dywizji Pancernej, w składzie której był między innymi 1pułk czołgów imienia Bohaterów Westerplatte spadkobierca szlaku bojowego 1Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte. Brygada ta sformowana w 1943 roku na terenie ZSRR, swój szlak bojowy zrosiła obficie krwią polskiego żołnierza. W boju o Wejherowo, Gdynię i Gdańsk sukces okupiła ogromnymi ofiarami. Szlak bojowy w Gdańsku zakończyła jedynie z pięcioma sprawnymi czołgami i nie było już warunków, aby ją odtworzyć. Czyżby teraz nie można było przy tej okazji oddać hołd jej żołnierzom. Chyba to, że losy tej Brygady były kanwą fabuły serialu "Czterej pancerni i pies" nie jest zasadniczą przeszkodą. A może wynika to z obaw reakcji ze strony wszechmocnego IPN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  Wyklętykomuchobecnylewak(2018-09-21)
 • Bo 16 Dywizja miała sztab w Elblagu od lat a teraz kołomyja sztab ch... wie gdzie. Święto w Elblągu a gdzie ma być niby... Gdzie kończy się logika zaczyna się wojsko, stara prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2018-09-21)
 • powiedział antoni co misia i pottera goni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2018-09-22)
Reklama