UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zniesienie wiz do USA - na czym polega Program Ruchu Bezwizowego?

 
Zniesienie wiz do USA - na czym polega Program Ruchu Bezwizowego?

Wyczekiwane od lat zniesienie ruchu wizowego do USA to w Polsce bardzo ważne wydarzenie. Możliwość wyjazdu do Stanów Zjednoczonych bez konieczności przechodzenia przez procedury prowadzące do uzyskania tego dokumentu pozwala nam oszczędzić nie tylko czas, ale także środki finansowe. Podpowiadamy czym w praktyce skutkuje zniesienie konieczności posiadania wizy przed wyprawą do Stanów Zjednoczonych.

Co niesie za sobą przynależność do ruchu bezwizowego? 

Włączenie Rzeczpospolitej do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP) jest zależne od statystyk, które wskazują jaki procent wniosków wizowych obywateli danego kraju spotkało się z negatywnym rozpatrzeniem. Fakt, że nasz kraj włączono to VWP z pewnością będzie miało niebagatelne skutki dla naszych obywateli.

Najprościej rzecz ujmując mamy teraz możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wcześniejszego ubiegania się o wizę do tego kraju. Warto jednak zaznaczyć, że w grę wchodzi jedynie pobyt trwający do dziewięćdziesięciu dni. Ruch bezwizowy obowiązuje osoby podróżujące do Stanów w celach turystycznych albo służbowych. 

Jak w takim razie obecnie działa proces ubiegania się o możliwość wjazdu do Stanów Zjednoczonych? Czy wystarczy kupić bilet na samolot? Niestety nie. Przed wylotem powinniśmy zarejestrować się w Electronic System for Travel Authorization, czyli elektronicznym systemie autoryzacji podróży. 

 

Czy wizy do USA w ogóle przestały funkcjonować? 

Nawet pomimo tego, że Polska została włączona programu ruchu bezwizowego jej obywatele mogą ubiegać się o wizę. Jej posiadanie daje nam możliwość wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych na okres aż sześciu miesięcy, podczas gdy w ramach Visa Waiver Program  możemy zostać w tym kraju jedynie przez dziewięćdziesiąt dni. 

Wnioski wizowe można składać w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub w konsulacie w Krakowie. Można także dokonać tego w innych ambasadach USA na terenie praktycznie całego świata. Wizyta w takich placówkach trwa zwykle około dwudziestu minut. Podczas jej trwania urzędnicy sprawdzą, czy cel wizyty jest zgodny z tym wpisanym do wniosku oraz, czy pokrywa się z kategorią wizy, o którą się ubiegamy. 

 

Kto najbardziej skorzysta na zniesieniu konieczności posiadania wizy do USA?

Pomimo tego, że przynależność do ruchu bezwizowego zapewnia nam wyjazd do Stanów Zjednoczonych jedynie na trzy miesiące, jest to z pewnością duże ułatwienie. Na włączenie do Visa Waiver Program czekaliśmy wiele lat.

Dlatego ostateczne włączenie do niego Polski traktowane jest jako wielkie wydarzenie, bardzo szeroko komentowane także w mediach. Jest to duże uproszczenie dla osób, które wybierają się do Stanów Zjednoczonych w celu zwiedzenia kraju i nie czują konieczności zostawania tam przez dłuższy czas.

Z pewnością jest to także ulga dla osób, które wyjeżdżają do USA w celach służbowych lub muszą nagle stawić się w tym kraju. W takich okolicznościach proces ubiegania się o wizę był jedynie uporczywą formalnością, która na szczęście odeszła do przeszłości. 

Więcej informacji o zasadach otrzymania pozwolenia na wjazd od USA, znajdziesz na stronie Estavisa.pl.

 

---- artykuł sponsorowany ----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl