UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska czwórka i niespodzianki w regionie, czyli kto chce rządzić w samorządach

Elbląg, Elbląska czwórka i niespodzianki w regionie, czyli kto chce rządzić w samorządach
Reklama

Ostatecznie tylko cztery osoby rywalizują w wyborach na prezydenta Elbląga: Michał Missan, Stefan Rembelski, Jerzy Wilk i Witold Wróblewski. Ciekawie zapowiada się też rywalizacja w gminach regionu elbląskiego, tym bardziej że niektórzy włodarze zrezygnowali z ubiegania się o kolejną kadencję.

O północy minął termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Elblążanie będą wybierać spośród zaledwie czterech kandydatów, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii, od kiedy możliwy jest bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów, czyli od 2002 r. O fotel prezydenta będą rywalizować: Michał Missan (kandydat Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej), Stefan Rembelski (kandydat Kukiz 15), Jerzy Wilk (kandydat PiS i Zjednoczonej Prawicy) oraz Witold Wróblewski (startujący pod szyldem własnego komitetu KWW Witolda Wróblewskiego). Czy przy tak małej liczbie kandydatów możliwe jest rozstrzygnięcie wyborów już w pierwszej turze? Przypomnijmy, że jako pierwszy i ostatni dokonał tego prezydent Henryk Słonina w 2006 roku, wówczas jego zastępcą był Witold Wróblewski, którzy dzisiaj rządzi miastem (wówczas było 5 kandydatów w wyborach). Witold Wróblewski ma jednak bardzo silnego kontrkandydata Jerzego Wilka, za którym stoi Zjednoczona Prawica, cieszącą się w kraju poparciem około 40 procent wyborców. Nie bez szans na wejście do drugiej tury jest też Michał Missan, nowa twarz Platformy Obywatelskiej. Wynik wyborczy będzie w dużej mierze zależał od frekwencji, a ta w Elblągu w ostatnich wyborach nie przekracza 40 procent. Niższa frekwencja powinna pomóc Jerzemu Wilkowi, którego elektorat jest bardziej zdyscyplinowany do udziału w głosowaniu. Jak będzie, przekonamy się 21 października.
       Ciekawie zapowiada się też rywalizacja w gminach regionu elbląskiego. Zaskakuje rezygnacja z ubiegania się o kolejną kadencję tak doświadczonych samorządowców jak Andrzej Lemanowicz (burmistrz Tolkmicka) czy Genowefa Kwoczek (wójt gminy Elbląg).
       - Byłem trzy kadencje burmistrzem Tolkmicka i wystarczy – uzasadnił krótko Andrzej Lemanowicz, gdy do niego zadzwoniliśmy akurat w trakcie obrad Rady Miasta i Gminy.
       - Najbliższa kadencja jest zakontraktowana na 5 lat, a ja chciałabym już trochę zwolnić i odpocząć od zarządzania gminą. Kandyduję za to do Rady Powiatu Elbląskiego, by nadal dbać o interesy gminy Elbląg, ale w innej roli. Jestem doświadczonym samorządowcem, byłam radną gminną i powiatową, szefową jednej z komisji, współtworzyłam Radę Powiatu Elbląskiego i chętnie nadal będę pracować dla mieszkańców – przyznaje Genowefa Kwoczek, która gminą Elbląg kieruje od 2009 roku.
       O fotel wójta gminy Elbląg będzie rywalizował długoletni zastępca Genowefy Kwoczek – 57-letni Zygmunt Tucholski. Podobnie jest w Tolkmicku, gdzie o stanowisko po Andrzeju Lemanowiczu rywalizuje 54-letni Józef Zamojcin, wieloletni zastępca burmistrza.
       Emocjonująca powinna być również rywalizacja w Braniewie, w którym obecna burmistrz Monika Trzcińska będzie walczyć o głosy mieszkańców z Wojciechem Penkalskim, byłym posłem Ruchu Palikota, przedsiębiorcą znanym w Braniewie oraz Tomaszem Sielickim, który jest wieloletnim wójtem gminy Braniewo. Ordynacja zabrania kandydowania do dwóch samorządów jednocześnie, pan Tomasz wybrał więc miasto zamiast gminy wiejskiej. Smaczku rywalizacji tych kandydatów dodaje fakt, że Monika Trzcińska była popierana w poprzednich wyborach właśnie przez Wojciecha Penkalskiego, ale gdy została burmistrzem polityczne drogi obojga mocno się rozeszły.
       O stanowisko wójta postanowił też powalczyć Zbigniew Lichuszewski, obecny wicestarosta elbląski. Wybrał swoją rodziną gminę Rychliki (pochodzi z Jelonek), rzucając rękawicę wieloletniemu wójtowi Henrykowi Kiejdo, który piastuje to stanowisko od 2006 roku.
       W regionie elbląskim są też takie gminy, w których kandydatem na wójta jest tylko jedna osoba! Tak jest w Gronowie Elbląskim, gdzie wystartuje jedynie obecny wójt Marcin Ślęzak czy w Płoskini, gdzie wójtem od 2006 roku jest Zbigniew Kowalski. Co nie oznacza, że wybory się nie odbędą. By zostali wójtami, muszą uzyskać ponad połowę głosów. 
       O swoją czwartą kadencję powalczy też Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, który licząc funkcję wiceburmistrza rządzi gminą już od 20 lat!. Tym razem ma trzech kontrkandydatów.
      
       Zobacz, kto kandyduje w gminach regionu elbląsko-braniewskiego
      

       Elbląg

       Michał Missan
       Stefan Rembelski
       Jerzy Wilk
       Witold Wróblewski
      
       Braniewo
       Zbigniew Dalak
       Wojciech Penkalski
       Elżbieta Ruda
       Tomasz Sielicki
       Monika Trzcińska
      
       Frombork
       Monika Modzelewska-Kozioł
       Krzysztof Narloch
       Zbigniew Pietkiewicz
       Małgorzata Wrónska
      
       Gmina Braniewo
      
Jakub Bornus
       Ewa Kazimierczuk
       Wincenty Przyborowski
       Anna Subocz
      
       Gmina Elbląg
      
Beata Boros-Burlingo
       Ryszard Sieniuć
       Zbigniew Tucholski
      
       Godkowo
       Andrzej Bondaruk
       Konrad Dyl
       Sławomir Łesyk
      
       Gronowo Elbląskie
      
Marcin Ślęzak
      
       Lelkowo
       Stanisław Popiel
       Łukasz Skrzeszewski
      
       Markusy
       Dorota Wasik
       Grażyna Chrostek-Żugaj
      
       Milejewo
       Mariola Sznajder
       Krzysztof Szumała
      
       Młynary
       Renata Bednarczyk
       Jerzy Brzozowski
       Marek Misztal
      
       Pasłęk
       Krzysztof Kopański
       Wiesław Śniecikowski
       Kamil Żyliński
      
       Pieniężno
      
Krzysztof Kądzioła
       Kazimierz Kiejdo
      
       Płoskinia
       Zbigniew Kowalski
      
       Rychliki
      
Paweł Giza
       Henryk Kiejdo
       Zbigniew Lichuszewski
      
       Tolkmicko
      
Magdalena Dalman
       Andrzej Misztal
       Mariusz Szempliński
       Józef Zamojcin
      
       Wilczęta
      
Lilia Kaczorek-Niska
       Józef Kucaj
       Bogusław Szczerba
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama