Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska czwórka i niespodzianki w regionie, czyli kto chce rządzić w samorządach

Elbląg, Elbląska czwórka i niespodzianki w regionie, czyli kto chce rządzić w samorządach
Rek

Ostatecznie tylko cztery osoby rywalizują w wyborach na prezydenta Elbląga: Michał Missan, Stefan Rembelski, Jerzy Wilk i Witold Wróblewski. Ciekawie zapowiada się też rywalizacja w gminach regionu elbląskiego, tym bardziej że niektórzy włodarze zrezygnowali z ubiegania się o kolejną kadencję.

O północy minął termin rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Elblążanie będą wybierać spośród zaledwie czterech kandydatów, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii, od kiedy możliwy jest bezpośredni wybór wójtów, burmistrzów i prezydentów, czyli od 2002 r. O fotel prezydenta będą rywalizować: Michał Missan (kandydat Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej), Stefan Rembelski (kandydat Kukiz 15), Jerzy Wilk (kandydat PiS i Zjednoczonej Prawicy) oraz Witold Wróblewski (startujący pod szyldem własnego komitetu KWW Witolda Wróblewskiego). Czy przy tak małej liczbie kandydatów możliwe jest rozstrzygnięcie wyborów już w pierwszej turze? Przypomnijmy, że jako pierwszy i ostatni dokonał tego prezydent Henryk Słonina w 2006 roku, wówczas jego zastępcą był Witold Wróblewski, którzy dzisiaj rządzi miastem (wówczas było 5 kandydatów w wyborach). Witold Wróblewski ma jednak bardzo silnego kontrkandydata Jerzego Wilka, za którym stoi Zjednoczona Prawica, cieszącą się w kraju poparciem około 40 procent wyborców. Nie bez szans na wejście do drugiej tury jest też Michał Missan, nowa twarz Platformy Obywatelskiej. Wynik wyborczy będzie w dużej mierze zależał od frekwencji, a ta w Elblągu w ostatnich wyborach nie przekracza 40 procent. Niższa frekwencja powinna pomóc Jerzemu Wilkowi, którego elektorat jest bardziej zdyscyplinowany do udziału w głosowaniu. Jak będzie, przekonamy się 21 października.
     Ciekawie zapowiada się też rywalizacja w gminach regionu elbląskiego. Zaskakuje rezygnacja z ubiegania się o kolejną kadencję tak doświadczonych samorządowców jak Andrzej Lemanowicz (burmistrz Tolkmicka) czy Genowefa Kwoczek (wójt gminy Elbląg).
     - Byłem trzy kadencje burmistrzem Tolkmicka i wystarczy – uzasadnił krótko Andrzej Lemanowicz, gdy do niego zadzwoniliśmy akurat w trakcie obrad Rady Miasta i Gminy.
     - Najbliższa kadencja jest zakontraktowana na 5 lat, a ja chciałabym już trochę zwolnić i odpocząć od zarządzania gminą. Kandyduję za to do Rady Powiatu Elbląskiego, by nadal dbać o interesy gminy Elbląg, ale w innej roli. Jestem doświadczonym samorządowcem, byłam radną gminną i powiatową, szefową jednej z komisji, współtworzyłam Radę Powiatu Elbląskiego i chętnie nadal będę pracować dla mieszkańców – przyznaje Genowefa Kwoczek, która gminą Elbląg kieruje od 2009 roku.
     O fotel wójta gminy Elbląg będzie rywalizował długoletni zastępca Genowefy Kwoczek – 57-letni Zygmunt Tucholski. Podobnie jest w Tolkmicku, gdzie o stanowisko po Andrzeju Lemanowiczu rywalizuje 54-letni Józef Zamojcin, wieloletni zastępca burmistrza.
     Emocjonująca powinna być również rywalizacja w Braniewie, w którym obecna burmistrz Monika Trzcińska będzie walczyć o głosy mieszkańców z Wojciechem Penkalskim, byłym posłem Ruchu Palikota, przedsiębiorcą znanym w Braniewie oraz Tomaszem Sielickim, który jest wieloletnim wójtem gminy Braniewo. Ordynacja zabrania kandydowania do dwóch samorządów jednocześnie, pan Tomasz wybrał więc miasto zamiast gminy wiejskiej. Smaczku rywalizacji tych kandydatów dodaje fakt, że Monika Trzcińska była popierana w poprzednich wyborach właśnie przez Wojciecha Penkalskiego, ale gdy została burmistrzem polityczne drogi obojga mocno się rozeszły.
     O stanowisko wójta postanowił też powalczyć Zbigniew Lichuszewski, obecny wicestarosta elbląski. Wybrał swoją rodziną gminę Rychliki (pochodzi z Jelonek), rzucając rękawicę wieloletniemu wójtowi Henrykowi Kiejdo, który piastuje to stanowisko od 2006 roku.
     W regionie elbląskim są też takie gminy, w których kandydatem na wójta jest tylko jedna osoba! Tak jest w Gronowie Elbląskim, gdzie wystartuje jedynie obecny wójt Marcin Ślęzak czy w Płoskini, gdzie wójtem od 2006 roku jest Zbigniew Kowalski. Co nie oznacza, że wybory się nie odbędą. By zostali wójtami, muszą uzyskać ponad połowę głosów. 
     O swoją czwartą kadencję powalczy też Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, który licząc funkcję wiceburmistrza rządzi gminą już od 20 lat!. Tym razem ma trzech kontrkandydatów.
     
     Zobacz, kto kandyduje w gminach regionu elbląsko-braniewskiego
     

     Elbląg

     Michał Missan
     Stefan Rembelski
     Jerzy Wilk
     Witold Wróblewski
     
     Braniewo
     Zbigniew Dalak
     Wojciech Penkalski
     Elżbieta Ruda
     Tomasz Sielicki
     Monika Trzcińska
     
     Frombork
     Monika Modzelewska-Kozioł
     Krzysztof Narloch
     Zbigniew Pietkiewicz
     Małgorzata Wrónska
     
     Gmina Braniewo
     
Jakub Bornus
     Ewa Kazimierczuk
     Wincenty Przyborowski
     Anna Subocz
     
     Gmina Elbląg
     
Beata Boros-Burlingo
     Ryszard Sieniuć
     Zbigniew Tucholski
     
     Godkowo
     Andrzej Bondaruk
     Konrad Dyl
     Sławomir Łesyk
     
     Gronowo Elbląskie
     
Marcin Ślęzak
     
     Lelkowo
     Stanisław Popiel
     Łukasz Skrzeszewski
     
     Markusy
     Dorota Wasik
     Grażyna Chrostek-Żugaj
     
     Milejewo
     Mariola Sznajder
     Krzysztof Szumała
     
     Młynary
     Renata Bednarczyk
     Jerzy Brzozowski
     Marek Misztal
     
     Pasłęk
     Krzysztof Kopański
     Wiesław Śniecikowski
     Kamil Żyliński
     
     Pieniężno
     
Krzysztof Kądzioła
     Kazimierz Kiejdo
     
     Płoskinia
     Zbigniew Kowalski
     
     Rychliki
     
Paweł Giza
     Henryk Kiejdo
     Zbigniew Lichuszewski
     
     Tolkmicko
     
Magdalena Dalman
     Andrzej Misztal
     Mariusz Szempliński
     Józef Zamojcin
     
     Wilczęta
     
Lilia Kaczorek-Niska
     Józef Kucaj
     Bogusław Szczerba
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne BMW
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Bezpłatne badanie wzroku
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada