UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stefan Rembelski: Grunty na raty dla inwestorów

 
Elbląg, Stefan Rembelski (stoi trzeci z lewej) tuż przed debatą z przedsiębiorcami
Stefan Rembelski (stoi trzeci z lewej) tuż przed debatą z przedsiębiorcami (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

- Miasto powinno sprzedawać grunty przedsiębiorcom w rozłożeniu na raty, nie wykluczam również aportu – mówi Stefan Rembelski, kandydat Kukiz 15 na prezydenta Elbląga, który spotkał się z przedsiębiorcami na debacie gospodarczej. Jakie ma jeszcze pomysły na elbląską gospodarkę?

Elbląska Izba Gospodarcza wraz z portEl.pl organizuje cykl gospodarczych debat z kandydatami na prezydenta Elbląga. Jako pierwszy na pytania przedsiębiorców odpowiadał Michał Missan (Koalicja Obywatelska), w środę przyszła kolej na Stefana Rembelskiego, kandydata Kukiz 15.
       - W mieście nie ma dużych uzbrojonych terenów inwestycyjnych, a to najważniejsza zachęta dla potencjalnych inwestorów. Kolejni włodarze zaniedbali tę sprawę. Jeśli dzisiaj pojawiłaby się firma, która potrzebuje 40 hektarów, by zatrudnić 1000 osób, to nie ma takiej możliwości – stwierdził Stefan Rembelski, podając przykład, jego zdaniem, niewłaściwego podejścia władza miasta do współpracy z przedsiębiorcami: - Do ratusza zgłosiła się kilka lat temu firma, która zaproponowała rekultywację terenu Terkawki przy Węźle Wschód w zamian za surowiec, który mógłby posłużyć do budowy „siódemki”. Teraz już sprawa jest nieaktualna, bo „siódemka” jest prawie gotowa i ta firma nie jest już tym zainteresowana. A Terkawka to jest przyszłość – stwierdził Stefan Rembelski, który przedstawił również swój pomysł na wsparcie tych mniejszych przedsiębiorców. - Dlaczego nie zaproponować małym i średnim firmom, że jeżeli chcą inwestować w mieście, to niech zainwestują np. w halę produkcyjną czy usługową nawet w leasingu, a grunt sprzedać im nie za gotówkę, ale rozłożyć płatność na raty lub wchodzić z gruntem aportem. Często tak jest, że zakup gruntu jest sporą barierą dla niedużych firm. A przecież nawet jeśli będzie on sprzedany na raty, to i tak do miasta wpłyną środki z tytułu podatku od nieruchomości. Ważne, żeby inwestorom nie przeszkadzać i to jest już bardzo dużo.
       Jednym z pomysłów na powiększenie dochodów miasta zdaniem Stefana Rembelskiego jest połączenie miasta z gminą Elbląg, co umożliwia ustawa o samorządzie gminnym. - To propozycja, którą ogłaszałem już cztery lata temu, podczas poprzedniej kampanii samorządowej. Wówczas poparłem Witolda Wróblewskiego, który obiecał, że poprze tę inicjatywę. Niestety, nic w tej sprawie się nie działo, ale propozycja jest nadal aktualna. Dzięki niej do miejskiego budżetu wpływałoby więcej o 5 procent więcej dochodów z podatku PIT i CIT. Tak zrobiła Zielona Góra i sobie to chwali. Dla nas przez 5 lat to byłaby kwota około 170 milionów złotych. Oczywiście gmina Elbląg nie mogłaby na tym stracić, więc trzeba było samorządowi wiejskiemu coś konkretnego zaproponować w zamian. Jeśli jednak rząd spełni swoje zapowiedzi i połączy takie samorządy automatycznie na mocy znowelizowanych przepisów, nic na tym nie skorzystamy – stwierdził Stefan Rembelski.
       Kandydat Kukiz 15 wskazuje też na pomysł jego ugrupowania, który chce wprowadzić zmiany przepisów w księgowości, które umożliwiłby w byłych miastach wojewódzkich inaczej rozliczać amortyzację. - W takich miastach jak Elbląg przedsiębiorcy mogliby amortyzację wliczać w koszty przez 10 lat, a nie jak teraz przez 40. Co spowodowałoby, że więcej pieniędzy zostawałby im na inwestycję, a to oznaczałoby szybszy ich rozwój i samego miasta – powiedział kandydat na prezydenta.
       Jaki jest zdaniem Stefana Rembelskiego najważniejszy kierunek działań miasta w najbliższej pięcioletniej kadencji samorządu? - Dla rozwoju miasta nie jest ważne, czy żłobki będą płatne czy bezpłatne. Czy bilety komunikacji miejskiej będą tańsze o 20 groszy. To po prostu kiełbasa wyborcza. Trudno powiedzieć w kampanii wyborczej, że główną osią komunikacji w mieście powinny być tramwaje, a autobusy powinny być zrestrukturyzowane, być tylko uzupełnieniem. To trzeba zrobić – stwierdził kandydat Kukiz 15.
       Każdy kandydat podczas debaty odpowiada na część takich samych pytań. Jak wykorzystać potencjał nowej trasy S7 do rozwoju gospodarczego Elbląga? („Przyszłością jest Terkawka, ale na razie nie ma przygotowanych gruntów pod centra logistyczne. Powinniśmy postawić na turystykę we współpracy z ościennymi gminami, stworzyć wspólną ofertę, dzięki czemu będziemy miastem, do którego turyści będą chętniej przyjeżdżać”); jak ściągnąć do Elbląga młodych ludzi („obecny prezydent wykonał dużą pracę w kwestii odtworzenia właściwego zawodowego kształcenia i to trzeba mu uczciwie oddać. To jednak od przedsiębiorców zależy - od tego, ile im zapłacą za pracę - czy zatrzymają lub ściągną młodych ludzi do Elbląga, a nie prezydent, bo on nie ma takich mechanizmów. Jeśli w długofalowym okresie przygotujemy podstawy trwałego wzrostu poprzez znalezienie terenów inwestycyjnych, ich uzbrojenie, to poskutkuje”).
       Stefan Rembelski poparł też pomysł budowy przez miasto nowej elektrociepłowni, choć ma inną propozycję niż EPEC. - Powinniśmy zbudować blok parowo gazowy, który będzie produkował nie tylko ciepło, ale i prąd. Ma on nawet o 30 procent większą wydajność niż rozwiązanie, które proponuje EPEC, czyli dwie turbiny gazowe. Elektrociepłownia na węgiel nie ma racji bytu – stwierdził. - Nie wykluczam, że taki blok powinien powstać z udziałem Energi, ale można również znaleźć inwestora zewnętrznego.
       W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne debaty gospodarcze z kandydatami. We wtorek, 9 października, z Witoldem Wróblewskim, w środę - 10 października - z Jerzym Wilkiem. Obie w hotelu Młyn przy ul. Kościuszki, początek o godz. 9. Serdecznie zapraszamy. 
      
       Rejestracja do udziału w spotkaniu pod linkiem
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tragedia, co za farmazony i opietnice niezgodne z prawem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 11
  Anab2(2018-10-05)
 • Połączenie z Gminą to bzdura, dostaniem 5 zł więcej, a potrzeb na wiochach na 100 zł, drogi, wodociągi i mase innych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 7
  Oli2(2018-10-05)
 • chce uzbrajać tereny za miliony i oddawać za złotówkę, super gospodarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 4
  Gora@(2018-10-05)
 • Grunt, że Stefana humor nie opuszcza, bo ten, kto kupuje grunt na raty pod jakąkolwiek inwestycję też musi być niezłym jajcarzem i ma niewiele wspólnego z przedsiębiorcą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 5
  (2018-10-05)
 • aport miejskigo gruntu do prywatnego przedsięwzięcia, o zgrozo gdzie jest CBA ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  CBA(2018-10-05)
 • Działacze, o których "wspomina " IPN powinni mieś ustawowy zakaz startu w jakichkolwiek wyborach. Kompromitacja Kukizowców w Elblągu. Rozumiem teraz dlaczego P. Opaczewski wybrał start z listy Pis.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  -nie_(2018-10-05)
 • Hahahahahahahaha :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-10-05)
 • Jakubiak w W-wie drugi Singapur to i u nas cos by sie ruszylo, pełne poparcie Tak dla niskich podatkow! Tak dla Przedsiebiorcow! Tak dla Jow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  trzezwy(2018-10-05)
 • Zawsze trudno mi było sklasyfikować Pana Stefan Rembelskiego. Myślę, że reprezentuje nurt jakiegoś magicznego socjalizmu. Magik socjalista. Dobrze, że chociaż o zbawiennym wpływie przekopu i portu nic nie mówił. PiS mógłby być zły, że ich pomysły podkrada. Kandydat udziela się w necie to znaczy jest swój chłop i go lubię. Dam tylko jedną radę. Im mniej słów do końca kampanii wyborczej tym wynik wyborczy będzie lepszy. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2018-10-05)
 • RobertKoliński Czyli nic nowego, tylko ładowanie pieniędzy publicznych (lub rezygnowanie z dochodów dla miasta) w kolejne Specjalne Strefy Ekonomiczne i ulgi dla wielkiego kapitału, co - jak wiadomo już od lat i co potwierdziła wielokrotnie NIK - jest zwyczajnym marnotrawstwem i wyrzucaniem w błoto pieniędzy publicznych. Czym ta propozycja kandydata Rembelskiego różni się od szkodliwych pomysłów PO-PiSów? Kto mądry, niech mję oświeci;]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  RobertKoliński(2018-10-05)
 • Każdy wie, że żadne inne działania nie wpłyną na rozwój miasta jak budowa przedsiębiorstw i zatrudnienie ludzi, oraz odpowiednie wynagrodzenia związane z poziomem wykształcenia. Nie wiem może ci co tu komentujecie to myślicie, że miasto będzie się rozwijało z liści co rosną na drzewach. Brawo panie Rembelski, rozwój zapewnią tylko nowe zakłady, przedsiębiorcy i nowe miejsca pracy manna z nieba nigdy nie spadnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2018-10-05)
 • No to ciekawe, kto i skąd miałby wziąć środki na budowę zakładu, panie Koliński proszę ma pan pole do popisu. Mję nie trzeba oświecać, że trzeba mieć kapitał, a jak nikt go niema to niema rozwoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2018-10-05)
Reklama