UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uwaga na oszustów!

 
Elbląg, Uwaga na oszustów!

Przypadki oszustw to w dalszym ciągu bardzo poważny i aktualny problem. Niestety nadal nie brakuje amatorów „łatwego zarobku”, którzy żerują na naiwności i nieuwadze. Oszuści posługują się od wielu lat podobnymi metodami. Zależnie od potrzeb przestępcy mogą działać metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na przykład „na pracownika socjalnego”, jednak niezależnie od sposobu działania, zawsze mają jeden cel – oszukać lub okraść ofiarę.

Najczęściej stosowaną przez przestępców metodą nadal jest metoda na tak zwanego „wnuczka”. Polega ona na wprowadzeniu w błąd osoby, najczęściej w podeszłym wieku, że jej rzekomy „wnuczek” lub inny „krewny" na przykład niespodziewanie poważnie rozchorował się lub uległ wypadkowi.
       - Sprawca oszustwa kontaktuje się wtedy z przyszłą ofiarą telefonicznie informując, że jej „krewnemu” przydarzyło się nieszczęście, i natychmiast potrzebne są pieniądze na opłacenie leczenia lub zapłacenie za szkody powstałe podczas wypadku – mówi kom. Robert Papierowski, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Pasłęku. - Oczywiście sam „krewny” po te pieniądze osobiście przyjechać nie może, bo np. leży w szpitalu lub musi zostać na miejscu wypadku. Przysyła wtedy swego „znajomego”, który ma odebrać gotówkę. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad po oszuście urywa się.
       Często, dla lepszego uwiarygodnienia się i uśpienia czujności przyszłej ofiary, oszuści modyfikują nieco swoje zachowanie. Najczęściej podają się za policjantów prowadzących obławę na przestępców. Wtedy, zaraz po telefonie wykonanym przez oszusta, taki „policjant” dzwoni lub wręcz przychodzi do przyszłej ofiary zapewniając, że działania nadzorowane są przez prokuraturę. Prosi, aby oszustowi przekazać pieniądze, gdyż wtedy będzie można zatrzymać go na gorącym uczynku popełniania przestępstwa. Często za pomoc w „działaniach policji” oferuje nagrodę oraz zapewnia, że pieniądze przekazane oszustowi zaraz po „akcji” zostaną zwrócone, a przestępca dzięki naszej pomocy na długie lata trafi za kratki.
       Taka zachęta bardzo często powoduje, że ofiara wierzy przestępcy. Niestety po przekazaniu pieniędzy ślad tak po oszuście, podstawionym „policjancie”, jak i pieniądzach ginie.
       Nieco inną metodą stosowaną przez oszustów jest metoda „na pracownika socjalnego” lub np. "pracownika zakładu energetycznego". Polega ona – zależnie od wersji – na podaniu się przez oszusta za pracownika pomocy społecznej lub pracownika firmy zajmującej się na przykład dystrybucją energii elektrycznej, który oferuje nam pomoc chociażby w uzyskaniu dodatkowych świadczeń socjalnych czy obniżeniu rachunków za prąd. Aby jednak ten „pracownik” mógł nam pomóc, musimy podać mu swoje pełne dane personalne oraz podpisać kilka dokumentów.
       - Niestety bardzo często oszuści potrafią zaskarbić sobie nasze zaufanie na tyle, że bez większych oporów ofiara poda im swój dowód osobisty, oraz podpisze podsunięte dokumenty nawet ich nie czytając – dodaje kom. Robert Papierowski. 
       Taka niefrasobliwość może nas niestety bardzo drogo kosztować. Może okazać się, że nie tylko nie otrzymamy żadnych dodatkowych świadczeń socjalnych czy bonusów do rachunków za prąd, ale też, że „przy okazji” takiej wizyty zaciągnęliśmy na przykład szybką pożyczkę. Oczywiście pieniędzy z takiej pożyczki nigdy nie zobaczymy, ale raty będziemy musieli spłacać przez wiele miesięcy.
       Warto więc pamiętać, że zanim podpiszemy jakiekolwiek dokumenty, trzeba się z nimi bardzo dokładnie zapoznać. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub nie rozumiemy treści dokumentów, powinniśmy skontaktować się z kimś zaufanym, kto pomoże nam rozwiać wszelkie wątpliwości. Chodzi o to, aby skonsultować się z kimś, kto pomoże nam podjąć właściwą decyzję, a tym samym uniknąć kłopotów. Oczywiście w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Pasłęku pod całodobowym numerem telefonu (55) 249 99 00, 997 lub 112 i tam poprosić o pomoc.
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Jest jeszcze metoda na pis
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  (2019-04-12)
 • Jest jeszcze sposób na ojca dyrektora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  (2019-04-12)
 • Same ostrzeżenia nie wystarczą proszę policjantów wcześniej milicjantów o należytą służbę dla obywateli, którzy utrzymują was ze swoich podatków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2019-04-12)
 • Toż właśnie za twoje podatki to robią tłumoku. Co do każdego do domu mają przyjść. Do powiedzmy 100000 osób. Idioto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 4
  (2019-04-12)
 • sam jesteś ćwokiem więc nie wyzywaj innych od tłumoków czy idiotów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2019-04-13)
 • Panie Krzysztofie po co pisać numer 997 jak i tak połączy nas pod numer 112?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2019-04-13)
 • Do Gościa, co napisał " Jest jeszcze metoda na pis " - Może zwrócisz uwagę lub pokażesz fotkę jak POwcy wraz PSLem rozdawali obywatelom ich pieniądze? Chyba ci drudzy wypadną dużo gorzej, nie sądzisz??? Bo oni sobie tylko swoje kieszenie napełniali !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 4
  (2019-04-13)
 • Proszę bardzo, mówisz masz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2019-04-13)
 • Nieaktualne !!! a do tego propaganda !!! Wiesz ile oni musieli pracować oraz ile poświęconych godzin spędzili, żeby odwrócić tą złodziejską gospodarkę i wszystkich tych złodziejskich przepisów ułatwiającym okradanie Polaków??? Teraz chociaż przeciętni obywatele coś też otrzymali i jest to naprawdę dużym wsparciem dla rodzin, ale Ty zapewne jesteś jednym z tych poprzednich " porządnych " !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2019-04-13)
 • Gościu ( mówisz masz ) - Jakbyś mógł to podaj dane ile miliardów trafiło do obywateli w ciągu okresu rządów PiS? Wtedy porozmawiamy trochę więcej na ten temat, a tak może zapytam skąd się wzięła raptem taka suma chyba ponad 100 mld złotych, którą można było podzielić i dać obywatelom? Ciekawe co? Za rządów PO i PSL były chyba zakopane, ale nie w miejscowości Zakopane !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  aron(2019-04-13)
 • Przyłączam się do prośby powyższej tj. "Same ostrzeżenia nie wystarczą proszę policjantów wcześniej milicjantów o należytą służbę dla obywateli, " - Należy stwierdzić, że tego nam obywatelom brakuje, czyli należytego podejścia funkcjonariuszy do obywatela a nie na zasadzie jakieś łaski. Bardzo często zdarza się, że obywatel wzywa o pomoc policję dzwoni do nich a oni po prostu odmawiają przyjazdu, bo niedouczony dyżurny stwierdza, przez telefon jak wielki Bóg i władca, czy dany obywatel potrzebuje pomocy i interwencji czy też nie. Podam tylko podstawowe zadania Policji to: 1.Ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienie przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra 2.Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym zapewnienie spokoju w miejscach publicznych oraz w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania 3.Inicjowanie i organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznym I obywatel tylko tego oczekuje a nie na zasadzie wielkiej łaski !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  zwykłyobywatel(2019-04-14)
Reklama