Poniedziałek 27-05-2019, imieniny Augustyna, Juliana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

 • 2019-05-26 Kalendarium elbląskie: 27 maja – 2 czerwca (odc. 49)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 27 maja – 2 czerwca <em> (odc. 49) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 27 maja a 2 czerwca? Kiedy w Elblągu wydano pierwszą gazetę? Jak usamodzielnił się teatr? Kim był król Piegus? Jak obchodzono 750-lecie Elbląga i kto wygrał pierwsze wybory do Rady Miasta? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-26 Historia okolic Elbląga: Kanał dla turystów (odc. 161)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Kanał dla turystów <em> (odc. 161) </em>

  Kto pierwszy wykorzystał Kanał Elbląski do celów turystycznych, zakładając flotę pasażerską? O tym innych ciekawostkach w najnowszym odcinku „Historii okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-05-25 Kim był Zbigniew Kobylecki?

  Elbląg. Kim był Zbigniew Kobylecki?

  Aktywność Zbigniewa Kobyleckiego w aparacie bezpieczeństwa przypominała drogi życiowe wielu innych osób, które zdecydowały się na związanie zawodowe z bezpieką. Po zdemobilizowaniu z wojska w grudniu 1945 r. rozpoczął pracę w aparacie bezpieczeństwa i szybko awansował na kolejnych szczeblach kariery. Pracował m.in. w Tczewie, Malborku, Elblągu, Gdańsku, Gdyni oraz Pucku. Jego kariera została przerwana w 1958 r. na skutek przywłaszczenia sobie 75 zegarków „Delbana” w związku z czym został aresztowany, zwolniony dyscyplinarnie ze służby bezpieczeństwa i skazany na 5 lat więzienia.

 • 2019-05-25 Dawno temu w Elblągu... odbył się targ

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... odbył się targ

  Dzisiejszy targ był słabo wyposażony. Ceny utrzymały się na podobnym poziomie. Tylko masło było trochę tańsze. Za funt trzeba było zapłacić 80-90 fenigów, a za korzec owsa 4 marki. Żyto kosztowało 5,20 marek - 80 funtów (AZ, czwartek, 25.05.1893 r.).

 • 2019-05-19 Kalendarium elbląskie: 20-26 maja (odc. 48)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 20-26 maja <em> (odc. 48) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 20 a 26 maja? Jak powstała największa w dziejach miasta fundacja? Kiedy tramwaje jeździły do Bażantarni? Kto zbudował Kolej Nadzalewową? Kto przed policją zajmował gmach przy ul. Królewieckiej 106? Kim był Julian Leniec i na czym polegała „bratnia pomoc” dla Zamechu? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-19 Historia okolic Elbląga: Jeszcze o słynnym kanale (odc. 160)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jeszcze o słynnym kanale <em> (odc. 160) </em>

  Ile kosztowała budowa Kanału Elbląskiego? Jakie tajemnice kryją jego pochylnie? O tym w kolejnym odcinku z cyklu „Historia okolic Elbląga” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-05-18 Nastroje wśród mieszkańców Elbląga i powiatu w I połowie 1949 r. w świetle raportów bezpieki

  Elbląg. Nastroje wśród mieszkańców Elbląga i powiatu w I połowie 1949 r. w świetle raportów bezpieki

  W związku z powszechną inwigilacją społeczeństwa w okresie stalinizmu elbląskie władze bezpieczeństwa publicznego w każdym swoim raporcie do władz zwierzchnich w Gdańsku śledziły bieżące nastroje społeczne i informowały o możliwych zagrożeniach dla władzy płynących z tego tytułu. Jakie były nastroje ludności Elbląga i ludności powiatu elbląskiego w I połowie 1949 roku? Niezadowolenie pracowników Elbląskich Zakładów Mechanicznych z powodu wprowadzenia nowej siatki płac, rozpowszechniane pogłoski o możliwych brakach w zaopatrzeniu mięsa i słoniny na terenie miasta i powiatu, rozpowszechnianie „wrogiej propagandy” przeciwko Związkowi Radzieckiemu to tylko niektóre z elementów kształtujących te nastroje.

 • 2019-05-18 Dawno temu w Elblągu... otwarto łaźnię

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... otwarto łaźnię

  Wskutek wysokich temperatur woda na tyle się ociepliła, że można było już otworzyć łaźnię. Mamy nadzieję, że również miejska pływalnia zostanie wkrótce otwarta (AZ, sobota, 20.05.1893 r).

 • 2019-05-12 Jak szukano wroga w spółdzielniach produkcyjnych

  Elbląg. Jak szukano wroga w spółdzielniach produkcyjnych

  W 1950 r. na terenie powiatu elbląskiego istniało 20 spółdzielni produkcyjnych. Plan rozbudowy spółdzielni produkcyjnych na 1951 r. zakładał założenie dalszych 8 spółdzielni. Władze bezpieczeństwa powiatu elbląskiego stale odnotowywały w swoich raportach istnienie faktów wrogiej działalności na terenie spółdzielni produkcyjnych - Marcin Ślaski przytacza kolejne fragmenty archiwów bezpieki sprzed lat. 

 • 2019-05-12 Kalendarium elbląskie: 13-19 maja (odc. 47)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 13-19 maja <em> (odc. 47) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 13 a 19 maja? Dlaczego nie udało się ulokować w Elblągu klasztoru brygidek? Kiedy i w jakich okolicznościach Kopernik odwiedzał Elbląg? Kiedy urodził się ks. Mieczysław Józefczyk – Honorowy Obywatel Elbląga? Kim byli męczennicy warmińscy i czego próbowali nas nauczyć szwedzcy samorządowcy? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-12 Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał (odc. 159)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Wpuszczeni w kanał <em> (odc. 159) </em>

  To jedna z turystycznych pereł naszego regionu, która ma być wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Elbląski co roku przyciąga tysiące odwiedzających, kilka dni temu rozpoczął się na nim kolejny sezon turystyczny.

 • 2019-05-11 Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... świętowano urodziny Fryderyka Wilhelma

  Następca tronu Fryderyk Wilhelm kończy dziś, 6 maja, 11 lat [chodzi o Wilhelma von Preußen, niem. Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern (ur. 6 maja 1882 w Poczdamie, zm. 20 lipca 1951 w Hechingen) – ostatni następca tronu (Kronprinz) Prus i Niemiec, syn cesarza Wilhelma II i Augusty Wiktorii ze Szlezwika-Holsztynu-Augustenburga. Po wojnie i abdykacji ojca za namową Paula von Hindenburga zrzekł się praw do tronu i wyjechał do Holandii - Wikipedia]. Z tej też okazji publiczne i kilka prywatnych budynków ozdobiono flagami (AZ, niedziela, 07.05.1893 r.).

 • 2019-05-05 Kalendarium elbląskie: 6-12 maja (odc. 46)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 6-12 maja <em> (odc. 46) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 6 a 12 maja? Gdzie w Elblągu rośnie Dąb Napoleona? Jak po wojnie organizowano oświatę? Dlaczego kino Stoczniowiec zmieniło nazwę na Syrena? Jaką blachą pokryto hełm wieży kościoła św. Mikołaja i ile lat budowano dwujezdniową ulicę płk. Dąbka? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-05-05 Historia okolic Elbląga: Jeszcze o malborskim zamku (odc. 158)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Jeszcze o malborskim zamku <em> (odc. 158) </em>

  Kto gościł na zamku w Malborku na przestrzeni wieków? Między innymi o tym w najnowszym odcinku „Historii okolic Elbląga”. Po tajemnicach największej warowni średniowiecznej w Europie oprowadza Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 5
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 5
Promocja RATY 0%
Reklama