Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Olimpia

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Kultura

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

 • 2019-01-20 Historia okolic Elbląga: Rusinowo i Wiśliny (odc. 144)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Rusinowo i Wiśliny <em> (odc. 144) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Sadlinki, która w latach 1975-98 była częścią województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z wsiami Rusinowo i Wiśliny opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-01-20 Kalendarium elbląskie: 21-27 stycznia (odc.31)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 21-27 stycznia <em> (odc.31) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 21 a 27 stycznia? Dlaczego Szwedzi karali za wyręb lasów karą śmierci? Jak dawniej dbano o porządek na cmentarzach? Dlaczego prusacy strzelali do polskich żołnierzy powstania listopadowego? Czyje mauzoleum miało powstać na Gęsiej Górze i jak doszło do patronatu nad Elblągiem Filharmonii Narodowej? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-01-19 Dawno temu w Elblągu... na Królewieckiej ukradziono sanie

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... na Królewieckiej ukradziono sanie

  Ubiegłej nocy pewnemu zamieszkałemu przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraẞe) producentowi pantofli ukradziono z podwórza sanie ze skrzynią. Ujadanie psa obudziło okradzionego mężczyznę, który od razu ruszył na poszukiwania złodzieja. Ślady prowadziły na ulicę Gwiezdną (niem. Sternstraẞe), jednak nie znaleziono tam ani sań ani złodzieja (AZ, środa, 18.01.1893 r.).

 • 2019-01-13 Historia okolic Elbląga: Białki i Okrągła Łąka (odc. 143)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Białki i Okrągła Łąka <em> (odc. 143) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach byłego województwa elbląskiego. Dzisiaj o historii wsi Białki i Okrągła Łąka należących do gminy Sadlinki opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-01-13 Kalendarium elbląskie: 14-20 stycznia (odc.30)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 14-20 stycznia <em> (odc.30) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 14 a 20 stycznia? Jak wielki Händel komponował operę dla Elbląga i kto dokończył jego dzieła? W jakich okolicznościach budowano Plac Słowiański? Co stawało na przeszkodzie odbudowy kościoła św. Mikołaja? Dlaczego w roku 1971 strajkowano w Elblągu, Szczecinie i w Łodzi? Jak doszło do zalania Wyspy Nowakowskiej? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-01-12 Dawno temu w Elblągu... na starówce miał powstać nowy sklep

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... na starówce miał powstać nowy sklep

  1 kwietnia w domu pana Alfreda Groeninga przy Kowalskiej 1 powstanie nowy większy sklep. Pomieszczenie na sklep wraz z małą ladą wynajmie Paul Rudolph z Gdańska (niem. Danzig), który ma zamiar tutaj otworzyć filię swojego dużego Gdańskiego Sklepu Wysyłkowego (AZ, piątek, 13.01.1893 r.).

 • 2019-01-06 Kalendarium elbląskie: 7-13 stycznia (odc.29)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 7-13 stycznia <em> (odc.29) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 7 a 13 stycznia? Kiedy pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o naszym mieście? Jak mieszczanie przepraszali Władysława IV za niewierność? Gdzie przez dekady organizowano najlepsze dancingi i co to był „Pegaz”? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2019-01-06 Historia okolic Elbląga: Nebrowo Małe i Wielkie (odc. 142)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Nebrowo Małe i Wielkie <em> (odc. 142) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Sadlinki, która w latach 1975-98 leżała w województwie elbląskim. O ciekawostkach związanych ze wsiami: Nebrowo Małe i Nebrowo Wielkie opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

 • 2019-01-05 Elbląg i jego dagerotypiści (odc. 5)

  Elbląg. Elbląg i jego dagerotypiści <em> (odc. 5) </em>

  Zapraszamy Czytelników do podróży w czasy dagerotypii i początków fotografii. Jak rozwijały się w dawnym Elbingu? Kto się taką działalnością zajmował? O tym wszystkim opowiada Danuta Thiel-Melerska, muzealniczka z wieloletnim doświadczeniem, mieszkającą obecnie w podelbląskim Nadbrzeżu. Dzisiaj odcinek czwarty naszego nowego cyklu, w którym autorka opisuje poszczególnych elbląskich dagerotypistów.

 • 2019-01-05 Dawno temu w Elblągu... sylwester upłynął spokojnie

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... sylwester upłynął spokojnie

  Noc sylwestrowa upłynęła w tym roku spokojniej niż w ubiegłych latach. Na poszczególnych ulicach i w restauracjach ruch był niewielki. Nie było żadnych sytuacji wymagających interwencji policji czy stróżów ulicznych. Jedynie na Starym Mieście Nowy Rok niemile przywitał pewnego stróża nocnego (AZ, wtorek, 03.01.1893 r.).

 • 2018-12-30 Kalendarium elbląskie: 31 grudnia – 6 stycznia (odc.28)

  Elbląg. Kalendarium elbląskie: 31 grudnia – 6 stycznia <em> (odc.28) </em>

  Co wydarzyło się w Elblągu na przestrzeni wieków pomiędzy 31 grudnia a 6 stycznia? Kto stworzył najbogatszą fundację w Elblągu? Jak elblążanie budowali stocznię w Gdańsku? Kiedy i gdzie w naszym mieście była szkoła dyrektorów? Od ilu lat organizujemy w mieście wspólne witanie nowego roku, a od kiedy Koncert Noworoczny? Tego i innych ciekawostek możecie się dowiedzieć z kolejnego odcinka naszego kalendarium.

 • 2018-12-30 Historia okolic Elbląga: Od Kaniczek do Karpin (odc. 141)

  Elbląg. Historia okolic Elbląga: Od Kaniczek do Karpin <em> (odc. 141) </em>

  Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach byłego województwa elbląskiego. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z wsiami położonymi w gminie Sadlinki w powiecie kwidzyńskim.

 • 2018-12-29 Elbląg i jego dagerotypiści (odc. 4)

  Elbląg. Elbląg i jego dagerotypiści <em> (odc. 4) </em>

  Zapraszamy Czytelników do podróży w czasy dagerotypii i początków fotografii. Jak rozwijały się w dawnym Elbingu? Kto się taką działalnością zajmował? O tym wszystkim opowiada Danuta Thiel-Melerska, muzealniczka z wieloletnim doświadczeniem, mieszkającą obecnie w podelbląskim Nadbrzeżu. Dzisiaj odcinek czwarty naszego nowego cyklu, w którym autorka opisuje poszczególnych elbląskich dagerotypistów.

 • 2018-12-29 Dawno temu w Elblągu... rzeka Elbląg zamarzła

  Elbląg. Dawno temu w Elblągu... rzeka Elbląg zamarzła

  Rzeka Elbląg poza miastem pokryła się lodem. Jeśli więc pogoda się utrzyma, w dni świąteczne będziemy mogli się poślizgać. Będzie to rekompensata za ostatni czas, kiedy to nie było możliwości jeżdżenia na łyżwach (AZ, piątek, 23.12.1892 r.).

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Reklama