UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tajemnica Iwony Wieczorek

 
Elbląg, Tajemnica Iwony Wieczorek
Fot. Michał Skroboszewski
Reklama

Gdańszczanka Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku w drodze do domu. To między innymi to wydarzenie było inspiracją do napisania #ciszy – debiutanckiej sztuki elbląskiej literatki Kamili Łyłki. Wczoraj (20 września) w elbląskim teatrze odbyła się premiera spektaklu. Zobacz więcej zdjęć. 

Znajomi wychodzą na imprezę. W jej trakcie jedna z dziewczyn wychodzi i... znika. Coś się jednak na imprezie wydarzyło – to nie daje spokoju dwójce bohaterów sztuki #cisza.
       - To sztuka o czekaniu. Pojawia się dwójka bohaterów. Ona i on. Para młodych ludzi, którzy zastanawiają się, co się stało z ich znajomą po imprezie. To dość aktualny temat. Codziennie Facebook zalewany jest informacjami o tym, że ktoś wyszedł z domu i już nie wrócił. Mnie zainspirowała dodatkowo historia Iwony Wieczorek, która zaginęła w Gdańsku kilka lat temu. Pozorna sytuacja, idziesz na imprezę, z której nie wracasz. "#cisza" jest o tym, jak ludzie nie potrafią sobie poradzić, z tym że trzeba działać, trzeba komuś pomóc, jest o takiej niemożności działania. Jest to trochę nihilistyczny manifest pokolenia, które traci wartości, traci bliskich ludzi. Facebook ratuje nasze kontakty, ale zabiera bliskość. Człowiek potrzebuje fizyczności, ale w innej formie niż ekran telefonu – mówiła Kamila Łyłka w rozmowie z nami. 
       W spektaklu zagrali młodzi aktorzy Julia Bączkiewicz z grupy teatralnej Nietentego oraz Jarosław Kwaśniak. Obsadzenie młodych aktorów przydało sztuce realizmu. Dodatkowy zabieg polegający na umiejscowieniu kanapy i fotela „ogrywanych” w spektaklu bardzo blisko widowni spowodował, że widzowie mieli wrażenie jakby podglądali znajomych, czekających na koleżankę. Można przypuszczać, że dialogi przedstawione na Małej Scenie elbląskiego teatru miały miejsce w pokojach uczestników fatalnej imprezy z lipca 2010 r.
       Warto też zwrócić uwagę na drugą inspirację Kamili Łyłki. Podczas spektaklu widać nawiązania do „Drugiego pokoju” Zbigniewa Herberta. Tym razem zamiast pary czekającej na śmierć starszej pani, mamy parę nastolatków, która boi się sprawdzić, czy sąsiadka jest w domu. Autorce sztuki udało się pokazać paradoks XXI w. - jeżeli w internecie nie ma śladu obecności, to znaczy, że „w realu” też nic się nie wydarzyło. Strach przed sprawdzeniem jak sytuacja wygląda w rzeczywistości paraliżuje bohaterów, którzy wolą się sprzeczać i czekać na znak w mediach społecznościowych.
       Co się stało z Iwoną Wieczorek nie wiadomo do dziś.
       Premiera spektaklu #cisza odbyła w ramach VI Festiwalu Literatury „Wielorzecze”.
      
       Zobacz program:
      

       Piątek, 21 września
       14.00 Happening – Ulice Poetów - Stare Miasto w Elblągu
      
       Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu - Mała Scena
       17.00 - Inauguracja Festiwalu - Oto jest ciało wiersza - Feliks Tomaszewski (wykład)
       18.00 - Pęknięte struny pełni - spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem - prowadzi Radek Wiśniewski
       19.30 - Rozstrzygnięcie II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Wielorzecze”
      
       Klub Muzyczny Mjazzga
       21.00 - Co robi filozof, czyli jaki jest pożytek z myślenia? - Maciej Łokuciejewski (wykład)
       22.00 - Jeszcze żywi są - Krystian Ławreniuk, Ryszard Słoneczny - Stowarzyszenie Żywych Poetów prezentuje Radek Wiśniewski
       23.00 - Brzoska/Marciniak/Markiewicz - koncert
      
       Sobota 22 września
       Biblioteka Elbląska
       wystawa obrazów Malwiny Malinowskiej
       11.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Wojciech Kass (sala kinowa)
       11.00 - Warsztaty architektoniczne - Niewidzialne miasta - na podstawie książki Italo Calvino - prowadzi Ada Kotyńska (sala u Św. Ducha)
       12.00 - Warsztaty literackie dla dzieci - prowadzi Jagoda Falarz (Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ)
      
       Sala kinowa
       15.00 - Literatura kobieca według Sylwii Kubryńskiej - prowadzi Aga Kopczyńska
       16.30 - U Prezeski na dywaniku - prowadzi Dominika Lewicka-Klucznik
       18.00 - Brit Grit on the Laikonik Express - spotkanie po angielsku z Paulem D. Brazzilem i Nickiem Sweeney'em - prowadzi Arco Van Ieperen
      
       Sala u Św. Ducha
       20.00 - Kolorowy Kitek - Kamila Łyłka, Dominika Lewicka-Klucznik - prezentacja AEKL - spektakl charytatywny na leczenie Izabeli Kordalskiej
       21.30 - Slam w ringu - prowadzi Wojciech Boros
       22.30 - Robert Kasprzycki - koncert
      
       Niedziela 23 września

       10.00 - Warsztaty literackie - prowadzi Janusz Taranienko - Hotel Elbląg
       10.00 - Warsztaty Jak wygrać turniej jednego wiersza, a przynajmniej poprawić sobie wejście? - prowadzi Piotr Mosoń - Teatr Mała Scena
       10.00 - Warsztaty Zrób sobie komiks - prowadzą Daniel Odija, Wojciech Stefaniec - foyer Małej Sceny
      
       Hotel Elbląg
       13.00 - Literatura zaczyna się tam, gdzie przestaje być normalnie - spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim - prowadzi Małgorzata Jędrzejewska
       14.30 - Czy potrzebna nam jest promocja czytelnictwa? - Aleksandra Buła, Zuzanna Gajewska, Radek Wiśniewski, Dominik Żyłowski - prowadzą Rafał Różewicz i Natalia Dziuba (panel dyskusyjny). Zakończenie Festiwalu.
      
      
Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama