UWAGA!

Pomniki nie dla kobiet z krwi i kości?

 Elbląg, Pomnik nagiej Diany
Pomnik nagiej Diany

Jeżeli pomnik traktować jako dzieło rzeźbiarskie wzniesione dla upamiętnienia konkretnej, realnej postaci historycznej, to w kontekście kobiecym Elbląg jest pustynią. W czasach Elbinga też nie było lepiej. Kobieca postać, która stanęła na postumencie to rzymska bogini łowów i księżyca Diana. 90 lat temu posąg został odsłonięty przed dawną Szkołą Cesarzowej Augusty-Wiktorii (dzisiaj I LO). W przestrzeni miejskiej była też obecna bogini zwycięstwa Nike, która w towarzystwie umierającego Galla upamiętniała poległych w wojnie 1870-1871. Pomniki nie dla kobiet z krwi i kości?

Deficyt kobiecych pomników można zauważyć także w innych miastach Polski. W Warszawie, na przykład, kilka lat temu przewodnicy doliczyli się zaledwie ośmiu, z tym że  wybitne panie - Eliza Orzeszkowa i Maria Curie-Skłodowska - zostały policzone podwójnie, bo mają aż dwa pomniki w stolicy. I nie, nie doliczamy do tego grona Mikołaja Kopernika, choć jak podaje klasyk, też był kobietą.
       Częściej na postument trafiały mityczne boginie, figury Matki Boskiej, czy kultowa Syrenka (warszawska). Wybitne postaci historyczne "w spódnicy" nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem artystów-rzeźbiarzy.
       Elbing też postawił na świat mityczny. Jak przypomina przewodnik PTTK Karol Wyszyński, w 1927 przed dawną Szkołą Cesarzowej Augusty-Wiktorii (dzisiaj I LO) stanął posąg nagiej Diany autorstwa Karla Reinholda Felderhoffa, elblążanina z pochodzenia. W 1934 r. posąg został wypożyczony do Szlezwik-Holsztyna. Następnie „spodobał” się Göringowi. Obecnie stoi w parku Wrohmannerpark w Spandau na terenie Berlina.
       Miejsce Diany zajął jak najbardziej historycznie znany i uznany Juliusz Słowacki, dzieło Juliana Leńca, elbląskiego rzeźbiarza. Jak dodaje Karol Wyszyński, pomnik został odsłonięty w 1981 r., a wykonano go w ówczesnym elbląskim Zamechu.
       Ale był - i to pomnik (!) - z akcentem kobiecym, choć nadal mitycznym. Jak przypomina elbląski historyk Lech Słodownik, w Dużym Ogrodzie Zabaw (dzisiaj Plac Wolności) stał pomnik poświęcony poległym w wojnie 1870-1871. "Na granitowym postumencie znajdowały się odlane z brązu dwie figury w stylu antycznym – umierający Gall i Bogini Zwycięstwa Nike, która zakłada mu na głowę wieniec laurowy. Autorem pomnika, który został poświęcony w 1886 r.,  był architekt F. Müller z Monachium. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się forma przestrzenna autorstwa Bogusława Szwacza" - opisuje historyk.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama